Anasayfa » Erkek neden sessiz kalır? Seven erkek susar mı?

Erkek neden sessiz kalır? Seven erkek susar mı?

Kadınların en ςok sorguladıkları soruların başında, tartışmalarda erkekler neden cevap vermez,neden susarak gider, erkekler neden konuşmaz,sessiz kalır gelir. Çünkü biz kadınlar konuşmadan yapamayız. Karşı cinsimiz olan erkekleri haliyle bu konuda hiς anlamıyoruz. Peki yaşanılan ilişkilerde erkekler neden susan taraf oluyor; bunun bir nedeni var mıdır? Seven erkek susar mı ya da sevmeyen erkek susar mı? İlişki esnasında tartışan erkekler neden bu kadar tepkisiz kalır?

Seven Erkek Susar mı?

İlişkilerde yaşanan sorunlarda erkekler genellikle sessiz kalan taraf oluyor. Aşık olan erkeklerin sessiz kalmalarının nedeni, tabi ki sorunu ςözmek istememelerinden ya da sorunları umursamamalarından kaynaklı değil. Ancak bu konuda ςoğu zaman yanlış anlaşılırlar. Kadınlar da erkeklerin hep sorunlardan kaςtıklarını düşünür. Sürekli sorunun sahibi olan iki taraftan, erkekler sorundan kaςan taraf olarak algılanır. Hatta ςoğu zaman bu konuda suςlanır. Ağız dolusu laflara da maruz kalırlar.

Biliyor musunuz erkekler neden sessiz kalırlar? Çünkü erkeklerin sessiz kalmasının en önemli sebebi karşılıklı konuşarak sorunların ςözüleceğine inanςlarının olmadığından kaynaklıdır. Öyle ki ilişkilerin sorunlarını masaya yatırdıklarından, ilişkinin dinamikleri tartışılmaya başlandığında, kadınlara karşı dezavantajlı taraf oluyorlar. Kadınlar bu konuda erkeklere göre oldukςa güςlüdürler. Bundan dolayı erkeklerin kadınlar karşısında hiς şansı yok gibidir; erkekler hep geri ςekilir. Tabi tek bir nedene bağlamakta doğru olmaz. Bunun altında yatan onlarca sebep vardır. Bir diğer neden ise, toplumsal yapılarından kaynaklı cinsiyet kurallarına takılıp kalmalarıdır. Tartışmak işi genellikle kadınsı bir eylem olarak görülür ve böylelikle erkekler konuşmamayı tercih ediyor. Hatta ςok konuşan erkek iςin doğru bir söylem olmasa da “ne kadın gibi konuşuyorsun” bile denir. Bu sebepten kaynaklı olarak erkekler, tartışmanın iςine ςok fazla katıldıklarında kendileriyle alay edileceği ya da kadınlara benzetileceği düşüncesine kapılabilirler. Bu tip asırlardır gelen cinsiyetςi düşünceleri aşmak bir hayli zor olduğu iςin erkekler genellikle sessiz kalmayı seςiyor.

Erkeklerin sorunlar karşısında suskun kalmasının sebeplerinden biri de, kendilerine savunma savunma fırsatının verilmediğinden dolayıdır. Dikkatinizi ςekmiştir erkekler ςoğu zaman tartışmalarda haklı olmaları / haksız olmaları fark etmeksizin kendilerinin haksız ςıktıklarını ifade etmişlerdir. Kadınların yapısı gereği daha önce yaşanan ya da söylenmiş olan şeyleri sürekli olarak kafasında kurmaları, kelimesi kelimesine bile hatırlamaları, atlamamaları, erkeklerin kendini savunma şansını bir hayli azaltıyor. Aynı zamanda, önceden konuşulup da bir sonuca varılan sorunların kadınlar tarafından sürekli olarak önlerine ςıkarılması da onları oldukςa geriyor. Bundan dolayı,”ςözsek bile nasıl olsa ısıtılıp tekrar önüme konulacak” düşüncesine kapılıp, susmayı tercih ediyor.

Erkekler Neden Susmayı Tercih Ediyor?

Peki bir erkek neden susar? Erkeklerin susmalarının önemli bir nedenin başında kızgın olmaları geliyor. Birςok erkeğe göre öfkelendiklerinde; rencide edildiklerinde, eleştirildiklerinde, saygısız olarak atfettiğinden, yalnız kaldıklarında yahut üzüldüklerinde verdikleri tepkilerdir. Erkekler ςoğu zaman öfkelerinin neden kaynaklandığını anlamayabilirler. Bunun iςin susmak onlar iςin güvenli bir limandır. Bundan dolayı sessiz kalmak onlar iςin en doğru seςenektir. Biliyoruz ki erkeklerin susmaları, sessiz kalmaları kadınları adeta ςileden ςıkarıyor.

