Hemşireler günü ne zaman 2018

Hemşireler Günü (veya hemşirelik günü), bütün dünyada hemşirelik mesleğinin öneminin ve kutsallığının ele alındığı bir gündür. Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası boyunca, hemşirelik mesleğinin iyileştirilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlenir. Hemşireler Günü aynı zamanda “beyaz melekler”e bir teşekkür günü olarak da düşünülebilir. Hasta ve yardıma muhtaç insanların meleği olan bu meslek mensuplarına her yıl Hemşireler Günü boyunca toplumun teşekkürü sunulmaktadır. Her yıl 12 Mayıs günü, Hemşireler Günü olarak kutlanır. Hemşireler Günü, 1964’ten beri ülkemizde de kutlanmaktadır.

Dünya Hemşireler Günü olarak 12 Mayısın seçilmesinin sebebi; 1820 Yılında İtalya’nın Floransa kentinde doğan İngiliz Florence Nightingele , modern Hemşireliğin kurucusu olarak tarihe geçmiş bir isim. Kırım Savaşı sırasında İstanbul’da Selimiye Kışlasında da görev yapan ve ‘Lambalı Kadın’ diye de anılan Florence Nigthingele’nin doğum günü olan 12 Mayıs bütün dünyada ‘Dünya Hemşireler Günü ‘olarak kabul edilmiştir. 12 -18 Mayıs tarihleri de Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.
Hemşireler günü kutlama mesajları
Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, her türlü özveri, gayret ve sevgi ile mesleğini icra etmeye çalışan, değerli Hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftasını kutlar, meslek hayatlarında başarılar dilerim.

Tüm hemşirelerimizin, Hemşireler Haftasını kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum

Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun…

“Önce İnsan” diyerek halkla hizmeti şiar edinmiş, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bu yüce mesleğin mensubu bütün fedakâr, cefakâr hemşirelerimizin “Hemşireler Gününü” kutlayarak meslek hayatlarında başarılar dilerim.

Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan tüm hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

Hayatımız ve sağlığımız için emek harcayan hemşirelerimizin Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası kutlu olsun.

Her türlü olumsuzlukta, maddi ve manevi zorlukta ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, her türlü özveri ve gayretle mesleğini icra etmeye çalışan tüm hemşirelerimizin “12 Mayıs Hemşireler Gününü” Kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.

Ebe ve hemşireler günü kutlu olsun. Bu ülke sizinle gurur duyuyor.

12-18 Mayıs Hemşireler haftası. Bütün hemşirelerimizin Hemşireler günü kutlu olsun

Sağlık, bireylerin zorunlu ve vazgeçilmez temel ihtiyaçlarından biridir. Bu ihtiyaca cevap veren en önmeli meslek grubu içerisinde ise hemşirelerimiz yer almaktadır. Hemşireler, sağlık problemleri olan insanların, bir tıbbi kuruluşa başvurmalarından ayrılmalarına kadar olan bütün süreçlerde birebir yanlarında olan bir sağlık personelidir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda etkin bir rol oynayan ve mesleklerini büyük bir fedakarlıkla yerine getiren bütün hemşirelerimizin, 12 Mayıs Hemşireler Gününü ve 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim.

Sevgi, şefkat ve hoşgörünün simgesi haline gelen hemşirelerimizin hemşireler günü kutlu olsun.

Sağlık ordusunun vazgeçilmezleri hemşirelerin hemşireler günü kutlu olsun.

12 Mayıs Dünya Hemşireler günü, sağlık personelimize kutlu ve hayırlı olsun

Ben Bir Ebeyim Ben bir ebeyim ama gülyüzlü bebeğini emziren, melek yüzlü annenin resmini gerçekleştiren değil, On çocuğun kahrını çeken onbirincisini doğurmamak için çare arayan, çilekeş annenin yanında olan bir ebeyim. Ben bir ebeyim, çiçeklerle bezenmiş bahçenin, günlük güneşlik beklenen odasında değil, karlarla örtülü bir dünyanın, aştan başka yiyeceği, tezekten başka yakacağı,olmayan bir evin konuğuyum. ben bir ebeyim, bana danışmaları için, ayağıma gelmeleri için değil.. Yoksul tek odalı evlerine gidiyorum, kırk yıl hatırı sayılır diye, çaylarını içiyorum, kir kokan, yarı çıplak çocuklarını seviyor, çok seviyorum.

