Namaz Rekatları, 5 vakit namaz rekat tablosu

dört minareli Cami

Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı, cuma namazı kaç rekat işte namaz rekatları tablosu; Namaz, günde 5 vakit belirlenen usuller dahilinde yapılan bir ibadettir. Namaz günde 5 vakit belirli rekatlar şeklinde eda edilir. Namazın, kıyam, rüku ve 2 secdeden oluşan bölümlerinden her birine namazın bir rekatı denilmektedir (rekat nedir?). Yani bir namazda kıyam (kıraat), rüku ve 2 secdenin toplamı bir rekattır. Eğer bir namazda bu rükünler 2 şer kez yapılırsa 2 rekatlı namaz olmuş olur. İki rekat sonunda ilk oturuş yahut kade-i ahire yapılır.

Namazların rekatlarını hangi namazların kaç rekat olduğunu derledik. Aşağıdaki tablodan da görüldüğü üzere günlük 5 vakit namaz toplam 40 rekattan oluşmaktadır. Namaz rekatları tablosunu inceleyerek, her namazın rekatlarını ayrı ayrı işleyelim:

Sabah Namazı Kaç Rekat
Sabah namazı toplam 4 rekattır. 2 rekat sünnet, 2 rekat farz şeklinde kılınır.
Öğle Namazı Kaç Rekat
Öğle namazı toplam 10 rekattır. 4 rekat öğlenin ilk sünneti, 4 rekat farzı, 2 rekatta öğlenin son sünneti şeklinde ifa edilir.
ikindi Namazı Kaç Rekat
İkindi namazı toplam 8 rekattır. 4 rekat ikindinin sünneti, 4 rekat farz şeklinde kılınır.
Akşam Namazı Kaç Rekat
Akşam namazı toplam 5 rekattır. Önce 3 rekat akşam namazının farzı kılınır. Sonrasında 2 rekat akşam namazının farzı ifa edilir.
Yatsı Namazı Kaç Rekat
Yatsı namazı 10 rekattır. 4 rekat yatsının ilk sünneti, 4 rekat farz, 2 rekat yatsının son sünneti kılınır. Yatsıdan sonra 3 rekat vacip olan vitir namazı kılınır.

5 vakit namaz dışında kılınan namazlar aşağıdaki gibidir.
Cuma Namazı Kaç Rekat
Cuma namazı toplam 10 rekattır. 4 rekat cuma namazının ilk sünneti, 2 rekat farzı ve 4 rekat cuma namazının son sünneti kılınır.
Bayram Namazları Kaç Rekat
Ramazan ve Kurban Bayramları namazları vacip olup ikişer rekattır.
Teravih Namazı Kaç Rekat
Ramazan aylarında yatsı namazından sonra kılınan müekked sünnet namaz olan teravih toplam 20 reekattır. İkişer rekat olarak kılınması efdaldir. Dört rekat şeklinde de kılınabilir.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.