Anasayfa Genel Anestezinin bulunuşu ve tarihi

Anestezinin bulunuşu ve tarihi

Anestezi, ameliyat olurken ağrı ve acının duyulmasını engellemek için kullanılan bir ilaçtır. Anestezinin bulunmasından önce yapılan ameliyatlarda hasta ameliyat masasına bağlanırdı. Fakat, dayanılmaz ağrı nedeni ile şoka girme ve yaşamı kaybetme sıklıkla karşılaşılan bir durumdu. Bu nedenle hastalar, ameliyat olmak istemez ve çok basit hastalıklardan dolayı hayatlarını kaybederlerdi.

 

anestezinin icadı

Anestezi ne zaman bulundu?

Anestezi, Amerikalı doktor Crwford Long tarafından bulunmuştur. Baygın olan hastaları ayıltmak için o dönemde hastaya eter koklatılırdı. Hastasını ayıltmak için eter kullanan doktorun hastası tekrar bayılınca eterin insanları bayılttığı ortaya çıktı. Doktor Crwford Long bu noktadan sonra öğrencisinin boynunda olan kisti almak için ilk olarak 30 mart 1842 yılında öğrencisini eter ile bayıltarak ameliyat etmiştir. Böylece eter ilk anestezik madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat, doktoru büyücü ilan eden pek çok insan yüzünden anestezi 10 yıl kadar daha bekletilmiştir. 1852 yılında Doktor Crwford Long’un eter ile yaptığı dokuz ameliyat incelenerek tıpta büyük buluş olarak nitelendirilmiştir. 1842 yılında Amerikalı dişçi Doktor William Morton diş çekimlerinde eter kullanmaya başlamıştır. Bu noktadan sonra anestezi geliştirilmiş ve tıp tarihinin en büyük buluşu olarak kabul edilmiştir.

Anestezi doktoru ne iş yapar?

Anestezi aslında his duymama olarak bilinen bir kelimedir. Fakat, bir ameliyatta his duymanız engellenirken diğer tüm vücut fonksiyonlarınız çalışır durumda olmalıdır. Bu nedenle, bugün anestezi doktorları bu yönde ileri eğitim almaktadır. Bir anestezi doktoru sizi ameliyat öncesi muayene eder ve sizin vücudunuz için gerekli olan anestezi türünü seçer. Ameliyat sırasında gerekli olan kan ve oksijen oranlarını anestezi doktoru ayarlar ve ameliyat sonrası hastanın uyandırılması, ağrı çekmemesi için kontrolleri gene anestezi doktoru yapmaktadır.

Anestezi türleri nelerdir?

Genel anestezi

Genel anestezide hasta kendinde değildir ve şuurunu kaybeder. Genelde, büyük ameliyatlarda veya uzun süren operasyonlarda genel anestezi uygulaması yapılır. Damara verilen çeşitli ilaçlar veya gazlar genel anestezide kullanılır.

Bölgesel anestezi

Vücudun sadece bir bölgesinde olan operasyonlarda o bölgede olan sinirlerin hissizleştirilmesi ile uygulanır. Bu türün spinal, epidural gibi çeşitli teknikleri de vardır.

Lokal anestezi

Küçük cerrahi uygulamalarda uygulamanın yapılacağı bölgenin uyuşturulmasıdır. Uyuşturma işleminde o bölgede bir şey hissedilmez.

Yorum Yaz