Bugün zilhicce ayının kaçıncı günü ?

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER

2019 Zilhicce ayı 104 gün önce  başladı.
2019 Zilhicce ayı ile ilgili olarak  zilhicce ayı orucu ne zaman tutulur, zilhicce ayı ne zaman biter, zilhicce ayı orucu hangi gün başlar gibi sorularınızı detaylı yanıtları şöyle;

Zilhicce ayı bu sene 2 Ağustos 2019 Cuma günü başlar.“Allâhü Teâlâ’ya -içinde kendisine ibadet olunan- en sevimli günler Zilhicce’nin (ilk) on günüdür. Her bir gününün orucu bir senelik oruca, her gecesinin ihyası da Kadir Gecesi’ni (ibâdetle) ihya etmeye denktir.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)

Kurban bayramının içinde olduğu aya zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı’nın ilk günüdür.

Zilhicce ayı 02 Ağustos 2019 Cuma günü başlar 30 Ağustos 2019 Cuma günü biter. 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü Muharrem ayı başlar.

2019 Zilhicce ayı nedir ne zaman?

Zilhicce ayı1.günü2.Ağu.19Cuma
Zilhicce ayı2.günü3.Ağu.19Cumartesi
Zilhicce ayı3.günü4.Ağu.19Pazar
Zilhicce ayı4.günü5.Ağu.19Pazartesi
Zilhicce ayı5.günü6.Ağu.19Salı
Zilhicce ayı6.günü7.Ağu.19Çarşamba
Zilhicce ayı7.günü8.Ağu.19Perşembe
Zilhicce ayı8.günü9.Ağu.19Cuma
Zilhicce ayı9.günü10.Ağu.19Cumartesi
Zilhicce ayı10.günü11.Ağu.19Pazar
Zilhicce ayı11.günü12.Ağu.19Pazartesi
Zilhicce ayı12.günü13.Ağu.19Salı
Zilhicce ayı13.günü14.Ağu.19Çarşamba
Zilhicce ayı14.günü15.Ağu.19Perşembe
Zilhicce ayı15.günü16.Ağu.19Cuma
Zilhicce ayı16.günü17.Ağu.19Cumartesi
Zilhicce ayı17.günü18.Ağu.19Pazar
Zilhicce ayı18.günü19.Ağu.19Pazartesi
Zilhicce ayı19.günü20.Ağu.19Salı
Zilhicce ayı20.günü21.Ağu.19Çarşamba
Zilhicce ayı21.günü22.Ağu.19Perşembe
Zilhicce ayı22.günü23.Ağu.19Cuma
Zilhicce ayı23.günü24.Ağu.19Cumartesi
Zilhicce ayı24.günü25.Ağu.19Pazar
Zilhicce ayı25.günü26.Ağu.19Pazartesi
Zilhicce ayı26.günü27.Ağu.19Salı
Zilhicce ayı27.günü28.Ağu.19Çarşamba
Zilhicce ayı28.günü29.Ağu.19Perşembe
Zilhicce ayı29.Günü30.Ağu.2019Cuma

Zilhicce 29 günü- 30 Ağustos 2019 Cuma Zilhicce ayı biter

Muharrem 1 günü – 31 Ağustos 2019 Cumartesi – Muharrem ayı başlar 

Zilhicce Ayı, İslâm’ın beş esasından biri olan hac farîzasının ifâ edildiği umûmî afv ayıdır. Arafat’a çıkıldığı, Allah için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır. Kurban bayramının içinde olduğu aya zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı’nın ilk günüdür.x

Zilhiccenin ilk on gününün faziletleri nelerdir? Zilhicce ayında neler yapılması gerekir? Zilhicce ayında yapılması gereken ibadetler nelerdir? Tüm bu soruların cevapları için haberimizi inceleyebilirsiniz. Zilhicce; Ayların on ikincisi ve savaşmanın haram kılındığı haram ayların (Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb) ikincisidir. İçinde Kurban bayramının da bulunduğu Zilhicce ayı, mübarek ayların en mühimleri arasında yer almaktadır. Zilhicce Ayında yapılacak ibadetler, kılınacak namazlar, okunacak dualar, çekilecek tespihler şöyle:

Zilhicce Ayı Nedir?

Kurban bayramının içinde olduğu aya zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam “on gün” “leyâli-i aşere” yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı’nın ilk günüdür.

Zilhicce ayının ilk 10 günü neden önemli?

Bu akşam idrâk edeceğimiz kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır. Arafât’a çıkıldığı, Allâh için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Zilhiccenin birinci on gecesi “leyâlî-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. Bu ayda, noksanların tamamlanması için istiğfâr, salevât-ı şerîfe, diğer duâlar ve tesbîh namazına devamda hayır vardır.

Hacca gidemeyen mü’minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. O bakımdan Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubdur. Hiç olmazsa 8’inci gün ile beraber, 9’uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.

Zilhiccenin ilk on gününde neler yapılır?

Zilhicce ayının birinden onuna (yâni Kurban Bayramının ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra:

10 salevât-ı şerîfe: “Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed.”

10 istiğfâr: “Estağfirullâhe’l-Azîm el-Kerîm ellezî lâ ilâhe illâ Hüve’l-Hayye’l-Kayyûme ve etûbü ileyk ve nes’elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ innehû hüve’t-Tevvâbü’r-Rahîm.”

10 tevhid: “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunur.

Zilhicce ayını nasıl değerlendirmek gerekir?

Zilhicce ayı oruç tutma günlerinden birisidir Senedeki faziletli günler. Ramazan ayından sonra, Arefe günü, Aşûre günü, Zilhicce ve Muharrem aylarının ilk on günleridir. Haram aylarının tamamı, oruç tutma günleridir. Bunlar faziletli günlerdir. Bu kıymetli ay ibadetle değerlendirilmelidir “Allah’ın katında, Zilhicce ayının (ilk) on günlerinden daha kıymetli günler yoktur, O günlerde Allah-ü Teala’ya çok ibadet ediniz!” Bununla birlikte bu ibadetlerle de meşgul olmak gerekir;

Kaza namazı kılmak,

Sadaka vermek,

Kur’ân-ı Kerim tilavetiyle meşgul olmak,

Tesbih namazı kılmak,

Cevşen-i Kebir, evrad-ı kudsiye ve hususen tahmidiye duasını okumak.

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.