Anasayfa Genel 2023 iğne oyaları

2023 iğne oyaları

İğne oyası kullanılan havlu kenarlıkları modelleri nelerdir?Çeyizlerin olmazsa olmazlarından havlu ve onun ince ince işlenmiş el emeği iğne oyalarından gözlerimizi alamayız. Annelerimizin bizim için yaptıkları iğne oyalarının değeri ise paha biçilemez. Şimdiki yüzyılda, makineleşmenin etkisi ile seri üretim şeklinde piyasaya sunulan iğne oyalarının, benzer modellerini herkeste görmek mümkündür. Sizin de yapabileceğiniz ve yapımı kolay olan iğne oyası modellerinden başlayalım. Eğer teknik olarak bilginiz var ise sizde kendi el emeğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Havluların kenarlarına yapılan modellerde genellikle düz ve sade şekiller ya da çiçek desenleri kullanılır. Düz modellerde; yan yana sıralanmış üçgen şeklinin birleşiminden ortaya çıkan çeşitler bulunur. Çiçek motiflerinde genellikle yapımı basit olan yonca şekli ve ince iş istemeyen büyük papatyalar kullanılmaktadır. 

Pike takımlarında kullanılan iğne oyası modelleri?

Tercihe göre renkte ve şekilde farklılık gösteren modelleri saymaya başlayalım.  Renkleri kendi isteğinize bağlı olarak çeşitlerinden seçim yaparak evinize kullanabilir veya değer verdiğiniz arkadaşlarınıza ya da sizden sonra evlenecek yeğenlerinize hediye alabilirsiniz. Havlu da olduğu gibi üzerine ya da kenarlarına işlenmiş iğne oyaları, pike takımlarında metrelik olacak şekilde hesaplayarak ayarlayabiliriz. Genellikle kullanılan motifler büyük çiçekli veya düz baklava şeklinde olan modellerdir.

İğne oyası kullanılan çember kenarlıkları modelleri nelerdir?

Çeyizlerde ön sıralardan geriye düşmeyen ve sıralamasını koruyan çemberlerde yani yazmalarda sıra. Gelinlerimizin seçimleri düz ve sade modeller ile çiçekli modeller yarı yarıya denk gelmiştir. Çiçekli motifler göz yorucu ve daha zahmet isteyen modeller olarak bilinirler. Yapımı zor ve uğraş verici olmaları bazı gelinlerimiz için özel olsalar da sadeyi seven gelinlerimiz bu uğraşı fazla bulurlar. Sadece pırpırlı veya farklı iki üç renkte olan pırpırlı modeller, püskülllü, mekikli ve fiyonklu modeller sadeyi seven gelinlerimiz için seçtiklerimizden. Çiçekli motifin sade ama her zaman gönüllerimize taht kurmuş olan beş yapraklı çiçeği; beyaz, kırmızı, mavi, yeşil isteğinize bağlı olarak her renk yapılabilir. Son zamanların ünlü modeli 3 boyutlu çiçek motifleridir. Bu modeli gören gelinler diğer örneklere bakmaz oldular. Gül, menekşe, lale, yasemin, kardelen ve papatya gibi çiçekler en çok yapılan motiflerdir.

İğne oyasının tesbih kenarındaki kullanım şekli nasıldır?

İğne oyası tesbih modelleri de erkeklerin gözdesi olmuştur. Püskül modelleri ve gümüş kaplamalı iplerle sıkı sıkı işlenmiş tesbih ucu modelleri  olarak kullanılır. Genellikle erkeklerin kullandıkları modeller gümüş kaplamalı iplerle hazırlanmış elips şeklindeki tesbih uçlarıdır. Kadınlarımız için olan tesbih modellerimiz de bulunmaktadır. Uçları çoğunlukla çiçek motiflidir; lale, yonca, zambak, sümbül, gül, kardelen, leylak ve minik papatyalar kullanılan modellerdir.

İşte 2020 iğne oyası modeller:

 

 

Yorum Yaz