Sol Kol Ağrısı Neden Kaynaklanır, Sol Kol Ağrısı Nedenleri , Kol Uyuşması ve Şişmesi

Sol omuz ve kol ağrısı agrisi neden olur, sebepleri nelerdir

Sol omuz ve kol agrisi icin sinir sikismasinin katkisi agri basiyor olabilir. Fiziki tedavi beyin cerrahi ve ortopedi uclusunden yarar gorebilirsiniz. Eger normal denirse ve kosu, merdiven cikma esnasinda sol kol agrisi olmuyorsa o vakit bir psikoloji uzmaninca veya psikiyatri uzmaninca degerlendirilme dogru olabilir. Bazen bu fibromiyaljidir yani tamamen yumusak doku kaynaklidir. Bazen de sinir sikismasi omuzla dirsek veya sonrasinda olabilir. O vakit EMG ile sinir ileti hizi da degerlendirilebilir.

 

Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlayacağız? Sol kolun uyuşması veya ağrıması yeterli bir gösterge mi?

-Sol kol denir sık sık ama maalesef pek doğru değildir bu. Tabii ki sol kola ağrı vurabilir ama karşımızdaki hasta sadece sol kolum ağrıyor derse biz onun kalp olmadığını baştan anlıyor gibiyiz. Ağrı iki göğüsün tam ortasında başlar. Hatta çoğu hasta bu ağrı için “Göğsümün üzerinde çocuk oturuyormuş gibi hissettim” der. Eğer birdenbire hiç alışık olmadığımız bir nefes darlığı, göğsümüzde anormal bir baskı hissedersek hemen en yakın sağlık merkezine gitmemiz gerekir. Nadiren bu ağrı çeneye vurabilir, ayrıca hazımsızlık hissi veren şikayetleri de ciddiye almak gerekir.

Kalp Krizinin Belirtilerinden Biri Sol Kol Ağrısı

■Göğüste tam olarak yeri belirlenemeyen sıkışma hissi yaratan ağrı.
■Göğüs çevresinden sol kol ve çeneye yayılan ağrı.
■Hareket ettikçe sıklaşan ağrılar, dinlenirken azalır.
■Ağrıyla birilikte terleme, üşüme ve mide bulantısı vardır.
■Nefes darlığı yaşanır.

Sol kol ağrısının nedenleri

Kol ağrısı ile birlikte ;uyuşma , boyun ağrısı baş ağrısı , kulaklarda çınlama , uğultu , baş dönmesi , mide bulantısı , uyku bozuklukları birlikte ya da tek başına kol ağrısı da olabilir. Hatta, arkada kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını zannedebilirler.sol elde uyuşma , halsizlik ve şiddetli kol ağrısı ; boynunuzun sol tarafında muhtemel bir boyun fıtığının bulguları olabileceği gibi , boyun kireçlenmesine bağlı olarakta gelişebilir..
boyun MR ı çektirdikten sonra , bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekmektedir..bu arada ; günlük yaşantınızı düzenlemenizi tavsiye ederim..ağrıyı azaltan ve artıran durumları kısaca hatırlatmam gerekirse :
1. Ağırlık kaldırmamak,
2. Ağır işler yapmamak,
3. Ters hareketlerden kaçınmak
4. Ortopedik boyun yastığı kullanmak ,
5. Orta sertlikte bir yatakta yatmak ,
6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak ,
7. Mesleğine göre nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmek ,
( örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , plan ve proje yapan çizim yapan mimarlar , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs. oynayan kişilerde boyun adeleleri hareket etmediği için tembelleşir ve zayıflar…ilerdede her zaman boyun fıtığı riski taşırlar ve boyun kemiklerinde kireçlenme daha hızlı olur. )
8. boyun egzersizlerini hergün düzenli olarak yapmakyukardaki önerileri her zaman aklınızda tutmanızı öneririm.benim size önerim ; iyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.
geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.Dr. Ümit Hazar
www.umithazar.com

