Anasayfa » arkadaşlığın önemi » Arkadaşlığın önemi ile ilgili yazı, atasözü, kompozisyon ve düşünceler

Arkadaşlığın önemi ile ilgili yazı, atasözü, kompozisyon ve düşünceler

Arkadaşlığın önemini anlatan kompozisyon ile arkadaşlığın önemini anlatan atasözleri, şiirler ve yazılar  ve deyimler ayrıntılı olarak burada.

Arkadaşlar hayatımıza anlam katar, deneyimlerimizi zenginleştirir, neşe verir ve problemlerimizi paylaşırlar. Yemek, su ve barınma dışında dördüncü bir ihtiyacımız varsa, onun insan etkileşimi, yakınlık ve arkadaşlık olduğunu söyleyebiliriz.

Buna rağmen, ya hayatınızda muhteşem gelişmeler olursa- yeni bir işe başlar, terfi alır ya da aşık olursanız- ve etrafınızda bu haberleri paylaşacak kimse olmazsa? O yeni elbiseyi, çantayı, arabayı ya da evi almanın ne anlamı kalır, size “Senin için çok mutlu oldum” diyecek biri yanınızda olmazsa?  Ya da en kötü zamanlarınızda sizi yakın bir arkadaşla konuşmaktan daha çok ne rahatlatabilir?  Arkadaşlarımız hayatımızın önemli bir parçasıdır ve bir o kadar da gerekli; onlar bizim ayna ve yankılarımızdır.

Bir arkadaş seçmek kolay değildir, hepimizin yaşamında arkadaşımız olduğunu düşündüğümüz en az bir kişinin bizi yarı yolda bıraktığı zamanları yaşamışızdır. Hazmetmenin kolay olmadığı bu deneyimler, ruhani gelişmemiz için aslında gereklidir. Ve öğreniriz ki bazen yalnız olmak daha iyidir, yanlış bir arkadaşlıktan daha iyi…

Arkadaşlık edeceğimiz insanı dikkatlice seçmenin önemi, hayatlarımız üzerinde bırakacakları etkiyi düşündüğümüzde daha anlaşılır olur. ‘Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim’ sözündeki gibi bize en yakın 5 insanın averajıyız, Ve bu onların hayat tarzları, tavırları, gelirleri gibi şeylerle bağlantılı bir benzerlik…

Eğer her zaman kolay yola kaçmayı tercih eden, beyaz yalanlar söyleyen, sıklıkla özür dileyen, kıskanç, alaycı ve sorumluluk almaktan kaçınan birisiyle arkadaşlık kurarsanız, sizin de bu alışkanlıkları kabul edilir bulmanız ve uygulamaya başlamanız an meselesi. Eskiden düşünmeye bile zaman ayırmadığınız şeyler yeni bir perspektif haline gelecek ve standartlaşacak; eğer kurtlarla koşarsanız ulumayı öğrenecek ve bir ayna gibi arkadaşlarınızın davranışlarını yansıtacaksınız, iyi ya da kötü.

Şimdi bir süreliğine durun ve şu anda olduğunuz insan ile iki sene önceki halinizi birbiriyle kıyaslayın.

Etrafınızdaki insanlardan hangi özellikleri benimsediniz? Tutkular, kelime hazinesi ve hatta özsaygınızın hangi niteliği, inançların hangilerini paylaştınız? Arkadaşlarınız sizi bu konularda nasıl etkiledi? Eğer değişim olumlu ise ve siz ilerlediğinize inanıyorsanız bu harika! Ama eğer değişim olumsuzsa, yavaşça ama bir şekilde sizi geriye düşürüyorsa, çok yerine az iseniz?

Değişim elinizde, diğer insanların vasatlığını tolere ettiğiniz sürece, siz kendi hayatınızda da sıradanlığı kabul edilir bulacaksınız. Değişmenizi istemeyen arkadaşlarınız için yapacağınız bu değişiklik daha da zor olacak. Hatta bazen yıllarca sizi kendi oldukları yere çekmeye çalışan bu insanlar ve şu an sizinle tam o noktada gayet rahat hisseden insanlar, sizin rahatsız olmanızı ve aralarından ayrılıp ileriye bakmanızı kabul etmekte elbette zorlanacak. Bir gün tamamen etkilerinden çıktığınızda ve büyük olasılıkla onlar aynı yerde seyrederken siz daha iyi bir konumda olduğunuzda bunu hazmetmelerini nasıl bekleyebilirsiniz ki? Kıskançlık kaynaklı olmayabilir, sadece korkuyor olabilirler ama sizin cesaretinizi öldüren de onlardı; hızla affedin ve uzaklaşın yanlarından…

Bazen sizinle doruğa çıkmak istemeyenleri geride bırakmak zorunda kalırsınız, eğer kişisel gelişim vizyonunuz bir değil ise ve orada kalmak istiyorlarsa sizin gitmenize izin vermek zorundalar. Onların hayatlarına baktığınızda sizin çaba gösterdiğiniz hangi alanda çoktan başarı elde ettiklerini görüyorsunuz? Eğer zafer elde etmiş olsalardı zaten sizin için de aynısını dileyeceklerdi. Öyleyse daha iyi bir siz için çıktığınız uzun yolculukta, sadece daha önce orada olandan tavsiye alın. Etrafınızı hiçbir şeyin uzmanı olmak yerine bir şeyler için örnek olan insanlarla donatın. Arkadaşlar sadece eğlence ve iyi gün için değildir. Paylaşmak istediğiniz problemleri henüz kendi hayatları dahilinde çözemeyen insanların size faydası değil, her zaman zararı olacaktır. Ve zaman ve enerjinizi boşa harcamış olacaksınız.

Çoğu zaman, hiçbir şey başaramamış insanların verecek akılları da bir o kadar boldur. Ancak bu insanların sizin hayatınız hakkında öneride bulunmasını gerçekten ister misiniz?

Bu dünyada 3 çeşit insan olduğu söylenir: olanları seyredenler, olanları gerçekleştirenler, ne olduğunu anlamayanlar… Öyleyse bir şeyleri gerçekleştirmeye bugünden başlayın!

Sizin için iyi arkadaşlar dileriz, hayatınızı zenginleştirecek insanlar.. Düştüğünüzde kaldıracak, ve yola devam edemediğinizde sizi itecek, başarılarınızı överken cömert, mücadelelerinizde cesaretlendirirken inatçı arkadaşlar..

Çeviri: Yudum ŞAŞMAZ (arkadaşlığın önemi ile ilgili yazı, arkadaşlığın önemini anlatan kompozisyon)

Arkadaşlıkla İlgili Atasözleri ve Anlamları

Yoldan kal, yoldaştan kalma
Yolculukta insanın başına türlü işler, sıkıntılar, belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik, yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan, candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

Üzüm üzüme baka baka kararır
Her zaman bir arada bulunan, arkadaşlık eden, bir çevrede yaşamaya çalışan kimseler birbirlerinden etkilenirler; birbirlerinin özelliklerini, huylarını ve alışkanlıklarını kaparlar.

Sürüden ayrılanı (ayrılan kuzuyu, koyunu) kurt kapar (yer).
Herkesin tuttuğu yolu bırakıp ayrı bir yol tutturanlar, herkesin yaptığını yapmayanlar, ya da arkadaşlarının yardımıyla yapılan bir işten ayrılanlar büyük zarara uğrarlar.

Kır atın yanında duran ya huyundan ya suyundan
Kişi, kiminle arkadaşlık ederse, ondan etkilenir; onun alışkanlıklarına, düşüncelerine eğilim duyar; huyunu, gidişini kapar.

Körle yatan şaşı kalkar (İtle yatan bitle kalkar).
Değersiz, kötü, ahlâksız kişilerle ilişki kurup arkadaşlık yapanlar ister istemez onlardan etkilenir ve kötü huylar kaparlar. Çünkü insanı en çok etkileyen yakınında bulunduğu insanlardır.

Kötü söyleme eşine, ağu katar aşına
Yakın ilişkide bulunduğun kimselere (aile fertleri, komşu, arkadaş, mesai arkadaşları vs.) iyi davran, onları incitip kırma. Eğer böyle yaparsan onlar da senin hakkında hiç iyi düşünmezler, sana daha büyük kötülük yapma yoluna giderler.

Dost kara günde belli olur
Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Dostluk başka, alış veriş başka
Alış verişin temelinde çıkar, dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk, birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

Dost acı söyler
Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız.

Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur
İnsanlar gezen, dolaşan, hareket eden varlıklardır. Bir yerden kalkıp başka bir yere gidebilirler. Arkadaşlar, dostlar, tanıdıklar birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, günün birinde, bir yerde karşılaşabilirler; hatta hiç karşılaşmayacaklarını sanan insanlar dahi birbirlerine kavuşabilirler.

