Anasayfa » Kur'an okunduktan sonra okunacak dua » Kuran okunduktan sonra okunacak dua

Kuran okunduktan sonra okunacak dua

Yasinden sonra okunacak dua! Yasin bağışlama duası okunuşu...

Soru Detayı
Kur’an okudukdan sonra okunması gereken dua hangisidir?
Cevap
Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim okunduktan sonra, “Subhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesifun ve salamun alel murselin vel hamdu lillahi Rabbil alemin.” duası okunur.

Kuran bittikten sonra okunacak dua

Kur’an-ı Kerim okunduktan sonra, “Subhane Rabbike Rabbil izzeti amma yesifun ve salamun alel murselin vel hamdu lillahi Rabbil alemin.” duası okunur.

Kuranı kerimi bitirdikten sonra okunan dua

Sabahın seherinde dağılan kısmetten Mevlaya verilen rahmetten,Peygamber Efendimiz’e verilen şefaatten,Fadime Anaya verilen huccetten bizlere de nasip eyle Ya Rabbi.

Allah’ın evine geldim,Peygamber Efendimizin hacet kapıları açılmış,hacetimi almaya geldim. Allah’ım imandan ayırma,can acısı duyurma.Dünyada gözsüz,ahirette imansız bırakma Ya Rabbi. Rızkımızı bol ver,imanımızı gür ver,kalbimize nur ver,azımızı çoğa say,günahımızı yoğa say,bilmediğimizi bildir,kalbimizi imanla doldur Ya Rabbi.

Allah’ım bizi af eyle,her derdimizi def eyle,kalbimizi nur eyle dört ıtmaktan içirmek nasib eyle.

Ey Allah’ım,dinimizi hidayet,imanımız sana emanet,kabirde,haşirde,sıratta,mizanda,arasatta Sen selamet eyle Ya Rabbi.

Allah’ım kafalarımızdan durgunluğu,kalplerimizden yorgunluğu,ruhlarımızdan kırgınlığı kaldır Ya Rabbi. Allah’ım,bizi iki cihanda aziz olanlardan eyle. Verdiğin akıldan,doğru yoldan kamil imandan,verdiğin sıfattan,üç öğütten beş vakitten,altı dosttan ayırma.

Gözümüzün nurunu,dizimizin dermanın,kalbimizin imanını alma Ya Rabbi. Yel hışmından,ateş hışmından,şerli kulların şerrinden sen esirge Ya Rabbi. Az ağrılı ölüm nasib eyle Ya Rabbi. Gizli dertlerimizi uyandırma Ya Rabbi. Dilimizi aklımızı zayetme,dumanlı günler verme Ya Rabbi.

Sev bizi,sevdir bizi dünyada mekansız,vatansız,kabirde kefensiz,ahirette imansız koyma,işim selamet,başım selamet,imanım sana emanet Ya Rabbi.
Ey Hacetleri yerine Getiren,Ey duaları kabul buyuran!Kendi rahmetinle dualarımızı kabul et.Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım;selam Peygambere hamd da Allah’a olsun.

Ya Rabbi; rıza-i ilahi için okumuş olduğumuz Kur’an-ı Kerim’i meal kusurlarını kabul eyle,kusurlarımız varsa meleklerinle tamam eyle. Allah’ım okumuş olduğumuz Kur’an-ı Kerim’den hasıl olan sevabı evvelen bizzat hulasa-i kainat,başımızın tacı,gönüllerimizin ilacı “Sen olmasaydın ben bu alemi yaratmazdım” sözünün muhattabı en büyük insan Muhammed(SAV) Efendimiz’in mübarek ruhu tayiblerine hediye eyledik haberdar eyle Ya Rabbi.
Hz. Adem(AS)’dan bizim peygamberimize kadar gelmiş geçmiş bütün peygamberlerin mübarek ruhlarına hediye eyledik.Sen vasıl eyle Ya Rabbi. Ashab-ı kiramdan günümüze kadar gelmiş geçmiş evliya,ulema,ermiş ve dervişlerin ve İslam uğruna;canlarını,mallarını feda ederek şehit düşen tüm mü’min kullarının hediye eyledik,şu anda onları haberdar eyle Ya Rabbi. Bizleri de sana layık kul,Habib’ne layık ümmet eyle Ya Rabbi.

Ya Rabbi hane sahibinin de ölmüşlerinin ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle Ya Rabbi.buraya uzaktan,yakından, gelen cemaatin ana-baba,evlat,ayal yediden yetmişe cümle kuşak ehlinin İmran ile ölmüşlerinin ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle Ya Rabbi.

Gözlerimizin perdelenip şu sevdiğimiz güzel dünyayı göremez olduğumuz vakit, Cennet-i Cemali Muhammed Mustafa(SAV)’a hayran,sağımızda kur’an göğsümüzde iman,fikrimizde hafizeyol,karşımda peygamberimiz (SAV)”Korkma ya ümmetim,sen benim ümmetimsin,mak….. hoş geldin menzilin mübarek olsun.” Gözlerimiz arşı alayı seyrederek dillerimiz Kelime-i Şehadet getirerek buyurun (Eşhedü En La İlahe İllallah ve Eşhedü Enne Muhammeden Abduhu ve Rasulüh) diyerek az ağrı ve asan ölümle çene kapamamızı cümlemize nasip eyle Ya Rabbi.

Kalplerimizi cehennem çukurlarından bir çukur değil,cennet bahçelerinden bir bahçe eyle.Lütfu ilahiye eren,imanla can veren,Firdevs cennetine giren,orada da Cemalini gören kullarından eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Bizleri şeytanın şerrinden ve nefsimizin şerrinden,ani ölümden,şiddetli fakirlikten,kabul olmayan duadan,yetim görünce sızlamayan yürekten,faydasız ilimden,gıybet,dedikodu,yalan ve iftiradan koru. Sana sığınırız ve Allah’ım.İlahı Kıyama kadar neslimizden,ehli tevhid,ehli iman,ehli Kur’an,ehli ilim,ehli irfan,ehli vicdan ve dua edecek hayırlın insanlarımızı başımızdan eksik etme Ya Rabbi.

Hastalarımıza şifa,dertli kullarına deva,borçlu kullarına edalar nasip eyle. İslam yaşama şuuru öğrenme sevgisi ver. Emrettiğin gibi tam mü’min kullarından olmamızı nasip et. Allah rızası için,Peygamberimiz’in mübarek ruhu için,dualarımızın kabülü için,hayırların fethi için,şerlerin defi için tüm ümmeti Muhammed(SAV)’ın sıhhati,afiyeti ve selameti için EL FATİHA!

En güzel sabah duası nasıl yapılır? Peygamberimizin sabah duası...

Kur’an-ı Kerim’i okuduktan sonra okunacak dua Hatim duasıdır. Kadir Gecesi’nde bizlere Allah tarafından gönderilen kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim, Müslümanlar için çok değerli bir yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim okunmadan önce yapılması gereken birçok önemli şey vardır. Okumaya başlamadan önce ağzımızı fırçalamalıyız. Kur’an-ı Kerim’i mescide doğru temiz bir yerde okumalıyız. Aynı zamanda tane tane okumak çok daha etkilidir. Acele etmeden ve daha sonra Türkçe anlamını da okumalıyız.

Kur’an-I Kerim Hakkında
Gönderilen bütün ilahi şeyler gibi Kur’an da temel amaç olarak, insana hediye olarak verilen bu şerefin asla unutulmaması gerekir. Böylece yaratılışının farkına varıp Allah’a şükredilmeli ama aynı zamanda ahiret inancı da unutulmamalıdır.

Kur’an, Allah tarafından bizlere emanet edilen dünyanın bir tercümesi niteliğindedir. Hem görünen hem de görünmeyenin tercümesidir. Bu zamana kadar olmuş ve gelecekte de olacak olayların habercisidir. İnsanlığa terbiyeyi öğretendir. Özetle bütün insanlığa ve dünyaya ihtiyaç olacak şeylerin kaynak kitabıdır.

Kur’an hem insanların yaşantısında hem de iç dünyalarını bütün yönleriyle ele alan açık bir şekilde yazılan yol göstericidir. Öyle saf öyle temizdir ki daha önce Kur’an-ı Kerim’in benzeri hiçbir yerde görülmemiştir. Kur’an sadece ahiret hayatını ele alıp açıklayan, ibadetler hakkında bilgiler veren ve Allah’ı bizlere emrettiğini anlatan değil aynı zamanda insanlığın dünyada mutluluğu yakalayabilmesi için yol gösterendir.

Öğüt verici, yol gösterici, şifa kaynağıdır. Kısaca Kur’an bütün insanlık boyunca rehber ve yol gösterendir. İnsan hayatı boyunca ne kadar yükselirse yükselsin ne kadar zengin olursa olsun Kur’an-ı Kerim’e manevi değeri gösterip eline alıp ibadetini yapmıyorsa hem bu dünyada hem de öteki dünyada huzuru yakalayamaz.

Kur’an, insanları istedikleri şeye en doğru yoldan ulaştırır. İnsan ilişkilerinde, iş hayatında kısaca her konuda bizlere gösterdiği yol sayesinde en iyisine ulaşırız. Ayrıca Kur’an okuyan kişileri melekler de ziyaret eder. Melekler Kur’an okuyandan etkilenir ve onu dinlemek için gelirler.

Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua Nedir?
Kur’an okunan her yerde huzur olur. Okunan her yere mutluluk, huzur, bereket getirir. Okuyanların içindeki yükü, ümitsizliği, korkuyu alır götürür. Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra okunacak dua nedir?

‘El -hamdülillahiRabbil – Alemin.

Vel-akibetülil-müttekin. Vela ‘udvane illa ‘alezzalimîn.

Ves-salatüves-selamü ‘alâRasulinaMuhammedin ve ‘alihi ve sahbihiecme’in.””Rabbena takabbelminnainnekeente’s-semi’ul-‘alim.

Ve tüb ‘aleyna ya Mevlanainnekeente’t-tevvabür-Rahim.

Vehdina ve veffiknailel-hakkı ve ila tarikınmüstekîm. Bi beraketil-Kur’anil-‘aziîm.”

Bağışlanma Duası

Yarabbi Zalim nefse dirgen vuran bir ömürlük dosyasını güzel amellerle dolduran kullarından eyle Yarabbi Kabetullaha hazır olan kullarından eyle Yarabbi Her yerde haddini bilen gönül aynasını silen, mahşerde el ağlarken beraat edip yüzü gülen kullarından eyle Yarabbi Lüftu İlahine eren iman ile can veren firdevs cennetine giren orada cemalini gören kullarından eyle Yarabbi Dertli kullarına deva borçlu kullarına eda, hastalara şifalar nasip eyle Yarabbi Senin indinde kabul kullarının hürmetine bizim de şu anda yaptığımız duayı kabul ve makbul eyle.

Burada bulunan Kur-an okuyan dinleyenlerinde bütün ölmüşlerinin ruhuna hediye ettik kabul eyle Yarabbi Özellikle ev sahibinin annesinin, babasının ve bütün akrabalarının ruhuna hediye ettik kabul eyle.

Yarabbi Allah’ım bizi af eyle her derdimizi def eyle rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle Yarabbi Evvelim Allah ahirim Allah kalbimde Beytullah LailaheillAllah Muhammedün Resulullah Eşhedü ve Resülühü diyerek çene kapatmak nasip eyle Yarabbi Allahım şeytanın şerrinden kabirdeki yılanlardan çıyanlardan ölümün dehşetinden kabrin vahşetinden sıratın zulmetinden muhafaza eyle Ölümün hayırlısı üç ayların birisi Yasin’in yarısını okurken ölmek nasip eyle.

Yarabbi Yarabbi tekrar Yarabbi Vağfirlena Zunübenna altı nesne ver bana biri iman, biri Kur-an, biri rahmet biri cennet, biri nasip, biri kısmet Bu altı nesneyi müşşeref eyle Yarabbi Yarabbi dualarımızı Beytullahta yapılan dualara ilhak ile kabul eyle Hz Muhammed Peygamberimizin mübarek hürmetine erenler evliyalar şehitler hürmetine sana yalvaran yaralı gönüller hürmetine arşı alanın altına yazılan isimler hürmetine kürsünün üzerine yazılan isimler hürmetine kabul eyle Yarabbi Amin

Sübhane Rabbike Rabbil İzzeti Amme Yesüfun Ve Selamün Alel Mürselin Velhamdülillahi Rabbil Alemin El Fatiha Meas Selavat.

Kötülüklerden korunma duası nasıl okunur? Kalkan gibi korunma duası...

 

Yorum Yaz