Anasayfa DİNİ GÜNLER Ramazanın 2 ci 10 gününde çekilecek tesbih

Ramazanın 2 ci 10 gününde çekilecek tesbih

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

 

Ramazan Ayında Çekilmesi Hayırlı Olan Tespihler

Müslüman toplumlar için üç ayların başlangıcı ile önem kazanan ibadetler ve yapılacak dualar, ramazan ayının gelmesi ile birlikte artmakta ve fazlasıyla önem taşımaktadır. Bir arınma ve adeta günahlardan temizlenme olarak görülen ramazan ayında elbette tutulacak oruçlar kadar edilecek dualar da önemlidir. Aynı zamanda her yıl ramazanda çekilecek tespihler Diyanet aracılığı ile de vurgulanmaktadır.

TDK sözlüğüne göz atacak olursak Arapça “tesbiḥ” kelimesi dilimizde “tespih” olarak kullanılmakta ve “Süphanallah” (Sübhan: Tüm olumsuz sıfatlardan uzak olan) sözünü söyleme ve belirli dinî sözleri tekrarlamak veya elde oyalanmak için kullanılan, türlü maddelerden boncuk biçiminde yapılmış, genellikle otuz üç veya doksan dokuz taneden oluşmuş dizi.” anlamlarına gelmektedir.

Kelimelerin anlamlarına biraz derinlemesine bakacak olursak tespih Allah’ın bilinçli ya da bilinçsiz şekilde anılmasına denirken, zikir ise bilinçli anma ve hatırlama demektir. Canlı ya da cansız varlıklar da tespih edebilir. Yaratılış özelliğini yaşatarak Allah’ı anan tüm varlıklar tespih etmiş olurlar. Zikir ise sadece bilinç ve şuur sahibi varlıklar içindir. Bunun paralelinde ramazan ayı zikirleri yani ramazanda çekilecek zikirler de hem zikir hem tespih olarak adlandırılabilmektedir.

Ramazan ayı faziletleri toplu ibadetlerin yoğun maneviyatıyla çok yüksek olur. İslam kültüründe ramazan demek, manevi kazancın ve sevabın bol olduğu ay demektir. Bu nedenle günü oruçlu geçirmek kadar, gün içerisinde belirlenmiş ramazan tespihleri çekmek ya da zikir ile birlikte bol dua etmek de kişinin manevi açıdan doyum sağlamasına neden olmaktadır. Ramazanda çekilen tespihler sadece bu aya özel olması gereken tesbihler değillerdir. Ramazan sadece önemli bir vesiledir. Kalbinizi ferahlatan tesbihlere ramazandan sonra da devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Siz de ister kendiniz için ramazan ayında çekilecek tespihler listesi oluşturabilir ya da ramazanda çekilecek günlük tespihleri araştırarak her gün belirli bir zaman ayırarak bu tespihleri çekebilirsiniz. Aynı zamanda eğer Kur’an-ı Kerim okumayı bilmiyorsanız ya da her gün tekrarladığınız tespihlerin anlamlarını merak ediyorsanız ramazanda çekilecek tespihler ve anlamlarını öğrenebilir, çevrenizle de paylaşabilirsiniz. Günlük çekilmesi gereken tespihler ve sayıları ile ilgili dini olarak katı kuralların olmadığını belirtelim; ama bazı din alanında yetkin kişilerin bu konuda önerileri olabilmektedir.

Hayırlı ramazanlar diledikten sonra yapacağınız tesbih paylaşımları sevgi bağının güçlenmesine katkı sağlar ve hayatın manası üzerinde bir ışık yakar. Kadir gecesi gibi mübarek bir geceyi içinde barındıran ramazan ayında amel defterleri yeniden yazılır ve o yıl doğacak ve ölecek kişilerin isimleri belirlenir. Tıpkı sevabın bol olduğu gibi, rızkın ve bereketin de çoğaldığı bu ayda tövbe etmek, af dilemek, tespihleri ve zikirleri aksatmadan tekrar etmek fazlasıyla önemlidir.

Ramazan şerif tespihleri yani mübarek ramazan ayı tespihleri bu özel zamana verilen sıfat gibi maddi, manevi bolluk ve bereketin artması adına Allah’a dua etme biçimidir. Ramazanda çekilecek tesbihler ramazan ayı boyunca iç huzurun beslenmesi için hayırlı bir aracı olurlar. Ramazanda çekilen tesbihler ve anlamları üzerinde yoğunlaşarak düşünüldüğünde hem tekamül yolu aydınlanır hem de iç huzur beslenir.

Günlük zikirler Diyanet tarafından sorularla gündeme gelen bir konudur, zikrin sesli mi sessiz mi olacağına dair cevap şu şekildedir: “Duanın, alçak sesle, hüzünlü ve tazarru ile (yalvararak) yapılması adaptandır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “Rabbinize yalvararak ve için için dua edin…” (A’râf, 7/ 55) buyurulmaktadır. Ancak, içtenlikle ve samimi olduğu sürece, sesli olarak dua edilebilirse de, sessiz olması daha uygundur. Hz. Peygamber (s.a.v.), bir yolculuk esnasında sesli olarak tekbir ve tehlil getirmeye başlayan bir grup sahabîye, “Ey insanlar! Kendinize merhamet edin; siz ne duymayana dua ediyorsunuz ne de uzakta olan birisine. Muhakkak siz, işiten, yakın olan bir zata dua ediyorsunuz ki O sizinle beraberdir.” (Buhârî, Cihad 131; Müslim, Zikir, 44; Ebû Davûd, Vitr, 26) buyurmuşlardır.”

Ramazan tespihleri dinen zorunlu değildir; ama dua etmek ve yaratıcı ile bağları güçlendirme her zaman mühim olduğu için din alimleri bu özel günlerin vesile olmasını önerirler. Ramazanda çekilecek tespihler Nihat Hatipoğlu tarafından da klasikleşmiş ramazan programlarında ara ara dile getirilmektedir. Hatipoğlu ramazan ile ilgili bir konuşmasında, peygamberin tüm gün tesbihat okuyan eşine günde üç kere şunu okumasını önerdiğini de söylemiştir: “Sübhanellahi ve bi hamdihi adede halkihi Rida nefsihi ziynete arşihi ve midade kelimatihi.” Yüce Allah’ı yarattığı sayısında, kendisinin razı olacağı kadarınca. Arşının ağırlığınca. Yarattığı kelimeler uzunluğunca hamd ile tesbih ederim.

Ramazan tesbihleri Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde özel bir bölümde belirtilmemiştir, farklı açıklamalarda ve konuşmalarda öneriler yapılmaktadır. Sitede dualarla ilgili genel açıklamada ise şöyle denmiştir: “Ramazan gecelerinde, Arafat vakfesinde, gece vakitlerinde, ezan okunduğu ve kamet getirildiği sıralarda, farz namazların sonunda yapılan duaların kabul edileceği hadis-i şeriflerde beyan edilmiştir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 166; Tirmizî, Deavât, 80, 139; İbn Mâce, Sıyâm, 48).” Bu bilginin ışığında ramazan duaları içine tesbihleri de dahil ederek zenginlik sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için ramazan tespihleri konusunu ele aldık! Sizi ve ailenizi koruyacak, 11 ayın sultanının bereketinden daha fazla yararlanmanızı sağlayacak ramazan ayı tespihleri, her güne özel faziletli ramazan zikirleri ve ramazanda çekilecek tespihler takip eden alt başlıklarda sizleri bekliyor. Sıralamada ramazan tesbihleri Arapça olarak bulunuyor ve Türkçe anlamları da yer alıyor.

Ramazan ayında çekilecek tespihler Arapça ya da Türkçe veya ikisi birlikte olacak şekilde okunabilmektedir. Din alimleri Arapça okunuşla birlikte manada derinleşmek adına meallerin de bilinmesinin önemine sık sık değinir. Hem ramazan ayı boyunca hem de diğer kıymetli zamanlarda tüm dualarınızın kabul olması dileği ile…

İlginizi çekebilir: Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar, Biter?

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

Ramazan ayında hangi tespihleri çekmeliyim? Gelin hep birlikte bu soruya cevap bulalım!

İlginizi çekebilir: Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

En Çok Hangi Zikirler Çekilmeli?

Ramazanda en çok çekilmesi gereken zikirler din büyüklerinin tavsiyeleri ve kalpten gelen sese kulak vererek belirlenebilir. ‘Lâ ilâhe illallah’ en faziletli sözler arasındadır.

Tespih ile Neler Çekilir?

Tespih çekerken maneviyata iyi gelecek birçok farklı kelime, cümle tekrarı yapılabilir. Hangi zikir ne kadar çekilir diyorsanız klasik olarak namazlardan sonra 33 kez süphanallah, 33 kez elhamdülillah ve 33 kez Allahu Ekber diyerek birçok kişi tespih çekmektedir.

Ramazanın İlk Günü Ne Yapılır Ne Duası Edilir?

Ramazan ayı oruç ayıdır, ilk güne oruçla başlanır, oruç niyetinde de oruç açılırken de şükürle duayla ilerlenir.

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

Ramazan’ın ikinci on gününde çekilecek tesbih ve zikirler… İkinci 10 gün mağfiret günlerinde hangi zikirler çekilir?

Ramazan'ın ikinci on gününde çekilecek tesbih ve zikirler... İkinci 10 gün mağfiret günlerinde hangi zikirler çekilir?

Ramazan’ın ikinci on gününde hangi zikirler tesbihler çekilir sorusunun yanıtı merak ediliyor. Mübarek Ramazan’ın 6. günü geride kaldı. Başı rahmet ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan’ın ikinci on gününde zikirlere devam edecek müslümanlar şimdiden araştırmalara başladı.

RAMAZAN’IN İKİNCİ ON GÜNÜ ÇEKİLECEK ZİKİRLER?

Mağfiret günleri olarak da bilinen Ramazan’ın ikinci on gününde Allah’ın rahmeti talep edilir. Bu yönde zikirler çekilir. Bu zikirlerden birisi de “Yâ Ğaffâra’z-Zünûb” zikridir. “Yâ Ğaffâra’z-Zünûb” zikri “Ey tüm günahları çokça bağışlayan!” demektir.

Oruçlu geçireceğniz Ramazan günlerini günde en az 100 kez “Ey tüm günahları çokça bağışlayan! zikriyle taçlandırabilirsiniz.

Öte yandan Ramazan ayında her gün La havle vela Kuvvete illa billa hüvel aliyhül azim” ( Bütün güç ve kuvvet yalnızca Allah’ın yardımıyla elde edilir.) tespihi çekilmelidir.

Ramazan ayında çekilecek tesbihler ve zikirler 2023! Peygamber Efendimiz (SAV)’in tavsiye ettiği faziletli zikirler ve tesbihler neler?

Müslüman aleminin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan ayı geldi. Vatandaşlar ramazan ayında çekilecek tesbihleri ve zikirleri araştırmaya başladı. Hicri takvime göre belirlenen dini günler her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanıyor. Ramazan ayı 2023 senesinde 23 Mart tarihinde başlayacak ve oruç ibadeti gerçekleştirilecek.

Ramazan ayına göre tesbihlerin farklılık gösterdiğini dile getirmek gerekir. Aynı zamanda çekilen tesbih sayısı da yine Ramazan ayı için önemlidir. Resulullah (S.A.V.) şöyle buyurmuştur; ‘’Ramazan’da her kim tesbih ya da tehlil ve tekbir getirecek olursa, gece ve gündüz perdesi ile örtülünceye kadar sevabını yazmak üzere o kişileri 70 bin melek karşılar.’’ Bu rivayete bağlı olarak o yüzden Ramazan ayında doğru tesbih ile belirli kurallara uygun şekilde tesbih çekmek büyük öneme sahiptir.

RAMAZAN AYINDA ÇEKİLECEK TESBİHLER VE ZİKİRLER

Ramazan ayının 1 ve 10. Günleri arasında günde 100 defa Ya Erhamerrahimin tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey iman edenlerin en merhametlisi) anlamına gelir.

