Anasayfa Genel Emekli astsubaylara zam onaylandı

Emekli astsubaylara zam onaylandı

Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023? Torba yasada astsubaylara tazminat var mı? Astsubaylara tazminat hakkında son durum!
18 maddelik yeni torba yasanın detayları sorgulanıyor. Torba yasayla en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyelerine zam, geçici işçilere kadro konuları gündeme geldi. 2. torba yasanın maddeleri sorgulanırken “Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023?” sorusuna yanıt aranıyor. Peki, Torba yasada astsubaylara tazminat var mı? İşte Astsubaylara tazminat hakkında son durum…

Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023 Torba yasada astsubaylara tazminat var mı Astsubaylara tazminat hakkında son durum…

Yeni torba yasa maddeleri merakla sorgulanıyor. Meclis’e sunulan torba yasa teklifi ile muğlakta kalan pek çok konu sonuca bağlanacak. En düşük emekli maaşının 7 bin 500, emekli ikramiyesinin ise 2 bin liraya yükseltilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Teklif ile geçici işçiler de kadroya alınıyor. 18 maddelik torba yasanın detayları merakla bekleniyor. MSB’nin torba yasa teklifi Çarşamba günü Komisyona gelecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bel kemiği Astsubaylar kendilerine tazminat verilip verilmeyeceğini sorguluyor. Peki, Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023? Torba yasada astsubaylara tazminat var mı?

Astsubaylara tazminat verilecek mi 2023, torba yasada astsubaylara tazminat var mı?

Astsubayların ek göstergesi son düzenleme ile birlikte 3600’den 4200’e çıkarıldı. Ek gösterge ve tazminat konusunda statü farkı korunmadığından astsubaylar tazminat dışında 1.derecedeki bir astsubayın ek göstergesinin 5400 olmasını istiyor.

Bir astsubay emekli olduğunda maaşının neredeyse yüzde 55’ini alıyor. Talep edilen tazminat verilirse emekli maaşlarında artış olacak. Astsubaylara yönelik bir kanun çalışması henüz yok, ancak yarın komisyona gelmesi beklenen torba yasadan bir sürpriz karar çıkabilir diye gözler torbaya yasaya çevrildi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından bir açıklama paylaştı.

Paylaşımında astsubaylara seslenen CHP lideri, şu ifadeleri kullandı:

“Yıllardır Astsubaylara tazminatları ile ilgili sözler verdiler ve tutmadılar. Bay Kemal küçük büyük demeden, her şeyi takip eder, çözümü bilir. Sen merak etme kahraman Astsubayım, görev tazminatınızı hak ettiğiniz oranda vereceğim, sizlere de baharlar gelecek.”

 

Emekli astsubaylara zam müjdesi MSB Hulusi Akar’dan çalışmanın onaylandığı duyurusu ile geldi.
Millî Savunma BakanıAkar, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) temsilcileri ve muvazzaf astsubaylarla Etiler Orduevi’nde hafta içi düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin subayı, astsubayı, uzman erbaşı ve kuvvet komutanlıklarıyla bir bütün olduğunu belirten Bakan Akar, “Subay ve astsubay et ve tırnak gibidir, ayrım yapılması imkansızdır. Gece gündüz, kıtada, operasyonlarda tüm görevlerde beraberler.” diye konuştu.Bütünün bir parçası astsubayları “olmazsa olmaz” olarak nitelendiren Akar, “Astsubaylarımızın bir eli karargahta bir eli erbaş ve erlerdedir. Astsubaylarımızın teknik, idari, komuta konusundaki rolleri yadsınamaz, hiçbirşekilde göz ardı edilemez. Herkes astsubaylarımızın öneminin ve değerinin farkında, bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.Subay ve astsubayların kişisel gelişimlerine değinen, bu konudaki çalışmaları önemli olarak değerlendiren Bakan Akar, şunları söyledi:”Astsubaylarımızın özlük haklarıyla ilgili önemli çalışmalar yaptık. Statü geçiş kontenjanlarında astsubaylarımızın lehine artış oldu. Tüm personelin özlük haklarında 400 lira artış oldu. Ayrıca muvazzaflardan özel ihtisas sahibi astsubaylara ilave değişik rakamlar verildi. Gelen talepler arasında rütbe yaş haddinin 55’ten 60’a çıkarılması var. Bir diğer konu ise derece ve kademe konusu. Bu konudaki çalışmalarımız da sürüyor. Gazi astsubaylarımızdan 40 yaşını doldurmayanlara statü geçişleri için ilave hak verildi. Ayrıca sadece emekli astsubaylarımızı hedef alan, onların özlük haklarını iyileştirmeyi amaçlayan bir çalışma içindeyiz. İnşallah bu konuyu da kısa süre içinde çözeceğiz.”

 

Uzman çavuşlara orduevi   

 

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin 7 gün 24 saat fedakarca görev yaptığını, buradaki amaçlarının ise milletin sevgi ve saygısını kazanmak olduğunu aktaran Akar, uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili de önemli çalışmaların

yapıldığını belirtti.

 

Uzman çavuş aylıklarına 400 lira net ilave yapıldığını, yaş sınırının ise 45’ten 52’ye çıkarıldığını anımsatan Bakan Akar, şu bilgileri verdi: “Uzman çavuşlarımızın ek göstergelerinde artış yapıldı, derece ve kademe işlemlerinde gelişme sağlandı.10 yılını bitirmemiş olanlardan astsubaylığa geçişte sorun vardı. O da ortadan kaldırıldı. Zati tabanca verilmesi talepleri vardı. O konuda da düzenleme yapıldı. Lojmanlardan yararlanma konusundaki oranı da onların lehine artırdık. Sözleşme sürelerinde yaşanan sıkıntıları da çalışıyoruz. Uzmanlarımıza orduevi konusunda yeni bir çalışma başlattık. Ankara ve İzmir’de bir İstanbul’da ise iki tane olmak üzere uzmanlarımıza orduevi yapılması konusunda çalışmalarımız sürüyor. İlk olarak Ankara’dan başladık. Çalışmalarımız sürüyor.”

 

Yorum Yaz

1 Yorum

OSMAN 6 Nisan 2022 - 07:18

2000 YILINDAN BERİ ASTSUBAYLARIN HAKLARI VERİLİYOR DENİLİYOR,MÜJDE VS AMA DEĞİŞEN HİÇ BİR ŞEY YOK

Yanıtla