Can canın yoldaşıdır
İnsan yaratılışı gereği tek başına yaşayamaz. Bir arkadaşa, bir dosta mutlaka ihtiyaç duyar. Bu, gerek iş yapması, gerek sorunlarını çözmesi, gerekse konuşup dertleşmesi için zorunludur.

Bir selâm bin hatır yapar
Dinimizin bir emri olan selâm, bir bilgi ve sevgi belirtisidir. Dolayısıyla gönül kazanmanın önemli bir anahtarıdır. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta yabancılara bile vereceğimiz selâm onlarla aramızda bir yakınlığın doğmasına yol açar; gönülleri birbirine yaklaştırır. Bu sebeple selâmlaşmayı ihmal etmemek gereklidir.

Baz bazla, kaz kazla, kel tavuk topal horozla
Bir kimse, kendi niteliğine uyan, kendine denk olan, kendine benzeyen kimselerle beraber olur, arkadaşlık eder, düşüp kalkar.

Adam adama yük değil, can gövdeye mülk değil (Adam adama yük olmaz).
Birileri gelip konuğumuz olabilir, evimizde kalabilir. Bu konuk tıpkı can gibidir; can nasıl gövdeye geldiği gibi gidiyorsa, konuk da günün birinde geldiği gibi gidecektir. Bu sebeple yanımıza gelen arkadaş, dost, yakın ve konuklarımızdan yaka silkmemeliyiz.

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Ayıpsız yâr (dost) arayan, yârsız (dostsuz) kalır.
Hemen her şeyin, her insanın bir kusuru, bir eksiği vardır. Hatasız kul olmaz. Dolayısıyla insanın mükemmel bir dost, arkadaş ve sevgili aramaya çalışması boşunadır. Böyle bir dost bulamayacağı gibi, dostsuz kalması da mümkündür. Bu bakımdan insan bir şey elde etmek, bir dost bulmak istiyorsa onları kusurları ile kabul etmeye hazır olmalıdır.

Aşını, eşini, işini bil
Doğru, düzgün, sağlıklı, mutlu ve verimli bir hayat mı yaşamak istiyorsun? O hâlde yiyeceğine dikkat et, temiz ve helâl ye. Eşini ve arkadaşını iyi seç, kötülerden uzak dur. Bir iş edin, edindiğin işe sahip çık, onu lâyıkıyla yap.

(arkadaşlığın önemini anlatan hikaye)

Sevgi Ve Dostluk Üstüne 365 Söz Kitabında Geçen Deyimler, Yazılar, Şiirler ve Hikayeler

KİTABIN ADI Sevgi Ve Dostluk Üstüne 365 Söz
KİTABIN YAZARI Eva SHAV Ç / Şen Süer KAYA
YAYINEVİ VE ADRESİ Anahtar Kitaplar Yayın Evi Cağaloğlu/İSTANBUL
BASIM TARİHİ 1999
KİTABIN YAYIM MAKSADI İnsanlar Arasındaki İlişkilerde Çok Özel Yeri Olan Sevgi Ve Dostluğun Önemini Anlatan Bir Eserdir.

KİTABIN ÖZETİ :

Farklı değer sistemleri üzerinde yaşadığımız dünyada; “aşk, sevgi, dost, anne, baba, akraba” gibi temel kavramların yaşamımızdaki yerini farklı açılardan anlatan bir kitapçık. Gerçek, derin ve doyurucu bir sevginin anlatıldığı 365 söz.

Aşağıda kitabın bölümlerinden bazı kişilerin söylediği sözler alınmıştır.

(dostluğun ve arkadaşliğin önemini anlatan sözler)

  1. Paylaşma :

Farsça’da “sevmek” kelimesinin karşılığı “bir arkadaşın olması”dır. “Seni seviyorum” sözcüğü çevrilirse “Arkadaşımsın,” “Seni sevmiyorum” ise “arkadaşım değilsin” anlamına gelir.

Shusha Guppy

Zorluk yaşamın bir parçasıdır ve bunu paylaşmazsan seni yeterince seven insana seni yeterince sevme şansı vermezsin

Dinah Shore

İki insan birbirlerini sevdikleri zaman birbirlerine bakmazlar, aynı yöne bakarlar.

Ginger Rogers

Dostluklar mükemmel değildir ama gene de çok değerlidir. Bana göre her şeyde mükemmellik beklememek büyük bir rahatlamadır.

Letty Cottin Pogrebin

Arkadaşlık sevgilerin güvenilmeye layık tek dokusudur. Sözde sevgi insanlık dışı bir zihin durumudur: sıcakken dürüstçe oynamamın yerini alır; soğukken zalimdir. Ama arkadaşlık soğukken sıcaktır.

