Anasayfa DİNİ GÜNLER Surelerin faziletleri

Surelerin faziletleri

by kacgun
surelerin fazileti

İslam inancına göre en kutsal ve doğruyu gösteren kitap olan Kuran-ı Kerim’de, dini anlatan hadislerin yanında bir de tüm Müslümanların dikkate almaları gereken pek çok sure bulunmaktadır.

Bu sureler içerisinde Kuran okunurken yapılması gerekenler sonrasında Allah’ın kullarının nasıl yanında olduğuna dair ve okumalardan sonra insanların hayatlarında manevi olarak nasıl rahatlamalar oluşacağına dair de pek çok bilgi bulunmaktadır.

Müslüman bireylerin içerisinde bulundukları maddi ve manevi sıkıntılarını aşmak adına dini duygularına sarıldıkları ve feraha çıkmak için pek çok dua ve sureleri okuyarak kendilerini rahatlattıkları bilinmektedir. Bu okumalar sırasında hangi surelerin hangi durumlara yardımcı olacağı ve tekrar edilme sayısının ne kadar olması gerektiği de Müslümanlara şu şekilde öğütlenmiştir;

surelerin-fazileti-2

Kehf suresi : Bu surenin başından veya son kısmından 10 ayet ezberlenip okunursa Mesih, Deccal’in şerrinden emir olur diye buyurulmuştur.

Bakara suresi : Bu surenin kıyamet günü geldiğinde okuyucularını koruyup kollayacağı söylenmekte, bu yüzden mümkün oldukça çok Bakara suresi okuyarak bereketli bir yaşam geçirilmesi gerekliliğine değinilir.

Araf suresi : Bu surenin hem dünyada manevi olarak mutlu olmaya hem de ahirette mutlu bir sonsuzluğa kavuşmaya odaklanarak okunması gerekliliği belirtilmiştir.

Nahl suresi : Bu surenin kişinin içinde bulunan kötü duygularının, fesatlığının ortadan kalkması için okunması gerektiği söylenir.

surelerin-fazileti-3

İbrahim suresi : Kişilerin iyi bir ahlak seviyesine kavuşmaları için bu sureyi okumaları öğütlenmiştir.

Taha suresi : Bu surenin ard arda 21 kez okunması, kişinin kısmetinin açılmasını sağlamaktadır.

Nisa suresi : Bu sureyi okuyan aile bireylerinin arasındaki anlaşmazlıkların ortadan kalkacağı söylenir.

Meryem suresi : Bu sureyi ard arda 41 kez okuyan kişilerin maddi olarak tüm zorluklarından sıyrılacağı söylenmiştir.

Hicr suresi : Ticaretle uğraşan kişilerin bu duayı okumasıyla birlikte işlerinin çok daha kazançlı olacağı söylenir.

Enam suresi : Kişilerin her türlü içten ve temiz isteklerinin gerçekleşmesi için bu surenin ard arda 7 kez okunması öğütlenmiştir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün