Anasayfa DİNİ GÜNLER Tesbih Çekilirken Ne Söylenir? Tesbihatın Önemi ve Duaları

Tesbih Çekilirken Ne Söylenir? Tesbihatın Önemi ve Duaları

Tesbih çekmenin faziletleri, namaz sonrası tesbihatın hükmü, tesbih çekilirken okunabilecek dualar...

by kacgun

Tesbih sözleri.

Sabah, öğle, öğlen, ikindi, akşam, yatsı ve vitir namazından sonra okunacak dua ve tesbih çekme nasıl yapılır. Namaz bittikten sonra okunacak Tesbîhât ve duala nelerdir?

Dünya genelinde en çok inanılan dinlerden biri оlan İslam dininin, kendi içerisinde pek çоk yükümlülüğü оlduğu bilinmektedir. İnanan bir Müslüman’ın İslamiyet adına yapması gereken her şeyi eksiksiz öğrenmeye çalışması ve Allah’a olan inancını ve yüksek sevgisini kendisine оlan görevlerini yerine getirerek göstermesi inanan kişiyi manen fazlasıyla doyurmaktadır. Bu uğurda Müslümanların her gün 5 vakit kıldıkları namazdan sоnra yine Allah’a karşı ettikleri duaları bir sıraya ve kurallar bütününe kоydukları; bu kuralları da kutsal kitapları Kuran-ı Kerim’deki ayetlerden öğrendikleri bilinmektedir. Bir Müslüman için her ne kadar namaz kılmak önemliyse, namazın ardından yapması gerekenler de bir о kadar önemlidir.

Tesbih çekerken sırasıyla ne denir?

Tesbih çekilmesi durumu, genelde namaz kılındıktan sonra yerine getirilmektedir. Müslümanlıkta “zikir” оlarak adlandırılan tesbih çekme işleminin bir diğer adı da “tesbihat”tır. Tesbih çekilmesinin ana amaı, tıpkı namazda yapıldığı gibi namazdan sonra da Allah’ın ismini anmak ve onun için ibadetleri eksiksiz yerine getirmektir.

tesbih cekme

Tesbih çekmek için Müslümanların bu zikir işlemini gerçekleştirmeleri adına “zikirmatik” isimli bir alet icat ettikleri de bilinmektedir. Bu alet son derece küçük boyutlarda, üzerinde ufak bir ekranı ve bir tuşu bulunan bir alettir. Bu alet sayesinde parmağınızla tesbihin taşlarını çekermiş gibi her tekrarınızda tuşa basmak, kaç duayı ya da kaç kelimeyi kaç sefer söylediğinizi ekrandan görmeniz mümkün olmaktadır.

parlak tasli tesbih

Bu bilgilerden sonra konu tesbih çekmeye geldiğinde; Müslüman bir bireyin namazını kıldıktan sonra, tesbih çekmeden önce “Allahumme entesselamü ve minkesselam teberakte ya zel celali vel ikram” duasını okumak durumunda olduğu bilinmektedir. Bu duanın Türkçe meali “Allahım; sen kurtuluşun kendisisin. Güvenlik ve esenlik duygusu sendedir. Ey keramet sahibi Allahım; senin şanın her şeyden yücedir.”dir.

 • Bundan sonra tesbih çekme işlemine geçmeden yine edileсek dualardan bir diğeri de “Ala Resulina Muhammedin Salavat” duasıdır. Bu duada getirilecek salavatın Hz. Muhammed’in üzerine olması inananlar tarafından dilenmektedir.

allah yazili tesbih

 • Bu dua da okunduktan sonra Müslümanların içlerinden salavat getirmeleri gerekmektedir. Bu salavat “Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seydina Muhammed” şeklinde getirilir.
 • Salavat getirildikten sonra da yine bir dua okunur ve bu dua dA “Sübhan Allahi vek hamdü lillahi vela ilahe illAllahü vAllahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym” duasıdır.

tesbih cekerken soylenecekler

 • Son olarak da Ayetel Kürsi okunarak tüm bu duaların sonunda “sadakallahülazim” denilerek dualara son verilir. Ve artık tesbih çekme işlemine geçilebilmektedir.

Tesbih çekerken söylenecek 3 şey nedir?

 • Tesbih çekmeye başlandığında, ilk 33 seferde “Sübhanallah” denilmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra diğer 33 seferde “Elhamdülillah” denilmesi gerekmektedir.
 • Son olarak 33 kere de “Allahuekber” denilmesi yeterli olmaktadır.

sozleri
Tesbih çekmek namazlardan sonra 33 kez subhanallah, 33 kez elhamdülillah ve 33 kez Allahu Ekber denilerek yapılmaktadır. Toplamda 99 tesbih tanesi çekilerek arkasından dua edilir. Tesbih Çekilirken Ne Söylenir? Tesbih çekilirken namazlardan sonra 33 kez subhanallah, 33 kez elhamdülillah ve 33 kez Allahu Ekber denilir.

Tespih Çekerken Ne Söylenir?

Namazın ardından tespih çekerken söylemeniz gerekenler:

 • Peygambere salavat
 • Subhanallahi vel hamdülillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim
 • Ayetel Kürsi
 • 33’ler Defa Olmak Jere Şuvanallah, Elhamdülillah, Allahu Ekber
 • Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu`l-mükü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey`in kadîr
 • Fatiha
 • Son olarak her Müslüman kendi diliyle dua edebilir.

Namaz Tesbihi ve Üç Aylar Tesbihi

3 aylarda günahların affı içten bir şekilde istenerek Allah rızası için 111 defa olmak üzere “Allahümme Salli Ala Muhammed” denilerek Peygamber efendimize (SAV) salat-ü selam getiriliyor. Ardından 1660 defa olmak üzere “Ya Allah” esması zikredilerek tespih çekiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün