Böbrek satmak istiyorum 2020 Yasal mı? Suç mu?

Ekonomik sıkıntılar insanların böbrek satmak düşüncesine kapılmalarına neden olmakta. 2019’da böbrek satmak isteyenlere bu fiilin yasal mı suç mu olduğunu detaylı olarak anlatıyoruz.

Böbreğimi satmak istiyorum diyenlerin bilmesi gereken şeyler bulunuyor. Maalesef maddi sıkıntılardan bir türlü kurtulamayan insanların aklına organlarını satma düşüncesi geliyor. İnternet ortamında bir çok organ mafyası olduğunu düşünemiyor ve bu kötü insanların ellerine düşebiliyorlar.

Böbrek satmak isteyenlerin böyle bir şeyin mantıksız ve sahtekarlık olduğunu anlamalarını gerektiği için bu yazımızı hazırladık. Eğer siz de böbreğinizi satmayı düşünüyorsanız mutlaka bu yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Bilgi: Böbrek satmak ve satın almak veya satın almaya teşebbüste bulunmak SUÇTUR!

Önemli bilgi: Böbreğe bir çok insanın ihtiyacı olabilir fakat böbrek nakli denilen bir işlem vardır. Yasal yol ile yapılmaktadır. Böbreğini bağışlayan insanların böbrekleri kullanılabilir. Böbreğe ihtiyacı olan hasta, böbrek nakli için sıraya koyulur ve gerekli nakil bulunduğunda işlem gerçekleşir. Ücretli şekilde böbrek alınıp nakip yaptırılamaz.

Böbrek Almak İsteyen Dolandırıcılar

İnternet ortamında veya dışarıda ”Böbreğimi satmak istiyorum” tarzında yaptığınız araştırmalar sonucunda ulaştığınız kişiler aslında birer dolandırıcıdır. Çoğu kendisini doktor olarak tanıtır ve bu işlemi yasal olarak belirtir. Böyle bir şey mümkün değildir. Bu işlem yasal değildir ve suçtur. Böyle bir şey söyleyen insan zaten yalan söylüyor ve sizi dolandırmak istiyor demektir.

İnternette bu şekilde karşılaştığınız insanlar ile sakın irtibat kurmayın. Sağlığınızdan önemli ne olabilir? Tamamen parasız kalsanız ve böyle bir işlemi yasal dışı yollar ile yapsanız ne olacak? Sonrasında zaten sağlıksız olacaksınız, parayı alsanız ne yapabileceksiniz?

Ne demişler: ”Dünyada en büyük zenginlik, sağlıktır.”

Böbrek Satın Almak İsteyen Zenginler Var mı?

Zengin olmayan birisi zaten böbrek satın alamaz. Zengin olan birisinin veya çevresinde böbreğe ihtiyaç olduğunda bu saçma yola başvururlar ve ücretli şekilde böbrek almaya çalışırlar.

Bizim ülkemizde bu tarz işlem yasak olduğundan dolayı ülkemizdeki zenginler böbrek alacağı zaman yurtdışına başvurabiliyor. Yurtdışında bazı ülkelerde bu tarz işlemler yasak değil. Fakat yine yurtdışından ücretli şekilde alıp ülkemize sokmanızın hukuki sonuçları olacaktır.

İnternette böyle bir araştırma yaparsanız sağda solda veya bir çok sitenin bu tür yazılarının yorum kısımlarında kendilerini zengin olarak ifade edip, böbrek almak istediklerini yazan kişilere sakın kanmayın.

Böbrek Fiyatları Saçmalığı

Yukarıda söz ettiğim gibi bir çok internet sitesi bu konu ile ilgili yazılar paylaşmaktadır. Aşağılarında ise yorumlarda bu dolandırıcılar böbrekleri satın almak istediği fiyatları yazarlar ve böyle bir düşüncesi olan insan ise bu fiyatları görüp hemen satmak ister.

Örneğin resimdeki gibi bir çok sitenin altında bu tarz yorumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sakın inanmayın!

Bu tarzda yorum yapan insanlar tamamen dolandırıcılardır. Fakat çok zor durumda kalan insanlara bu tarz yorumlar bir umut olarak geliyor. Keşke kimse bu dereceye düşmese ve böyle şeyler araştırmasa.

Böbrek Satmak Yasal mı? Türkiye’deki Kanunlar Ne Diyor?

Organ ticareti olarak bilinen her türlü ticaretin büyük cezaları olmaktadır. Yinede insanın aklına ”Ben satmak istiyorsam kim karışabilir” tarzında bir düşünce gelebilir.

Kanunda şu şekilde maddeler ile bu konu açıklanmış:

Madde 91-

1- Hukuken geçerli rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan kimse, beş yıldan dokuz yıla kadar hapis
cezası ile cezalandırılır. Suçun konusunun doku olması halinde, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

2- Hukuka aykırı olarak, ölüden organ veya doku alan kimse, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3- Organ veya doku satın alan, satan, satılmasına aracılık eden kişi hakkında, birinci fıkrada belirtilen cezalara hükmolunur.