Ramazan ayının 11 ve 20. Günleri arasında günde 100 defa Ya Gaffarez Zünü tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey günahları bağışlayan) anlamına gelir.

Ramazan ayının 21 ve 30. Günleri arasında günde 100 defa Ya Atikarrikab tesbihi çekilir. Bu tesbih (Ey iyileri koruyan) anlamına gelir.

RAMAZAN AYINDA ÇEKİLECEK ZİKİRLER NELER?

Ramazan ayının ilk 10 günü çekilecek zikirler şu şekildedir;

Ya Erhamerrahemin tesbihi çekilir. Ya erhamerrahemin demek “Ey iman edenlerin en merhametlisi! ” demektir. Bu zikiri günde 100 defa çekebilirsiniz.

Ramazan ayının 10 ve 20 gün arası için;

” Ya Gaffarez Zünub ” teshibi çekilir. Bu zikiride 10 günden sonra günde 100 defa çekebilirsiniz. En az 100 olmak üzere daha fazla da çekebilirsiniz. Ya Gaffarez Zünub zikirinin anlamı “Ey günahları bağışlayan” dır.

Ramazan ayının 20 ve 30 gün arası ise,

” Ya Atikkaribab ” zikrini çekebilirsiniz. Ya atikarribab ” Ey iyileri koruyan ” anlamını taşımaktadır.

RAMAZANDA ÇEKİLECEK TESBİHLER

Ramazan ayında her pazartesi günü gün boyunca her ibadetin ardından “La havle vela Kuvvete illa billa hüvel aliyhül azim” ( Bütün güç ve kuvvet yalnızca Allah’ın yardımıyla elde edilir.) tespihi çekilmelidir. Her pazartesi mutlaka bin defa çekilmesi gereken zikir olduğunu söylemek mümkündür.

Her salı günü 100 defa olacak şekilde “Cezallahü anna Muhammeden sallallahü Teala Aleyhi ve sellem ma hüve ehlül” ( Allah bize Hz. Muhammed’e layık olma mükafatı versin.) salavatı çekilmedir.

Her çarşamba günü “Estağfirullahel Aziyme ve etübü leyh” (Allah’a istiğfar eder, beni affetmesini dilerim.) tövbe istiğfar tespihi çekilmelidir. Bu tespih çarşamba günleri 100 defa çekilir.

Her perşembe günü “Sübhanallahi vebihamdihi Sübhanellahil Aziym” (Allah büyüktür ve onu hamd ile tespih ederim.) tespihi bin defa çekilmelidir.

Her cuma günü bin defa Allah tespihi çekilerek zikredilmelidir.

Her cumartesi günü “La ilahe illallah” tevhidi çekilmelidir. Bu tespih bin defa yapılmalıdır.

Her pazar günü ise “Ya Hayyu Ya Kayyum” tespihi ile Allah’ın isimleri zikredilmelidir.

Bu tespihler günlük olarak belirlenmiş olan tespih listesidir. Ancak bunların dışında ihmal edilmemesi gereken tespihler mevcuttur. Örneğin “la ilahe İllallah” tespihi her gün mutlaka ibadetlerin ardından olmak suretiyle günde yüz defa çekilmelidir. Ayrıca Allahummerham ummete Muhammed (Allah’ım ümmeti Muhammede merhamet eyle) tespihi çekilerek tüm ümmet için af dilenmelidir.

Günde 33 defa habinallahu venilmel vekil, 33 defa la ilahe illallah ve 33 defa şehadet tespihi çekilmelidir.

Günde 11 kere Allahumme inneke afuvvun, tuhibbul afve, fa’ fu anna (Allah’ım affedicisin, affı seversin, bizleri de affeyle) tesbihi çekilir.

Günde 11 kere Rabbigfir verham ve ente hayrur rahimin tespihi çekilmektedir. 11 defa Allahummesrah sudurena ilel imani vel islam, 11 defa da Allahumme einni ala zikrike ve şukrike ve husnu ibadetik çekilerek gece ibadeti tamamlanmalıdır.

Ramazan ayında kılınan namazlar neler? Diyanet Ramazan ayı namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Ramazan ayı namazı kılınışı!

Yorum Yaz