Anasayfa DİNİ GÜNLER Lekad caekum tevbe suresinin son iki ayeti fazileti

Lekad caekum tevbe suresinin son iki ayeti fazileti

Tevbe Süresi 128 -129 Âyet-i Kerimlerin Faziletleri

Tevbe süresi 128-129 Âyet-i Kerimlerin okunması ve faydaları:

Her çeşit şerden kurtulmak için yedi kere okunur.
Her kim güneş doğmadan önce Tövbe suresinin 128-129 ayetleri 10 kere okursa, hastalığına bi-iznillah şifa olur.
Her kim ketenden dokunmuş bir bez parçasına herhangi bir kameri ayın ilk günü Tövbe suresinin 46. ayetini yazar ve bu yazının çerçevesine hırsız olacağı şüphenilen veya evden kaçan kişinin ismini anne ismiyle beraber yazar (…. oğlu/kızı …) ve o yazılı keten parçasının ortasına çivi çakarak ayak basılmayan temiz bir toprağa gömerse, muradı gerçekleşir.
Her kim Cuma gecesi teheccüd vaktinde Tevbe suresinin son ayetini ve [Ente yâ Rabbi Hasbi’ala fülânibni Fülanete. E’atıf kalbehü ‘aleyye ve zellihü li.] duasını 300 kere okursa, buğzeden kimsenin bunları okuyan kişiye karşı sevgi beslemesine sebep olur.

“Lekad câekum resûlun min enfusikum azîz(azîzun), aleyhi mâ anittum harîsun aleykum bil mu’minîne raûfun rahîm(rahîmun).”

لَقَدْ جَاءکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسکُمْ عَزیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمبالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ
“Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”

Fe in tevellev fe kul hasbiyallâh(hasbiyallâhu), lâ ilâhe illâ hûve, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).”

فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبیَ اللّهُ لا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشالْعَظِیمِ
“Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.””

ŞİFA AYETLERİ VE DUALARI
“Lekad caekum “Esrarı.. TEVBE SURESİ – 128-129. Ayetlerin Fazileti

TEVBE SURESİ– 128-129. Ayetlerin Fazileti
سْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴿١﴾
Bismillâhir rahmânir rahîm.
Rahmân ve rahîm olan Allah’ın ismi ile.

“Lekad caekum resülun min enfusikum aziz(azizun), aleyhi ma anittum harisun aleykum bil mu-minine raüfun rahim(rahimun). TEVBE – 128
Fe in tevellev fe kul hasbiyallahü(hasbiyallahu), la ilahe illa hu, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azim(azimi).” TEVBE – 129

Her türlü sıkıntı,ani ölüm,deprem her türlü derdiniz ve muardınız için okuyun.
Bir kimse hergün 7 kere Tevbe suresinin son iki ayetini okumayı vird edinirse,ölüm o kimsenin yolunu kesemez. Bu tertibe devam ettiği sürece hayatı da devam eder.

”Allah dilediğini siler dilediğini bırakır.Ana kitap(Levh-i Mahfuz) O’nun katındadır.”
(Ra’d suresi ayet 39)

İmam -ı Gazali(ks) ,Tabiinin büyüklerinden Hasan-ı Basri (ra)
Hazretlerinden rivayet ederek diyor ki;
” Ashabının ve tabiinin ileri gelenlerinden bir cemaat ”Lekad caeküm ayetinden başlayıp surenin sonuna kadar okumayı vird haline getirmişlerdi.
Bu tertibe devam ederek kendilerini belalara karşı koruma altında bulunduruyorlar.

Allah Teala(cc) onlara çok rızık veriyor,nice isteklerine nail oluyorlar,düşmanlarının fenalıklarını üzerlerinden kaldırıyorlar, Allah Teala’ya (cc) daha yakın olma fırsatını buluyorlar,O’nun nice sırlarını bu ayetlerin bereketiyle kavrıyorlardı” buyurmuştur.
Havas ilmiyle meşgul olan alimlerden bir kısmı bu iki ayeti her gece 33 defa okumayı vird edinmişlerdir.
Bu miktar bazen 41e çıkarılmış,bir muradın hasıl olmasını isteyenler bu iki ayeti 100 kere veya 313 kere okumuşlardır.
1000 kere okuyanda olmuştur. Ebced hesabına göre 6865 kere okumak gerekir.
Dünya ve ahirette her maksada erebilmek için.
Fazileti
Tevbe suresinin son iki ayetini okuyan o gün ölmezmiş. Ben okumaya başladım. 1 hafta kadar oldu. Ben bu ayetleri okumayı bırakırsam ölür müyüm?

Rivayete göre, Resulullah (S.A.V.) buyuruyor ki:

Kim bulunduğu günde Tevbe suresinin sonundaki iki ayeti okursa,o gün ölmez.

Başka bir rivayette ise ”O gün öldürülmez.”

Diğer bir rivayette ”O gün ne öldürülür, ne de madeni bir aletle yaralanır.” Geceleyin de okusa yine böyledir. Tavsiye edilen sabah ve akşam okunmasıdır.

Tevbe suresi son iki ayeti meali
128. Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatlidir, merhametlidir.
Allah Teala bu ayette kendi isimlerinden olan, “rauf=çok şefkatli ve rahim=pek merhametli sıfatlarını Peygamberimize de vermiştir ki, önceki peygamberlerden hiçbiri bu sıfatların ikisine birden mazhar olamamıştır.

129. (Ey Muhammed!) Yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter. O’ndan başka ilâh yoktur. Ben sadece O’na güvenip dayanırım. O yüce Arş’ın sahibidir.
Tevbe suresi 128 129. arapça metni
لَقَدْ جَٓاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِكُمْ عَزٖيزٌؗ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرٖيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنٖينَ رَؤُ۫فٌ رَحٖيمٌ ﴿١٢٨﴾
فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللّٰهُؗ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَؕ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظٖيمِ ﴿١٢٩﴾

Tevbe suresi son 2 ayet türkçe okunuşu
128- Lekad câekum resûlun min enfusikum azîz(azîzun), aleyhi mâ anittum harîsun aleykum bil mu’minîne raûfun rahîm(rahîmun).
129- Fe in tevellev fe kul hasbîyallâh(hasbîyallâhu), lâ ilâhe illâ hûv(hûve), aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm(azîmi).

Yorum Yaz