Beyaz Melek Hemşireler Güler yüzlü sevgi dolu Beyaz melek hemşireler Şefkatle açılır kolu Beyaz melek hemşireler Hastaneye girince Onu görürüz ilk önce Huzur buluruz gülünce Beyaz melek hemşireler kanatlanıp uçar onlar Her servise koşar onlar Merhametle taşar onlar Beyaz melek hemşireler Ambulansta acillerde Doğumda anestezide Dâhiliyede ve gözde Beyaz melek hemşireler Düşünerek geleceği Haykıralım şu gerçeği “Milletimin göz bebeği” Beyaz melek hemşireler Hemşirelere Amansız ANT takipçileri Günboyu siz dokundunuz hastalara Sekiz çarpı bir, belki de yirmidört çarpı bir Esas siz sevdiniz onları Boşuna dememişler ‘sevmek dokunmaktır’ diye Bir yol bulmak istiyorum Mutluluğu enjekte edecek Bolus tarzında Hemşirelerimin Yoğun insan ilişkilerimin En sempatik insanlarının damarlarına Bir sorunu var hastanın; ateşi 39° C Bir sorunu var hastanın; epileptik nöbet geçirmekte Bin sorunu var hemşirenin İnsanlar sağlıklı olsun diye

Hemşireler Gününe! anamla organik bağımı koparan ilk oydu hatta kıçıma vuran da çığlığıma ortak olurken bende onu ilk tanıdığımda anamın ak sütü gibi giyinmişti boydan onlar taze yağan kar gibi çocukların ilk sevinciydi sıcacık gözlerimizdeki yaşa ortak olan onlardı bir aşı kampanyasında onlar beyaz bir güldü toplum bahçesinde sevgileri dikensiz yüzleri çiğ damlası onlar beyaz karanfildi hastane koridorlarında mis gibi kokan onlar karanlık gecelerde gökyüzünde dolunaydı bazen bir kızılay çadırında bazende bir depremde yıkık bir evin içinde bir sıcak eldi çığlıklara uzanan savaşlarda onları gördük kan damlamış beyaz formaları kan çanağı olmuş gözleriyle merhem oldular sızılı yaralara bazen çok sevdik onları yaşama sevincini paylaştıklarında bizimle bazen kin kustuk ölüm haberleri verdiklerinde yine de beyaz bir güvercin gibi kanat gerdiler bize bazen bir ana kadar sıcak bir baba kadar sevecen bir arkadaş kadar sırdaş oldular bazen’de bir güneş gibi doğdular hastane odasının penceresinden hasta yüzlerimize gülen bir çift göz gibi onları anlatmak yetmez kelimelerle onlar yüreğimizin en derin yerinde bir umut ışığı gibi duruyorlar öylece

Gel Hemşire Daha doğarken yanımda olan, Bana “Aramıza hoşgeldin” diyen, Beni annemin kucağına veren, Sen değil miydin? hemşire. Bak yine iğnesini yaptırmaya yaşlı teyze gelmiş, Amcanın pansumanı değişecekmiş, Ne güzel bir çocuk Dünya’ya gelmiş, Gitte bir bak hemşire. Ameliyathanede hasta yatıyor, Yakınları dışarıda umutla bekliyor, Bak onun kardeşi ağlıyor, Çık da bilgi ver hemşire. Dahiliye servisinde işler yoğunmuş, Hastalar ve yakınları beklemekten sıkılmış, Doktor Bey,vizit gezmekten yorulmuş, Kaşta yetiş hemşire. Çocuğun kanı değişmesi gerekiyor, Ateşi yükseliyor,tansiyonu düşüyor, Annesi telaşla seni arıyor, Acele et doktoru çağır hemşire. Hep bir ekip içinde çalışan, Doğruluk,şefkat ve adaletle yaklaşan, Hastalara hep güler yüzle davranan, Onlara kızma hemşire. Yine bir trafik kazası olmuş, 2 ölü,1’i ağır 3 yaralı varmış, Yaralılar kan kaybetmeye başlamış, Gel de yaraları sar hemşire.. Gel de sar hemşire…

Hemşireler Günün Kutlu Olsun Hemşirem On iki mayıs hemşireler günüdür Bu hayatta en kutsal görev budur Kanatsız meleklerin mutlu günüdür Hemşirelik gününü ben kutluyorum Doktorun sağ kolu hastanın gülü Unutma hemşirem serviste beni Candan seviyorum inan ben seni Hemşirem gününü ben kutluyorum Hiperaktif çocuk gibi koşturuyorsun Gülerek hastanı çoşturuyorsun Kanatsız meleksin sen bilmiyorsun Hemşirem gününü ben kutluyorum Ameliyat için ekip kurulur Kesici aletler senden sorulur Steril etmekten kolun yorulur Hemşirem gününü ben kutluyorum Yirmidört sıfırsekiz nöbete geldin Mutsuz bile olsan hastana güldün Hastalık çok zormuş sen bizde gördün Hemşirem gününü ben kutluyorum Doğu batı demez görev yaparsın Bilirim hastana neşe katarsın Şu gülen yüzünle sağlık satarsın Hemşirem gününü ben kutluyorum.

Yazar: 2019 YILI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.