2020 Dünya süt günü ne zaman?

dünya süt günü

Dünya süt gününe 246 gün kaldı.

Süt hakkında toplumu bilinçlendirmek ve tüketimin artmasını teşvik etmek amacıyla her yıl 21 Mayıs tarihi “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya Okul Süt Günü çerçevesinde süt tüketiminin özendirilmesi amacıyla çeşitli okullarda süt dağıtımı yapılması sağlanacak ve çocuklara sütün beslenmedeki önemi ile ilgili bilgiler verilir.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Sütçülük Federasyonu 1956 yılından bu yana 21 Mayıs’ı Dünya Süt Günü olarak kutlamaktadır. Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da her yıl 21 Mayıs’ı Süt Günü ve 21-26 Mayıs tarihlerini Dünya Süt Haftası olarak kutlamaktadır. 21 Mayıs Dünya Süt Günü kapsamında, insanları süt tüketimine teşvik edecek birçok etkinlik, söyleşi ve panel yapılmaktadır.

Dünya Süt Günü, Dünya Okul Süt Günü olarak da bilinmektedir. Bu günde süt ve süt ürünleri tüketiminin önemine dikkat çekilir. İnsanların zihinsel aktiviteleri başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için fiziksel açıdan güçlü olması gereklidir. Dengeli ve düzenli beslenme bu açıdan önemli olduğu gibi, süt ve süt ürünleri kemik gelişimini desteklediği için sağlık açısından oldukça önemli bir besin grubudur.

dünya süt günü21 Mayıs Dünya Süt Günü, özellikle çocukların süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içerikli gıdaları tüketmesini artırmayı amaçlar. Çocukların erken yaştan itibaren süt ve sütten üretilen besinler tüketmesi kemikleri güçlendirir ve oluşabilecek hastalıkları da önler. Süt, cilt için de önemlidir. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığını korur. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engeller.

Kemik ve diş gelişimini sağlayan kalsiyuma özellikle çocukluk döneminde büyük ihtiyaç duyulur. Bu nedenle çocukların süt tüketmesi, hızlı büyümelerini ve gelişmelerini sağlar. Dünya Süt Günü kapsamında, sütün ve süt ürünlerinin faydaları yapılan paneller, söyleşiler ve etkinliklerle anlatılır. Başta çocuklar olmak üzere, tüm insanların kemik gelişimi için süt önemlidir.

Süt tüketiminin artması için insanların bilinçlenmesi de oldukça önemlidir. Türkiye’de kişi başına yılda düşen süt miktarı 26 kg’dir. Bu miktar ABD’de 83 kg, Avustralya’da ise 107 kg’dir. Dünya Süt Günü ve Haftası kapsamında, insanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve süt tüketiminin artırılması hedeflenmektedir.

Yazar: kacgun

1 thought on “2020 Dünya süt günü ne zaman?

    süt

    (12 Haziran 2019 - 08:52)

    Sütü tokatlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.