Cezayir Neleriyle Ünlüdür, Cezayirin Neyi Meşhur

Cezayir tipik bir islam ülkesidir. Ülkenin Akdenize kıyısı olması onu Türkiyeyle pek çok bakımdan ortak yapar. Cezayirin coğrafi olarak; Büyük Sahra Çölü, petrol ve fosfat üretimi ünlüdür.

Bunun dışında yemek kültürü ile ön planda olan Cezayir’de “Meşui” denilen fırında bütün olarak kızartılan kuzu yemekleri çok ünlüdür.

Afrika ve Akdenizde yer alan Cezayir yemekleri Akdeniz mutfağının özelliklerini gösterir. Buğdaydan yapılan, et veya sebzeyle servis edilen kuskus; biber, soğan ve sarımsakla yapılan şakşuka tipik yemeklerdir. ülkenin etnik yapısındaki çeşitlilik yemeklere de yansımıştır.

Cezayir’in 1000 km. uzunluğunda kıyı bölgesinde balıkçılık çok gelişmiştir ve çok çeşitli balıklar ve deniz ürünleri vardır. Bu nedenle bu bölge insanları çok balık tüketir.

Cezayir yemekleri çoğunlukla tencere yemekleridir, çünkü soslu yemeği severler. Ayrıca pirzola, merguez gibi yiyecekleri ızgarada pişirirler. Fırın da bu mutfakta çok kullanılır, özellikle “Meşui” denilen fırında bütün olarak kızartılan kuzu yemekleri çok ünlüdür.

İşte Cezayirin en ünlü yemekleri:

Shurba “çorba

Khobz dar “Ev Ekmeği”

Kus kus

Zeytinli Tavuk

Hurmalı Makrot

Kalbluz “Bademli ve İrmikli Tart”

Yazar: kacgun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.