Kol Uyuşması kol ağrısı nedenleri

sol kol uyuşması ve ağrısı

selamlar.benim sorum daha doğrusu sorunum genelde gece başlıyor gece yatağa uzanmamla bereber sol kolumda ağrı başlıyor sonrasında sol el üst kısmında uyuşma başlıyor ve ağrılar bayağı rahatsız ediyor.hastanede çekilen mr.da boyun fıtığı dediler acaba gerçekten bu ağrılar boyun fıtığından mı kaynaklanıyor yoksa kalp rahatsızlığı olabilir mi ? gerçi kalp tektiklerimde problem yok dediler.bu konu da yardımlarınızı bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.

Boyun fıtığı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Uzman doktorlar tarafından konulan doğru bir teşhis, hasta eğitimi ve doğru bir tedaviyle artık korkulu bir rüya olmaktan çıkmıştır. Ancak ne yazık ki yanlış yönlendirmeler, bilinçsizce yapılan tedavi ve uygulamalar (kırık çıkıkçılar vb) hem maddi hem manevi olarak hastaya ciddi ve dönüşü olmayan zararlar vermektedir.

İnsan omurgası, kafa tasının altından kuyruk sokumunun bitimine kadar, toplam 33 adet omurdan ve aralarında disk denilen kıkırdaklardan oluşur. Yandan bakıldığında boyun, sırt ve bel bölgesi omurgada S harfine benzeyen bir şekil meydana getirir. Boyun, 7 adet omurdan ve aralarındaki disklerden oluşmaktadır.
Öncelikle boyun fıtığının tanımlanmasını yapalım. Boyun omurları arasında yer alan kıkırdağın iki omur arasından öne, yana ya da arkaya doğru fıtıklaşmasına denir. Her boyun ağrısı boyun fıtığı anlamına gelmez.
Boyun ağrısının çok çeşitli sebepleri vardır:
1. Doğuştan gelen bozukluklar,
2. Postür (duruş) bozuklukları,
3. Yumuşak doku romatizmaları,
4. İltihabi eklem romatizmaları,
5. İnfeksiyon (mikrobik) hastalıkları,
6. Kas- tendon zorlanmaları,
7. Kas spazmları.
Boyun ağrısı tedavisinin başarılı olabilmesi için öncelikle nedeninin doğru olarak ortaya konması gerekir. Bunun için de öncelikle hastadan boyun ağrısı ile ilgili bilgi alınır. Daha sonra uzman doktor tarafından, ayrıntılı bir muayene yapılır. İstenilen tetkikler basitten zora doğru giderek, önce boynun en az iki yönlü filmi çekilir, kan ve idrar tahlili yapılır ve çıkan sonuçlara göre daha ileri tetkikler, örneğin; bölgenin tomografisi, MRI tetkiki, gerekirse EMG denen ve sinirsel hasarı ortaya koyan bir tetkik istenir.

Boyun fıtığında, boyun ağrısı ile birlikte ya da tek başına kol ağrısı da olabilir. Hatta, arkada kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını zannedebilirler. Doktorlar da kalp yönünden ileri tetkiklere baş vurabilirler.
sizde yapılan tetkiklerde kalpte problem olmadığına göre , kalp konusunda endişe etmenize gerek yoktur. sol kolunuzdaki ağrının nedeni boyun fıtığıdır.

Boyun fıtığı korkulacak bir durum değildir. Birçok hastalıklar gibi erken teşhis konulması önemlidir. Uygun bir tedavi programıyla hastalık kontrol altına alınabilir. Tedavide; hastanın eğitimi, ilaç tedavisi, istirahat, fizik tedavi ve egzersiz yer almaktadır. Yapılan tedavilere cevap vermeyen ve fıtığı ilerleyen hastalarda cerrahi müdahele gerekebilir. Ancak, bu durum sık değildir.
Hastaların şikayetleri fizik tedavi ile tamamen geçse bile, günlük yaşantısı düzenlenmeli ve ağrıyı azaltan ve artıran durumlar kendisine hatırlatılmalıdır:
1. Ağırlık kaldırmaması,
2. Ağır işler yapmaması,
3. Ters hareketlerden kaçınması
4. Ortopedik boyun yastığı kullanması
5. Orta sertlikte bir yatakta yatması,
6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmaması,
7. Mesleğine göre nasıl hareket etmesi gerektiği,
8. Ağrıları tamamen geçse bile egzersizlerini hergün düzenli olarak yapması gerektiği vurgulanır.

Günlük yaşantımızda yaptığımız bazı hareketler boynumuzu zorlar. Boyun fıtığı hastalarına boyunluk (korse) verilebilir. Boyunluk hem boyun kaslarına destek olur, hem de boyun hareketlerini kısıtlayarak eklemleri korur. Böylece, boyna gelen yüklenmeleri azaltırlar. Genel olarak bu korseler en az 20 gün gece hariç olmak üzere devamlı kullanılır. Daha sonra boyun egzersizleri ilave edildiğinde tedricen çıkarılır.

Fizik tedavi, boyun fıtığının tedavisinde uygulanan en etkili ve kesinlikle zarar vermeyen bir yöntemdir. Sıcak, soğuk ve elektrik akımlarının iyileştirici etkilerinden yararlanarak çeşitli aletlerle vücudun çeşitli bölgeleri tedavi edilir. Bu amaçla, yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları, traksiyon (çekme), masaj uygulanabilir.

Fizik tedavi birkaç husus dışında rahatlıkla uygulanabilen bir tedavidir. Kalbinde pil takılı hastalara ve ihtiyaten hamilelere uygulanmaz. Büyüme çağında olan çocukların büyüme kıkırdakları üzerine, ileri derecede hipertansiyon ve kalp yetmezliği olan, infeksiyon, varis, benzeri hastalığı olan ve vücudunda metal taşıyan hastalara dikkatli bir şekilde uygulanır.
Fizik tedavi kürü genelde 21 seanstır. Çoğunlukla günde bir seans uygulanır. Ancak, günde iki seansla daha hızlı sonuç almak da mümkündür. Hastadan alınan cevaba göre seans sayısı artırılabilir. Eğitimli kişiler tarafından uygulandığında fizik tedavinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Fizik tedavi sonrasında soğuktan korunmak gerekebilir, çünkü soğuk kaslarda gerginliğe ve dolayısı ile ağrıya yol açar. Sadece fizik tedaviden sonra değil, her zaman soğuktan ve hava cereyanında kalmaktan sakınmak gerekir. Fizik tedaviden sonra 15-20 dk. dinlenmek ve aniden soğuk havayla temas etmemekte ve özellikle eklemleri ve kasları, en azından bir kaşkol ya da boğazlı kazakla korumakta fayda vardır.
Bazen hastalar, uzman doktorlar yerine, çareyi kırık ve çıkıkçılarda ararlar ve bel çektirme, alabalık uygulama gibi yöntemlerle dertlerine çare bulmaya çalışırlar.

Fizik tedavi kliniklerinde kullanılan traksiyon (çekme) cihazı ile tamamen bilimsel olarak, hastanın kilosuna göre ve durumuna göre, uzman doktorun kontrolü altında bel çektirilebilir. Halk arasında sıklıkla rastladığımız çektirme olayı maalesef bu konuda hiçbir tıbbi bilgisi olmayan ve kontrolsüz olarak çekme yapan kişiler tarafından uygulandığında, tamamen tesadüflere dayalı olarak iyileşme görülebilir. Ancak çoğunlukla bağ dokusunda, kas ve sinir liflerinde kopmalara bağlı felçle de sonuçlanabilecek ciddi durumlar meydana gelebilir.

Masaj tedavisi de hastalar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir. Bilimsel bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilen masaj da uygun bir şekilde ve bilen kişiler tarafından yapıldığında yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Rahatlatıcı, kas sertliklerini giderici, ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ancak, tek başına fıtığın tedavisinde yeterli olmaz. Yüzeyel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, elektrik akımları uygulamasından sonra kombine bir tedavide yararlanılabilir.

Hastaların yaptığı başka bir yanlış tercih de kaplıca tedavisi olabilmektedir. Kaplıcayı ben özellikle fizik tedaviden sonra öneriyorum. Yüzeyel ısıtıcı etkisi vardır, dolayısıyla derin dokuları etkileyemez. Sadece kaplıca tedavisi fıtıkta yeterli bir tedavi sağlayamaz. Muhakkak kaplıca tedavisi tercih edilecekse doktor kontrolünde olan ve fizik tedavi imkanları olan yerler seçilmelidir. Yirmi (20) seanslık bir fizik tedavi kürü sonrası uygulanacak kaplıca tedavisi hem etkinliği artırır hem de iyilik süresini uzatır.

Boyun fıtığı tedavisinde yine yaygınca olarak uygulanan bir tedavi yöntemi akupunkturdur. Akupunktur de artık bir fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Daha çok ağrı üzerine etkilidir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda uygulanabilir. Diğer fizik tedavi yöntemleri ile birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Boyun fıtığı hastalarının çok az bir kısmı ameliyat gerektirebilir. İlaç, istirahat, korse, fizik tedavi ve egzersiz tedavisi ile düzelmeyen, günlük yaşam aktivitelerine dönemeyen, bağımlı hale gelen, kas kuvveti azalması veya kaybı gelişen hastaların ameliyat edilmesi söz konusudur. Ameliyat kararı, doktor(lar) tarafından verilmelidir. Ameliyattan sonra da bu hastaların kaslarının kuvvetlendirilmesi ve günlük yaşantısının düzenlenmesi gerekir.

Boyun fıtığının başka bir seviyeden tekrarlamaması ve boyunda kireçlenme oluşmaması için fizik tedavi ya da ameliyattan sonra uygun egzersiz programı düzenlenir ve hastaya neleri nasıl yapması gerektiği ve nelerden kaçınması gerektiği izah edilir. Hasta da bunlara uyarsa sonraki yaşantısını normal geçirir.

Spor yapmak isteyenlerin hangi sporu yapacaklarını doktorlarına söylemeleri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. Boyun fıtığı geçirenlerin rahatça yapabilecekleri sporların başında yürüme ve yüzme gelmektedir.
benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun süre kaliteli , yoğun tam bir fizik tedavi görmenizdir.
geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.
Cevaplayan Uzm. Dr. Ümit Hazar

Sol kol ağrısı kalp hastalığı belirtisi mi?

sol kol uyuşması kalp hastalığının belirtisidir veya sol ayağın uyuşması ama bu illa kalp hastalığı olduğunu göstermez fosfor gibi minerallerin eksikliği de uyuşma yapabilir ağrıya gelince onun bir çok nedeni olabilir bir doktora görünmekte fayda var

Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri

Kol ağrısı genellikle kemiklerde, kaslarda, bağlarda ya da tendonlardaki problemlere bağlıdır. Ellerin aşırı kullanımı da kaslarda ağrı yapabilir. Kadınlarda sağ kolda hissedilen ağrının bazı yaygın nedenleri vardır. Sağ kol ağrısının kalp krizi belirtisi olmadığının altını çizelim. Sağ kol ağrısının kadınlarda kalp krizi belirtisi olduğunu düşünerek endişelenenler rahat bir nefes alabilirler. Sol koldaki ağrı kalp krizi belirtisi olabilir ancak sağ koldaki ağrılar genellikle kasların çekilmesi ya da sinirlerle ilgilidir.

