Anasayfa » Afet İnan » Atatürkün kardeşleri kaç tanedir, 6 kardeşinin isimleri nedir

Atatürkün kardeşleri kaç tanedir, 6 kardeşinin isimleri nedir

ataturkun sevdigi yemekler nelerdirler

Mustafa Kemal Atatürkün kaç kardeşi vardır,

Atatürk kaç kardeşe sahipti,

Atatürkün kardeşlerinin adları isimleri,

En son ortaya çıkan belgelere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 tane kardeşi bulunuyor. Her ne Kadar Atatürk’ün 2 kardeşi olduğu bilinse de aslında ölen kardeşleriyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 kardeşi bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın Darüşşafaka’ya bıraktığı mirasta yazılı olarak duran ayrıntıdan ortaya çıkartan Tarihçi yazar Murat Bardakçı mirası Darüşşafaka’ya bağışlamak için bir şart koşmuş ve şart ise her yıl ölen çocukları için hatim indirilmesini istemişti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza bey 1871 yılında evlenmişler ve altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Boysan Atadan ve Naciye isimlerini verdikleri çocuklar daha sonra çeşitli nedenlerle bir kısmı hayatını kaybetti.

Fatma, Atatürk doğmadan altı yıl önce, Ahmet ve Ömer de 1883 yılında Fatma gibi kuşpalazı denen(difteri) hastalığından ölmüşler. Naciye öldüğünde Atatürk yirmi yaşındaymış ve on iki yaşında ölen bu küçük kardeşinin ölümü onu çok üzmüş, içlerinde en uzun ömürlüsü Makbule hanım olmuş Atatürk’ten tam on sekiz yıl sonra 1956 yılında, yetmiş bir yaşında ölmüş.

Atatürkün Kardeşleri kimdir, isimleri (adları) nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kardeşlerinin İsimleri Ahmet ,Fatma , Ömer ,Naciye,Makbule Hanım’dır..

Fakat Ahmet dokuz, Fatma dört ve Ömer sekiz yaşında o dönemlerde salgın olan difteriden (kuşpalazından) dolayı vefat etmişlerdir. En küçük kardeşi Naciye ise 12 yaşında verem hastalığından dolayı ölmüştür. 1956 yılına kadar yaşayan kardeşi ise Makbule Hanım’dır.

Yorum Yaz