4- Bir ve üçüncü fıkralarda tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, sekiz yıldan on beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

5- Hukuka aykırı yollarla elde edilmiş olan organ veya dokuyu saklayan, nakleden veya aşılayan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır

6- Belli bir çıkar karşılığında organ veya doku teminine yönelik olarak ilan veya reklam veren veya yayınlayan kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

7- Bu maddede tanımlanan suçların bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

8- Birinci fıkrada tanımlanan suçun işlenmesi sonucunda mağdurun ölmesi halinde, kasten öldürme suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

Madde 92-

1- Organ veya dokularını satan kişinin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak, hakkında verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

Madde 93-

1- Organ veya dokularını satan kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce durumu merciine
haber vererek suçluların yakalanmalarını kolaylaştırırsa, hakkında cezaya hükmolunmaz.

2- Bu suç haber alındıktan sonra, organ veya dokularını satan kişi, gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve diğer suçluların yakalanmasına hizmet ve yardım ederse; hakkında verilecek cezanın, yardımın niteliğine göre, dörtte birden yarısına kadarı indirilir. ”

Kaynak: Türk Ceza Kanunu
Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr

Akrabalar Arasında Böbrek Nakli Yapılabilir mi?

Çıkar amaçlı yapılan her türlü nakil işlemi yasak ve ağır cezalar ile cezalandırılmaktadır. Eğer aile bireyleri kendi aralarında çıkar ilişkisi olmaksızın ve bu tür işlemin gerekli olması ispatlanması halinde, nakil işlemleri yapılabilir.

Örneğin çocuğuna böbrek gerekiyorsa aile bireyleri bu böbreği nakil yoluyla çocuğuna verebilmektedir. Tek böbrek ile yaşamak mümkün olduğundan bu tür işlem serbest olmaktadır.

 

Yazar: kacgun

100 thoughts on “Böbrek satmak istiyorum 2020 Yasal mı? Suç mu?

  Dr Benson Odia

  (16 Ocak 2020 - 22:43)

  Böbreğinizi para için satmak ister misiniz? Hastanemiz Böbrek Cerrahisi / nakli ve diğer organ tedavileri konusunda uzmanlaşmıştır, acilen O + ve, A + ve ve B + ve böbrek donörlerine pasaportlu veya pasaportsuz ihtiyaç duyacaktır ve size 608.000,00 ABD Doları tutarında yakışıklı bir miktar sunacağız. Herhangi bir ilgilenen kişi e-posta yoluyla bizimle irtibata geçmelidir: ubth11@gmail.com veya WhatsApp +19012903596

  Dr Kate Adams

  (11 Ocak 2020 - 22:44)

  Herkese merhaba.

  Benim adım Dr Kate Adams, University Hospitals Bristol NHS Foundation Trust’ta Phrenolog’um. Hastanemiz Böbrek Cerrahisinde uzmanlaşmıştır ve aynı zamanda yaşayan bir karşılık veren donör ile böbreklerin satın alınması ve nakli ile de ilgileniyoruz. Biz Dubai, Türkiye, ABD, Malezya bulunmaktadır. Böbrek satmak veya satın almakla ilgileniyorsanız, lütfen e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin: kateadams946@hotmail.com

  Saygılarımla

  Dr. Kate Adams

  Telefon Numarası: +2348146161694

  Dr Benson Odia

  (11 Ocak 2020 - 17:37)

  Böbreğinizi para için satmak ister misiniz? Hastanemiz Böbrek Cerrahisi / nakli ve diğer organ tedavileri konusunda uzmanlaşmıştır, acilen O + ve, A + ve ve B + ve böbrek donörlerine pasaportlu veya pasaportsuz ihtiyaç duyacaktır ve size 608.000,00US $ yakışıklı bir miktar sunacağız. Herhangi bir ilgilenen kişi e-posta yoluyla bizimle irtibata geçmelidir: ubth11@gmail.com veya WhatsApp +19012903596

  mustafa

  (2 Ocak 2020 - 21:36)

  22 yaşındayım acil bögregimi satıyorum özelden görüşelim

  Anonim

  (30 Aralık 2019 - 08:00)

  Böbrek satmak istiyor musunuz? Ddorenspecialistclinic@gmail.com adresinden hastaneye başvurun Fiyat: $ 650,000 usd Biz böbrek cerrahisinde uzmanlaşmış ve biz de satın almak ve böbrekleri aktarmak için ilgili donör var Biz Hindistan, Türkiye, ABD, Malezya ve Dubai bulunan ilgileniyorsanız veya böbrek satışı, e-posta yoluyla bizimle irtibata geçiniz. E-posta: ddorenspecialistclinic@gmail.com ve ayrıca Whatsapp Numaramız +1 9146279784
  En iyi teklif.

  dr. david

  (24 Kasım 2019 - 11:38)