Kadınlarda Sağ Kol Ağrılarının Nedenleri

Kol ağrılarının birçoğunda kadınlar kas rahatsızlıklarıyla ilgili bir sorundan şikâyetçidir. Gece sağ elin üzerinde yanlış bir pozisyonda uyumak sağ elde ağrı meydana getirebilir. Sağ kol ağrıları ayrıca sinirlerdeki bir hasarı işaret ediyor olabilir.

Kolda Çatlak Ya da Kırılma

Çatlak ya da kırığın üzerinden aylar geçse bile, bu durum kolda ağrı yapmaya devam edebilir. Ağrıya genellikle şişme eşlik eder. Kemiklerin hasar görmesi kadınlarda sağ kolda görülen ağrıların en yaygın nedenlerindendir. Sağ kolunuzu kötü şekilde incittiğinizde daha sonra mutlak ağrısını çekersiniz. Zedelenmeler her zaman hemen etkisini göstermese de , sonradan ağrı artabilir.

Kas Çekilmesi

Eğer sağ kolda bir kas yırtılması meydana geldiyse bunun ağrısını çekeceğiniz muhakkak. Aniden gerilen kaslardaki çekilme oldukça acı verici olabilir. Bu duruma genellikle ağırlık kaldırma sebebiyet verir. Yüzme, tenis, beysbol benzeri el ve kolların çokça kullanıldığı spor türleri bu tip kas ağrılarına sıkça neden olur.

Sinirlerin İltihaplanması

Boyun ve omuz eklemlerindeki sinirlerin iltihaplanması ağrıya neden olur. Sinir sıkışması omurilikten gelen sinyal iletim yolunu etkiler. Bu durumda keskin bir ağrı ve karıncalanma hissi duyulabilir. Kasların omuzdaki kontrolü azaldığında uyuşma meydana gelir. Bu, bilekteki sinir sıkışması sonucu oluşan karpal tünel sendromlarından biridir.

Tendonların İltihaplanması

Tendonlar kaslar ve kemikler arasındaki birleştirici dokudur. Sağ eldeki tendonların iltihaplanması sağ kol ağrılarına yol açabilir. Fazla ağır kaldırmak tendon iltihaplanmasına neden olabilir. Bisipital tendinit omuz yakınındaki tendonun hasar görmesidir. Tenişçi dirseği de, hem tenisçilerde hem de kolunu sürekli ve çok fazla çalıştıran kişilerde görülen diğer bir tendon rahatsızlığıdır.

Eklemlerin İltihaplanması

Tendonlarda ve sinirlerde olduğu gibi, eklem iltihaplanmaları da bazı kadınların şikâyetidir. Romatizmal artrit elin kısıtlı biçimde hareket ettirilebilmesine neden olan eklem iltihaplanmalarından biridir. Belirtileri arasında sağ üst kol ağrısı, eklem çevresinde kızarıklık, şişme ve eklem çevresinin ısınması sayılabilir.

Kadınlarda sağ kolda görülen ağrıların tedavisi, ağrının neden kaynaklandığına göre değişir. Dinlenme ve doğru kol egzersizleriyle sinirler rahatlatılabilir. Kas ağrılarına yapılacak sıcak kompres de iyi etki gösterebilir. Çatlak ve kırılmaların iyileştikten sonra ağrı yapmaması için fizik tedavi gerekebilir. Karpal tünel sendromu olanların klavye kullanmamaları, bileğe yüklenilen oyunları, müzik aletlerini ya da sporları tercih etmemeleri gerekir. Uyurken yatma pozisyonunuzu doğru ayarlamaya çalışmanız, kolunuza yüklenmemenizi ve böylelikle ağrı duymamanızı sağlayabilir. En doğru teşhis ve tedavi için, süreklilik gösteren ağrılarda mutlaka uzman bir doktora başvurmanız en iyisidir.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.