Anasayfa » ağrı » Aşk ne demektir

Aşk ne demektir

ak szl~.jpg

İki insanın, birbirine duyduğu özel hislere aşk diyoruz. Umulmadık zamanlarda, umulmadık şekilde başımıza gelen aşk, hayatın tadı ve tuzudur. Genelde mutluluk ve hüzün gibi, zıt duygular aşk içinde bir arada yaşanmaktadır. Bu nedenle, hayatın en önemli dönüm noktasıdır. Çünkü aşk sayesinde yaşamlarımız değişir.

Aşkın belirtileri

Aşkın yapısı, hayatımızdaki pek çok şeyi değiştirir. Aşk sayesinde evlenir, hayatımızda farklı değişimler yaşarız. Bazen aşk sayesinde hayatı, insanları öğreniriz. Mutlu olan insanların çoğu aşıktır, fakat aşkın bir de kalp kırıklığı ile dolu olan başka yüzü de vardır. Yapılan araştırmalarda, aşık olan insanların beyninde dopamin denilen bir hormon salgılandığını ortaya koymaktadır. Bu salgı, vücutta zaten var olan ve hafif salgılanırken, aşık olduğunuzda 2 katına çıkar ve böylece kendinizi çok mutlu hissedersiniz. Bu mutlu olma hali, aşkın gözü kördür ile ayakları yere değmiyor deyiminin bilimsel ispatıdır. Aşık olduğunuzda, karşınızdaki insanın hareketlerini taklit etmeye başlarsınız. Bunun sebebi, beynin aşık olduğunuz insanda, beğendiği hareketlerin aynısına size yaptırmasıdır. Yani sizi etkileyen ve çekici gelen şeyleri taklit edersiniz. Hatta bazen, onun hayatını bile kendiniz uygulayabilirsiniz. Bunu fark etmeden beyniniz size yaptırır. Örneğin, bacak bacak üstüne attığında sizde atarsınız. Belli bir spora, sanata veya hobiye ilgisi varsa sizde ilgilenmeye başlarsınız. Kalbinizin küt küt çarpması, ellerinizin terlemesi ve yüzünüzün kızarması tamamen beyninizde salgılanan adrenalin sayesindedir. Hatta karnınızdaki sancılar, adrenalin yüzünden kanın kaslara toplanmasıdır. Böylece karnınızda kramp şeklinde ağrılar oluşur.

Aşk yaşanması gereken bir duygudur. Aşkın kimyası olabilir, fakat bu kimya sizin duyduğunuz heyecan ve istek ile oluşmaktadır. Yani karşınızdaki insana aşık olmazsanız, yukarıda saydığımız belirtileri yaşayamazsınız. Hepimiz hayatımızın belirli evrelerinde aşık oluruz. Kimimiz mutlu ve sihirli olaylar yaşar, kimimizse mutsuz oluruz.

Yorum Yaz