Anasayfa Genel Büyük İskender kimdir?

Büyük İskender kimdir?

by kacgun
buyuk iskender kimdir

Büyük İskender, Makedonyalı II. Philippos’un ve Epir kralının kızı Olympias’ın oğluydu. Bugünkü Yunanistan‘da doğdu. Daha 20′sine basmadan Makedonya kralı olan Büyük İskender, 12 yıl boyunca tek bir savaş bile yitirmeden güçlü krallıkları egemenliği altına aldı.

Büyük İskender zekâsı, bilgisi ve gücüyle dünyanın büyük askeri önderlerinden biridir. Şaşırtıcı yeteneğiyle İÖ 333′te İssus Savaşı‘nda Pers Kralı Darius‘u yenmeyi başardı. Bunu izleyen 10 yıl boyunca Mısır‘dan Hindistan‘a kadar Pers yönetimi altındaki bütün toprakları ele geçirdi. İskender tüm dünyayı Yunan uygarlığına ve diline dayalı tek bir imparatorlukta birleştirmeyi düşlüyordu. Filozof Aristo‘nun öğretisi ona Yunan kültürünü benimsetmişti. Aristo‘nun yol göstericiliğinde İlyada’yı inceleyen İskender, kendisinin kahraman Aşil‘in soyundan geldiği düşüncesindeydi.

İskender’in kurduğu imparatorluk o öldükten sonra, İÖ 323′te parçalandıysa da, ele geçirdiği topraklarda yaygınlaşan Yunan dil ve kültürü daha sonra Roma İmparatorluğu yönetiminde birleşmeyi kolaylaştırmıştır

İskender yakışıklı, güçlü ve cesur bir imparatordu. Kimi zaman aşırı atak ve tedbirsiz davranır, gereksiz tehlikelere gözünü kırpmadan atıldığı olurdu. Büyük bir önder olmasında bu cesaretin ve kararlılığın payı vardır. Rahatı ve lüksü küçümseyen onurlu bir insandı. 13-16 yaşları arasında zamanın en bilge kişisi olan Aristo‘dan ders aldı. Aristo ona felsefe, politika ve sanat eğitimi verdi, şiiri sevdirdi. İskender de bilim ve kültürün gelişmesine katkıda bulundu.

İskender’in olumlu niteliklerinin yanı sıra, kusurları da vardı. Çabuk öfkelenirdi. Bütün dünyayı ele geçirmek amacındaydı ve bu yolda önüne çıkacak hiçbir engel tanımadı. İnatçı ve acımasızdı. Zafer üstüne zafer kazandıkça, kendini Tanrı sanmaya başladı. Büyük İskender Çok içki içtiği ve ayıldığında üzüleceği şeyler yaptığı olurdu. Sarhoşken Persepolis kentini yaktırdığı, en eski arkadaşlarından birini öldürdüğü söylenir.

Büyük İskender, Babil‘i yeni imparatorluğunun başkenti yapmak istiyordu. Ne var’ki, İÖ 323′te bunu yapamadan hastalanarak öldü. Büyük İskender‘in, savaşlarını gösteren kabartmalarla süslü olan lahti İstanbul Arkeoloji Müzesi‘ndedir.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün