Anasayfa Genel En iyi kedi ırkları

En iyi kedi ırkları

Kediler hakkında doğru bildiğimiz çok yalnış vardır. Kedilerin nankör olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kedi sahibine çok düşkün ve sevgi besleyen bir hayvandır. Üstelik evinizde rahatlıkla besleyebileceğiniz bir türdür. Çünkü, kedilerin doğuştan tuvalet eğitimleri vardır. Kokmazlar ve uysaldırlar. Fakat bir kedi evlat edinmeye karar verdiğinizde pet shoplardan kedi almayınız. Sokaklarda yüzlerce kedi  sahipsizce gezmektedir. Sokak kedilerini evlat edinebileceğiniz gibi evinde yavrulayan kedilerden de alınabilir. Dünya üzerinde en iyi ev kedileri hangi ırk derseniz, işte liste;

Ankara kedisi ; Diğer adı Angora olan Ankara kedisi, uzun tüylü bir ırktır. Oyuncu, hareketli ve akıllı bir kedidir. Hırçın değildir.Sahibine çok düşkündür ve onu takip eder. Çocuklar ile oyun oynamayı çok sever. Çok meraklıdır ve aklına koyduğunu mutlaka yapar.  Genelde bembeyaz olanları sağırdır. Ama üzerinde farklı bir ton olanların kulakları duyar. Bir gözü mavi, iki gözü mavi veya iki gözü yeşil, sarı olan türleri vardır.

Van kedisi ; Çok zeki bir kedi ırkıdır. Dünya üzerinde suda yıkanan ve suda yüzmeyi seven tek ırkdır. Uzun tüylü ve kısa tüylü cinsleri vardır. Bir göz mavi diğer göz kahverengi veya yeşildir. Sahibine ve evine çok düşkündür. 1969 yılından bu yana saf kan ırklar arasına girmiştir. Çok iyi bir avcıdır ve oyuncudur, komut alır. Çocuklar ile arası iyidir. Kucağa alınmaktan hiç hoşlanmaz.

Chinchilla ; Sahibine inanılmaz düşkün ve sakin yapılı bir kedidir. İlgi gösterilmesinden ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Yumuşak ve sakin bir ses tonu vardır. Bir şey istemedikçe ve canı yanmadıkça miyavlamaz. Çocuklar ile arası çok iyidir. Dışarıda olmayı sevmediklerinden, tam manası ile ev kedisidir. Sevgi ve ilgi arsızıdır. İstediğiniz kadar kucağınıza alıp, sevebilirsiniz. Uzun tüylü olduklarından hergün taranmak zorundadırlar.

İran kedisi (Persian) ; Evde beslenecek kedi cinsleri sıralamasında kesinlikle İran kedileri vardır. İran kedisi, zekası ve uyumu ile bilinen bir türdür. Yalnızca bakımı zordur. Uzun tüylü olduğundan sürekli taranması gerekir. Gözleri sürekli aktığından hergün temizlenmesi gerekmektedir. Uzun tüylerindeki görkem yüzünden Avrupa’da yapılan güzellik yarışmalarında sürekli birinci olurlar.

 Biritish Shorthair ; Her ortama uyabilen bir kedi ırkıdır. Kızdığı zaman kabadayılıkları vardır. Fakat, genel olarak uyumlu ve zeki bir ırkdır. Bazen içine kapanık bazen de dışa dönüktür. İngiltere’de her renk farklı bir ırk olarak kabul edilir. En değerli olanlar koyu duman renklilerdir. Evde çok rahat beslenirler.

Exotic Shorthair ; Kedi ırkları arasında en uyumlulardandır. Kızsanız bile alınmazlar, zeki, canlı ve enerjiktirler. Kolay kolay hasta olmazlar, bakımı kolaydır. Orta uzunlukta tüy yapıları vardır. Çocuklar ile araları çok iyidir. Evde en rahat bakılabilen kedi ırkıdır.

Birman ; Dünya üzerinde göz yapısı ile en güzel kedi ırkı kabul edilir. Canlı, şefkatli ve enerjik bir kedidir. Ağladığınızda sizi hissederek, sarılır ve sokulurlar, inanılmaz duygusal ve sahibine çok düşkündür. Bu nedenle Burma’da Budist tapınaklarında kutsal kabul edilmektedir. Evde en iyi beslenen kedi ırkıdır.

Scottish Fold ; Akıllı ve sakin bir kedi ırkıdır. Kediler genelde yeni ortamlara ve insanlara hemen alışamazlar ama bu ırk insanlara yakındır. Bütün aileye kendini sevdirir fakat kendi seveceğini kendi seçer ve sadece ona ilgi gösterir. Yalnız kalmaktan nefret eder, evde olmayı çok sever fakat çok oyuncudur.

Norwegian Forest ; Kendine çok güvenen, sakin ve oyuncu bir kedidir. Çocukları çok severler ve onlarla oynamaktan çok hoşlanırlar. Doğaya aşıktırlar genelde bahçeli evi olanlara beslemeleri önerilir.

Yorum Yaz