  Bu, kamuoyunu bilgilendirmek için, sağlıklı ve böbreklerini satmakta% 100 ciddi olan erkekler veya kadınlar acilen … e-posta: ucsfhealthcare@gmail.com ,, Şu anda böbrek nakline ihtiyaç duyan birçok hastamız olduğu için .. , böbreğinizi para için satma fırsatı arıyoruz çünkü finansal olarak parçalanacak ve böbreğinizi 800.000 Avro’ya böbrek için alacağız. bize şimdi bir e-posta gönder, E-MAIL ;; ucsfhealthcare@gmail.com

   ayhan

   (6 Ocak 2020 - 18:15)

   e postam yok size nasıl ulaşırım

  DOCTOR MARTEN

  (4 Kasım 2019 - 22:48)

  Böbrek almak mı istiyorsun, satmak mı istiyorsun?
  böbrek? Sen
  böbreğinizi paraya satma fırsatı aramak
  Finansal çökme nedeniyle ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz.
  yapın, sonra bugün bize ulaşın, size iyi teklif edelim
  Böbrekiniz için 400.000 dolarlık bir miktar para. Benim adım DOKTOR MARTEN
  MARTEN HASTANESİ’nde Nefrolog olarak çalışıyorum. Hastanemiz
  Böbrek Cerrahisi konusunda uzmanlaşmış ve biz de anlaşma
  yaşayan bir böbrek alımı ve nakli bir
  ilgili donör.
  Biz Hint, Türkiye, ABD, Malezya, Dubai bulunmaktadır
  Böbreklerin alım satımıyla ilgileniyorsanız, lütfen yapmayın
  e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  Email: martenhospital@gmail.com

  Saygılarımla

  DR MARTEN

  Mert

  (22 Eylül 2019 - 08:54)

  0 rh + mail belirtildi

  Yalçın

  (21 Eylül 2019 - 04:40)

  A RH(+) 31yaşında sağlıklıyım. Alkol kullanmıyorum, ciddi olanlar ulaşsın makul seviyede anlaşırız çok acil 05322014021

  Muhammed

  (13 Eylül 2019 - 00:11)

  Merhabalar 18 yaşındayım para ihtiyacım olduğu için böbreğimi satmak istiyorum kan grubum 0 Rh+ ciddi alıcılar mesaj atsın iyi günler sağlıcakla kalın (MG)

   Okan tunç

   (29 Eylül 2019 - 20:26)

   Merhaba görüşelim

  Sathya

  (4 Eylül 2019 - 16:01)

  Allah’ın huzuru ve merhameti hepinize olsun.
  Finansal problemler nedeniyle Böbreklerinizi satma fırsatı mı arıyorsunuz, bugün bizimle iletişime geçin, Böbrek naklinde uzmanlaşmış ve aynı zamanda ilgili donör ile Böbrek alımı ve satımı konusunda uzmanız. Böbreklerin satışı veya alımıyla ilgileniyorsanız, lütfen e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin: sathyaspecialisthospital@onet.eu
  Sorun Nedir: 00919902828861

  Sergen

  (1 Eylül 2019 - 09:02)

  Ciddi alıcı bekliyorum böbrek ve kemik iliği mi satıyorum 27 yaşındayım 0rh+ gan gurubu ciddi alıcılar ulaşsın
  05301445516

  Anonim

  (15 Ağustos 2019 - 17:26)

  Bübreyimi satmak ve ailme mutlu bir hayat salamak istiyorum kan aeraşpozitif 05468700803

  Ümit

  (15 Ağustos 2019 - 03:55)

  Böbreğimi satmak istiyorum borclarim var acil
  Kangrubum arh pozitif

  Hakan

  (13 Ağustos 2019 - 10:42)

  24 yaşındayım acilen böbregimi satmak istiyorum kan grubun 0+rh pozitif

   Hakan

   (13 Ağustos 2019 - 10:44)

   24 yaşındayım böbregimi satmak istiyorum kan grubum 0+rh pozitif ciddi olanlar arasın 05467341753

   Okan tunç

   (29 Eylül 2019 - 20:38)

  Ehsan

  (10 Ağustos 2019 - 19:18)

  Selam bobregimi satmak istiyorum 35 yasindayem .+A kan
  00989353921200

  Anonim

  (9 Ağustos 2019 - 17:27)

  Yaş 38
  Kan grubu :0 Rh (-)
  Böbreğimi bağışlamak istiyorum
  mirsataksit@gmail.com

  Ali

  (5 Ağustos 2019 - 10:57)

  Maddi dolayi bobregimi satmak istiyorum 38 yasindayim alkol kullanmiyorum kan grubum 0 RH (-) ciddi alicilar alitinaz50@gmail.com

  MEHMET44

  (2 Ağustos 2019 - 22:32)

  ben 1987 dogumluyum malatya ve cıvarında brh pozıtıf kan grubum acılen bobregımı satmak ıstıyorum cok zor durumdayım 5514534331

  İsmail Öztürk

  (31 Temmuz 2019 - 02:52)

  24 YAŞIMDAYIM SPORCUYUM BÖBREĞİM ACİL SATILIK BOŞ BELEŞ MUHABBETE YAZMAYIN NAKİT PARA DALAVERE OLMADAN İHTİYAÇ SAHİBİNE SATILIK MAİL ATIN BAKARIM geredelim.lelom06@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.