Anasayfa » kimdir » Edward Gorey Kimdir Ne Yapmıştır?

Edward Gorey Kimdir Ne Yapmıştır?

 

Temsil ettiği farklı sanat anlayışıyla dünya çapında ün kazanan Edward Gorey, Google’ın ana sayfasında 88’inci doğumgününü kutladı.Gorey, ölüme odaklanan çizimleri ve resimli öyküleriyle gotik sanat alanında önde gelen isimlerden biriydi. Google’ın Gorey’i anan doodle’ı, sanatçının eserlerini hatırlatacak çizimlerden oluşuyor.

Gorey, gotilk çizimleriyle birçok insana ilham veren biri oldu. Ünlü yönetmen ve yazar Tim Burton ve rock grubu Nine Inch Nails, eserlerinde Gorey’in hayal gücünden yararlanan isimler olarak akla geliyor.

25 YIL BALE İZLEDİ

Çizimlerinde, genellikle çocukları ve diğer yardıma ihtiyaç duyan kurbanlarıistemedikleri bir ölümle burun buruna getiren Gorey’in sanatında dikkat çeken özellik, eserlerinin çok az yazı içermesi.Chicaco doğumlu yazar, kendi çalışmalarının yanı sıra, Samuel Beckett, TS Eliot, Edward Lear ve Muriel Spark gibi farklı yazarlar adına da çizimler yaptı.

 Farklı kişiliğiyle sanat dünyasında yer edinen Gorey hakkındaki en ilginçbilgilerden biri, sanatçının 1957 ve 1982 yılları arasında, 25 yıl boyunca New York Şehir Balesi gösterilerinden bir tanesini bile kaçırmamasıydı. Gorey, her gösteriye kürk bir mont ve beyaz tenis ayakkabılarıyla geliyordu.

Ünlü sanatçı, bale, tenis ayakkabıları ve kürk montların yanı sıra, kedilere de özel ilgi duyuyordu.

Gorey, 1977 yılında Dracula filmi için tasarladığı kostümler sayesinde ABD’de tiyatro alanında verilen Tony Ödülü’nü kazandı.

Yorum Yaz