Miles Franklin

Dostluk hemen her zaman zihnin bir parçasının başka bir parçasıyla birleşmesidir.

George Santayana

  1. İlgi :

Arkadaşlarınıza resimlere davrandığınız gibi davranın, onları en iyi ışığın altına koyun.

Jennie Jerome Churchill

Sevgi her şeyin kapısını açar. Belki de önemlisi insanın kendi gizinin ve çoğunlukla korkunç ve korkutucu gerçek benliğinin kapısını açar.

May Sarton

Bir kişinin yaşamı sevgi, dostluk, kızgınlık ve özenle başkalarının yaşamına değer kattığı sürece değerlidir.

Simone de Beauvoir

Hepimizin öğreneceği en son ders, koşulsuz sevgidir ve bu sevginin içinde yalnızca başkaları değil, kendimiz de varız.

Elisabeth Kübler-Ross

Arkadaşlık doğası gereği bildiğimiz bütün diğer ilişkilerden daha fazla hileden muaftır. Çünkü iktidar, fiziksel zevk ya da maddi kar peşinde koşmadan en az etkilenen, görev ya da sadakat yemininden en çok kurtulmuş bağdır.

Francine du Plessix Gray

Sevgi, merkezden bütün düşünce ve hareket alanlarına yayılarak sızan yaşamsal bir özdür.

Elizabeth Cady Stanton

  1. Dinleme :

İyi bir dinleyici, söyleyecek bir şeyi olmayan insan değildir. İyi bir dinleyici, boğazı ağrıyan iyi bir konuşmacıdır.

Katherine Whitehorn

Yaptığın şeylerle başkalarına onlara ilgi gösterdiğini gösterebilirsin.

Ashley Montagu Ph.D.

Başkalarından kötü söz etmek kendimizi övmenin samimi olmayan bir yoludur… Her zaman söyleyecek iyi bir şeyimiz olmayabilir ama her zaman akıllıca bir şey bulabiliriz.

Will Durant

  1. Sevinç:

Dostluk istemek büyük bir hata, Dostluk; sanatın ya da hayatın verdiği sevinçler gibi nedensiz bir neşe olmalı.

Simone Weil

Bana öyle geliyor ki sevinç mutluluğun bir adım ötesi – mutluluk şanslıysanız bazen yaşayabileceğiniz bir tür ortamdır. Sevinç ise içinizi umut, inanç ve sevgiyle dolduran bir ışık.

Adela Rogers St.Johns

İnsanın kendisiyle dost olması çok önemlidir. Çünkü bu dostluk olmadan başkalarıyla dost olunamaz.

Eleanor Roosevelt

  1. Kahkaha :

Birbirimizi daha komik ve daha akıllı olmaya zorluyoruz… Dostların birbirleriyle sevişme yöntemi böyle.

Annie Gottlieb

Hoşlandığım kişiler arasında ortak bir payda bulamıyorum, ama sevdiklerim arasında bulabiliyorum; hepsi beni güldürüyor.

W.H.Auden

  1. Aile :

Bütün sıradan insanlar ev diyebileceği bir şey ister; sıcak ve bakımlı bir aile; ara sıra küçük mutluluklar; arada bir cömert ve büyük bir mutluluk.

(arkadaşlığın önemini anlatan güzel sözler)

Rahibe Jones

Bir paradoks keşfettim: Canım yanana kadar seversem, geriye acı değil, yalnızca daha fazla sevgi kalır.

Rahibe Theresa

Aileler, tıpkı bireyler gibi, benzersizdir. Aile bağlarına önem verin Bu bağlar Tanrı’nın sevgisini ve dostluğunu gösterdiği harika yollardan biridir.

Norman Vincent Peale

Bütün mutlu aileler birbirine benzer, bütün mutsuz aileler ise kendilerine özgü yollarla mutsuzdur.

Leo Tolstoy

En güçlü bağlar doğmamızı sağlayan insanlarla aramızdaki bağlardır… kaç yıl geçerse geçsin, kaç tane ihanet olursa olsun, ailede ne kadar mutsuzluk olursa olsun önemli değil: Kendi irademiz pahasına olsa bile bağımız devam eder.

Anthony Brandt

Hayatı yaşanmaya değer kılan yaşamın küçük basit şeyleridir; sevgi ve görev gibi tatlı temel şeylerdir.

Laura Ingalls Wilder

Not : Kitap özetlerindeki fikirler yazarların özel fikirlerini yansıtmaktadır.

 

Yorum Yaz