Anasayfa Genel B8 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

B8 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ?

by kacgun
Kan gruplarına göre beslenme şekilleri

B8 vitamini nedir?

H1 vitaminiyle aynı vitamin olan B8 vitamini, “biyotin” olarak da adlandırılmaktadır. Vücutta bağırsak yapısında, özellikle ince bağırsaklarda üretilen bir vitamin türüdür. İnsan bünyesinde genel olarak dokuları bir arada tutan madde olan kolojenin üretimini B8 vitaminleri üstlenir ve ısıya duyarlı olarak işlem yapar. Bir insanın aşağı yukarı günlük B8 vitamini alım miktarı en az 30 miligram, en fazla 100 miligram civarlarındadır. Özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve kas kasılmalarında etkin bir şekilde rol almaktadır.

B8 vitamininin faydaları

B8 vitamini, kadınlarda ve erkeklerde sağlıklı bir cilt için gerekli vitaminlerden biridir. Düzenli B8 vitamini alımında ciltteki lekelenmelerde, siyah nokta problemlerinde ve akne problemlerinde azalmalar meydana gelmektedir.

Bünyede DNA yapımının ve RNA yapımının oluşturulma aşamasında etkin rol oynar.

Sağlıklı saç yapıları için gerekli vitaminlerden biri de B8 vitaminidir.

Vücuttaki protein, karbonhidrat ve yağla ilgili metabolizmal yapılarda B8 vitamini etkin rol oynar. Besinler yoluyla bünyeye giren şekerli besinlerin ve yağlı besinlerin ayrıştırılması işlemini üstlenir.

Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki zararlı toksinleri uzaklaştırma işleminde çok etkili bir vitamindir.

Sinir sisteminin işleyişinin düzenlenmesinde ve sinir sistemiyle ilgili rahatsızlıkların tedavi sürecinde rol almaktadır.

Cinsel sağlık için erkeklerdeki cinsel bezelerin sağlıklı bir yapıda olmasına ve sağlıklı olarak çalışmasına katkı sağlar.

Yaşamsal fonksiyonlar için ekstradan önemli olması, suda eriyip çözünebilen bir vitamin olmasından kaynaklanmaktadır.

Anksiyete, depresyon ve sinirlilik hali için net bir çözüm olan B8 vitaminleri, yatıştırıcı özelliği sayesinde bu tip durumlarda çok etkili bir vitamin olmaktadır.

B8 vitamini nelerde bulunur?

Karnabahar

Ispanak

Yeşil yapraklı sebzeler

Domates

Lahana

Yumurtanın sarı bölgesi

Biranın içerisinde bulunan maya

Ceviz

Bezelye

Bakla

Barbunya

Nohut

Kuruyemişler

Karaciğer, böbrek gibi sakatatlar

Pirinç

Karpuz

B8 vitamini eksikliği

Doğadaki çoğu besinde doğal olarak bulunan B8 vitamini, ister istemez besinlerle alındığı için bünyede çok da fazla eksikliği yaşanan bir besin değildir. Ancak sık sık antibiyotik kullananların ve bağırsak ameliyatı geçirip bağırsaklarından bir bölümünü aldıranların B8 takviyesine daha çok ihtiyacı vardır. Antibiyotik kullananların B8 vitamini eksikliği yaşaması, belirli durumlarda bu antibiyotiklerin bağırsaklarda bulunan bağırsak floralarını yok edebilecek seviyede olan sülfamitleri içermesinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında çok uzun zaman zarfında sürekli çiğ şekilde yumurta beyazı tüketen kişilerde bir B8 vitamini eksikliği görülmektedir. Bunun sebebi; yumurta akının içeriğinde bulunan “avidin” adlı protein maddesinin, çiğ tüketildiği takdirde bağırsaklardaki B8 vitamini oluşumunu engellediği ve bunun dışında vücuda besinler yoluyla alınan B8 maddesinin de aynı şekilde emilimini engellediği belirlenmiştir.

B8 vitamini eksikliği belirtileri

Kilo vermeye başlama

Deride iltihaplanmaların ortaya çıkması

İştahın dikkat çekecek şekilde azalması

Ciltle ilgili sorunların baş göstermesi (kuru ve cansız bir cilt yapısının ortaya çıkması gibi)

Ciddi biçimde saç dökülmeleri

Saçlarda gözle görülür yıpranma (kırılma, cansızlaşma gibi)

Saçlarda beyaz tellerin çoğalmaya başlaması

Kaslarda çoğalmaya başlayan kramplar ve ağrılar

Depresyon belirtileri

Sürekli bir gerginlik ya da sinirlilik hali

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün