Anasayfa » doğum » Christina Aguilera Kimdir

Christina Aguilera Kimdir

Christina Aguilera

Doğum tarihi: 18 Aralık 1980
Doğum yeri: ABD / New York Staten Island
Mesleği: Müzisyen, söz yazarı, kayıt prodüktör

Hayatı;
Ekvatorlu Ordu Komutanı Fausto Wagner Xavier Aguilera ve İrlandalı İspanyolca Öğretmeni olan Shelly Loraine Fidler’ın kızı olarak doğdu. Christina’nın Müzikal Gücünü ilk keşfeden büyükannesi olmuştur.Christina, sahnelere 6 yaşında iken okuldaki yetenek yarışmalarına katılarak başladı. Christina Kısa sürede medyanın ilgisini Çekerek Küçük yaşta ‘Güçlü sese Sahip Küçük Kız’ ünvanını aldı. 8 yaşındayken ‘Star Search’ yarışmasına katılmış ve yarışmada Etta James’in “A Sunday Kind of Love” parçasını okuyarak 2. oldu.12 yaşında ise içlerinde Britney Spears, Justin Timberlake gibi ünlülerin de yer aldığı The New Mickey Mouse Club’a katılmıştır. Burada da insanlar onu bu yaşta Diva olarak çağırmakta idi.2 yıl sonra kendi asıl müzik kariyerine Japon Sanatçı Keizo Nakanishi ile yaptığı ‘All i wanna Do’ ile başlamıştır.
Ardından, Disney’in Mulan filmi için aradığı soundtracki, Christina oturma odasında bir demo (Reflection) hazırlayarak yollamıştır ve demo hemen kabul edilerek RCA Records ile anlaşma imzalamıştır.

“Christina Debut” albümü olan Christina Aguilera’yı çıkardı. Albümdeki “Genie in a Bottle” onun bu müzik dünyasına adım atmasını sağlayan bir şarkı olmuştur. What a Girl Wants ile de 1 numaraya yükselerek 2 hafta boyunca 1 numaradan inmemiştir. “Come on over baby” hiti de Christina’nın bu müzik dünyasında gelip geçici bir sanatçı olmadığını kanıtlamıştır. Albümün ilk şarkıları ilk 5’te yerinin almıştı. Böylece yılın en iyi yeni sanatçısı Grammy’sini kolayca göğüsledi.

2000 yılında Christina Aguilera albümünün İspanyolcası denebilecek bir albüm olan “Mi Reflejo” çıktı. Albümde Christina Aguilera albümünün hit şarkıları olan ‘Genie in a bottle’ – ‘Genio Atrapado’, ‘Come on over’ – ‘Ven Conmigo’, ‘What a girl wants’ – ‘Una Mujer’ gibi İspanyolcaları yapıldı. Bunların yanısıra albümde El Beso Del Final, Contigo En La Distancia, Cuando No Es Contigo ve Falsas Esperanzas gibi yeni şarkılarıda bulunuyordu. Bu Albümle Christina 2001 yılında Latin Grammy ödülü aldı.
2001’de ise Ricky Martin ile birlikte “Nobody Wants to be Lonely” düetini yaparak billboard listelerinde 11 numaraya Dünya listesinde ise 1 numara oldu. Christina bunun yanı sıra tüm dünyada listelerde 1 numara olan “Moulin Rouge” filminin soundtrack’i “Lady Marmalade”ı Pink, Mya ve Lil Kim’le seslendirerek yılın en iyi pop işbirliği Grammy’sine de sahip oldu.

2002 yılına gelindiğinde ise Christina ‘Christina Aguilera’ albümünden çok farklı olan ‘Stripped’ı yayınladı. Bu albümle Christina kendisinin aslında önceden dinlediğimiz Christina’dan çok farklı olduğunu öne sürdü. Albümün çıkış single’ı “Dirrty” ile birçok kişi tarafından dışlanıp küçük görülürken birçok kişi tarafından da tam bir diva olarak adlandırılıyordu. Şarkı İngilterede 1 numara olarak 1 numaraya ulaşan 1 single daha elde etmiş oldu. ‘Dirrty’nin ardından Christina “Beautiful”u ikinci single olarak yayınladı. Tam tersine “Dirrty”de onu aşağılayanlar bu şarkıyla onu daha çok anlamaya başlamışlardı. Şarkı birçok ülkede 1 numaraya yükseldi.
Bunların ardından rock soundlu ancak pop tarzında “Fighter” şarkısıyla birçok kişi tarafından tam olarak benimsendi ve albüm satışlarını 3’e katladı. Ne kadar listelerde çok yükselemese de Christina’nın en çok beğenilen şarkılarından biri oldu. “Fighter”ın ardından ise kadınlarıda kendi safına çektiği “Can’t hold us down”u yayınladı. Son olarak ise insanların kendilerin güvenmesini ögütleyen “The voice within” parçasıyla “Stripped” albümünü iyi bir satış grafiğiyle tamamladı.

2003 yılında ise tüm zamanların en iyi konser işbirliğinde Justin Timberlake ile birlikte ‘Justified & Stripped’ konserlerine çıktı. Bu konser Justin’den çok Christina’nın işine yaradı. Bu Konser Rolling Stone dergisi tarafından yılın en iyi konseri seçildi. Bunun yanısıra Christina 2003 Mtv avrupa Müzik ödüllerinin sunuculuğunu yaptı.
2006 yılındaki yeni ve şu ana kadarki en başarılı ilk hafta satışı yapan albümü BACK TO BASİCS’e kadar Christina dünyaca ünlü birçok sanatçı ile düetler yaptı. Andrea Bocelli ile Somos Noviosu, Herbie Hancock ile bir Jazz Klasiği olan “A song for you”, Nelly ile yeni albümdeki tarzının sinyallerini veren “Tilt ya Head Back” gibi şarkıları seslendirerek bu sanatçıların albümlerine katkı sağladı ve 2004 yapımı “Shark Tale” filminin soundtracki olan “Car Wash”ı Missy Elliot ile birlikte seslendirdi.

13 Ağustos 2006 tarihinde tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de satışa sunulan BACK TO BASİCS albümü eleştirmenlerden şu ana kadar alamadığı en iyi yorumları topladı. Albüm Amerika ve İngiltere albüm listelerine 1 numaradan giriş yaptı. İlk single’ı “Ain’t No Other Man” ile Amerika’da altı İngiltere’de iki numaraya kadar yükseldi. 2. klibi albümün en iyi balladlarından olan “Hurt”e Floria Sigimondi ile ortak yönetmenlik yaparak sirk temalı bir klip yapıldı. P. Diddy’nin albümünde Christina ile olan düeti “Tell Me” parçasınında klibi “Hurt” klibi ile aynı zamanlara yayınlandı. “Tell me” parçası Türkiye’nin Billboard listesinde 2 numaraya kadar yükseldi.

17 kasımda da Christinanın “Back to basics” albümünün dünya turu başladı. Yeni single’ı ise “Candyman” oldu. Klibin yönetmenliğide “Hurt” klibinde de olduğu gibi Christina yardımcı yönetmenlik yaptı. Klibin yönetmeni ise Hilary Duff ve Jessica Simpson gibi isimlerle çalışmış olan MATTHEW ROLSTON’dı. Klip MVPA tarafından yılın en iyi videosu seçildi. “Candyman” internet üzerinden en çok indirilen video oldu. Ayrıca “Candyman” şarkısıda “Tell Me” gibi Türkiye’nin en çok dinlenilen yabancı parçalar listesinde (Billboard Dergisi) 2 numaraya yükseldi.
2007 Grammy Ödüllerinde “Ain’t No Other Man” şarkısıyla ‘En iyi Pop Vokal Bayan’ ve “Back to Basics” albümüyle de ‘En iyi Pop vokal Albüm’ dallarında aday oldu. Bu adaylıklardan ‘En iyi Pop Vokal Bayan’ ödülünü alarak Grammy sayısını 4 ‘e yükseltti.

“Back To Basics” dünya turu kapsamında Avrupa, Amerıka, Asya ve Avustralya kıtalarında bırcok konser verdı tum koserlerının bıletlerı %100 satıldı ve bu turneden elde ettıgı kazanc 98 mılyon dolar oldu.
Son olarak ıse “Slow Down Baby” sıngle’ını cıkardı sıngle sadece avustralyada satısa sunuldu ve Avustralya lıstelerıne 21 numaradan gırıs yapmayı basardı.
Sımply “Chrıstına Aguilera” adlı parfumunu pıyasaya surdu. Şu ana kadar 25 milyondan fazla satmıştır albümleri.

Yorum Yaz