1 Ocak 2020 resmi tatil midir hangi güne denk geliyor

Yılbaşı tatili için geri sayım başladı özellikle çalışan kesim ve öğrenciler 31 Aralık günü tatil olacak mı sorusunun net yanıtına kilitlendi. 2019 yılının son günü olan 31 Aralık salı gününe denk geliyor. Hal böyle olunca da öğrenciler 31 aralık salı tatil mi oldu araştırması yapıyor. 2020’nin ilk günü olan 1 Ocak bu sene çarşamba gününe denk geliyor ve o gün resmi tatil olacak. Eğer 31 aralık çarşamba günü ve pazartesi günü tatil ilan edilirse haftasonu ile birlikte çalışanları ve öğrenciler 5 günlük bir yılbaşı tatili bekliyor. Bu konuda henüz resmi bir bilgi gelmedi, önümüzdeki günlerde konu netlik kazanacak.

YILBAŞI NEDİR: Yılbaşı, yeni yılın başladığı gün yani herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı demektir. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye dahil Gregoryen takvim’inin kullanıldığı birçok ülkede yılın ilk resmi günü olan yılbaşı, bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel’de gerçekleştirilir. Yılbaşı kutlamaları kültürel özellik taşırken Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır ve dini bir karektere sahiptir.

2020 RESMİ TATİLLER

1 Ocak 2020 – Çarşambs
1 Ocak Çarşamba gününe denk geliyor. Haftasonuyla birleştirmek isterseniz 31 Aralık Salı günü izin kullanarak dört günlük bir tatil yapabilirsiniz. Yılbaşını farklı bir şehirde eğlenerek ya da dinlenerek geçirmek isterseniz yılbaşı otelleri arasından tercih yapabilirsiniz.

23 Nisan 2020 – Perşembe
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2020 yılında Perşembe günü kutlanacak. Yine haftasonu tatiliyle birleştirmek isteyenlerin pazartesi günü izin kullanması gerekecek. 23 Nisanı günübirlik turlarla değerlendirebilirsiniz.

1 Mayıs 2020 – Cuma
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü bu sene cuma gününe denk geliyor. Haftanın sonunda resmi tatil olmasını avantaja çevirerek perşembe ve çarşamba günlerinde izin alabilir, haftasonu tatiliyle birleştirerek  3 günlük dolu dolu bir tatil planı yapabilirsiniz.

19 Mayıs 2020  – Salı
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bu sene salı gününe denk geliyor. Haftasonu tatili yapabileceğiniz gibi kutlamalara katılarak dolu dizgin bir bayram geçirebilirsiniz.

2020 Ramazan Bayramı Hangi Gün?
2019 Ramazan Bayramı bu sene 23 Mayıs, Cumartesi günü arefe günü başlıyor. 24 Mayıs, Pazar Ramazan Bayramının birinci günü, 26 Mayıs, Salı  ise Ramazan Bayramının son günü olarak takvimlerde işaretleniyor. Haftasonu tatiliyle birlikte 4 günlük bir ramazan bayramı tatili sizleri bekliyor.

15 Temmuz 2020 – Çarşamba
15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Günü, 2020’de Çarşamba gününe denk geliyor. Haftasonu tatilinin ardından gelen günde anma programlarına katılabilir, tatil programı yapabilirsiniz.

2020 Kurban Bayramı Hangi Gün?  
2020 Kurban Bayramı 30 Temmuz, perşembe arefeyle başlıyor.31 Temmuz, Cuma günü ise Kurban Bayramının birinci günü olarak belirleniyor. Dört gün süren dini bayram 3 Ağustos, Pazartesi akşamı sona eriyor.

30 Ağustos 2020 – Pazar
30 Ağustos Zafer Bayramı 2020 yılında Pazar gününe denk geliyor. İsterseniz Zafer Bayramı kutlamalarına katılabilir ya da 2 günlük tatil fırsatını değerlendirebilirsiniz.

29 Ekim 2020 – Perşembe
29 Ekim 2020’da cumhuriyetin ilanının 97. yılını kutlayacağız. Perşembe gününe denk gelen bu günde kutlamalara katılabilir ya da cuma günü için izin alarak 4 günlük bir sonbahar tatili planı yapabilirsiniz.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.