Erkekler sevdiği kadına karşı genellikle susmayı tercih ederler. Bu onu umursamadığından değil ona değer verdiğinden kaynaklıdır. Eğer konuşursa karşısındaki kadını kıracağından korktuğu iςin susmayı tercih ederler. Erkekler hakkındaki genellemeler de tabi ki bir yere kadardır. Kim bilir belki de susmak erkeğin karakteri gereği olabilir. Yani erkek kadın fark etmez, suskunluk, konuşkanlık kişinin karakteriyle ilgili kavramdır. Kişinin geςmişinde neler yaşadığını ya da neden sustuğunu bilemeyebiliriz ςünkü bazen bunun altında yatan birςok neden olabilir. Mesela kişinin geςmişinde yaşadıkları…

Seven Erkekler Ne Zaman Susar?

Erkekler genellikle sessizliğe bürünmeyi tercih ederler. Öyle ki erkeklerin de suskunluklarının altında söylemek istediği birςok şey barınır. Erkekler işte bunlardan dolayı susar;

 • Erkek incinirse ya da incitmekten korkarsa susar;
 • Anlatacak bir şeyi yoksa;
 • Gitmeyi kafasına koymuşsa;
 • Vazgeςtiği zaman;
 • Sinirlendiği zaman,
 • Söyleyeceği sözler ağır geldiği zaman,
 • Umursamıyorsa,
 • Üzgün olduğunda,
 • Sıkıntılı olduğu zaman,

Gerςekten Seven Erkek Susarak Gider Mi?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi erkeklerin ςoğu sevdiği ya da değer verdiği kadını incitmemek iςin susmayı tercih eder. Ancak tek neden bu değildir. Bunun altında başka sebepler de aramakta fayda vardır.

 • Bir ilişkide aniden ςekip giden erkeklerin kişisel olarak birbirinden farklı nedenleri olmakla birlikte birςok erkeğe göre bu bağlanmak korkusu ile ilişkilidir.
 • Doğal farklılıkları dolayı bir insana tamamen bağlanıp, kendini tek bir kişiye adayıp diğer uğraşlarından vazgeςmek erkekler iςin bir hayli zor durumdur. Diğer yandan da evlenmeyi daha sonraki yaşlara erteleyen erkekler, kadınların evlilik yönündeki baskılarından dolayı uzaklaşabiliyor.
 • İlişkinin ciddiye gittiğini görmesi ya da bu konuda kadının ileriye dönük isteklerinin olduğu durum erkeklerin sessizce ςekip gitmesine neden olabiliyor.
 • Duygularını aςıklamakta zorlanan erkek, neden ayrılmak istediğini kadına ifade etmek yerine ‘Kırmak istemiyorum, nasıl olsa anlar’ diyerek bir anda ortadan kayboluyor. Oysa ki bilmiyor bu durumun karşısındaki kadını daha da kırdığını.

Erkeklerin Susmasının Sebepleri

İşte, erkeklerin susmalarının nedenini bir de onlardan dinleyelim. Sorduğumuz birkaς erkeğin verdiği cevap bu yöndeydi;

 1. “Eğer size karşı bir hata yaptıysa ve bunun farkındaysa susar. Öyle ki sizi daha fazla kırmamak ve üzmemek iςin ςekip gider ama insanlar konuşarak anlaşır. Susarak bugüne kadar kimse bir yere varamamıştır. Sorunlarımızı karşılıklı paylaşarak konuşamıyorsak zaten o ilişki ςoktan bitmiştir.”
 2. “Kızlara göre, erkekler yaşadıkları ςoğu şeyi iςlerinde yaşarlar. Karşı cins tarafından, erkekler bu özelliğinden dolayı oldukςa eleştirilirler. Erkeklere göre bu durum bir anlık bir durum değil birkaς aydır düşünülen bir şeydir. Yani öyle her şey sandığınız gibi bir anda olmuyor. Bu durumlarda da konuşmak bir hayli zor geliyor. Bir erkek ne diyecek ki seninle de olmuyor sensiz de mi olmuyor diyecek. En iyisi daha ςok incinmeden ve incitmeden ςekip gitmeyi tercih edebilir.”
 3. “Fuzuli dediği gibi; söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil. Tesiri olmayacağını, bir şeyin değişmeyeceğini biliyorsak, en önemlisi bence ayrılık esnasında manzaranın ςirkinleşme ve anıların tahrip olma ihtimalinden dolayı bizler ςekip gideriz.”

Seven Erkek Neden Susar?

Kadınlar her fırsatta duygularını dile getirirken erkekler ise mantıklarıyla hareket ederler ςünkü ona göre, apaςık duygularını dile getirmek zayıflık olarak görülür.

 • Erkekler ςok hevesli görünmek istemedikleri iςin sürekli aramaz ve sessiz kalmayı tercih eder.
 • Erkekler de kadınlar kadar duygusaldırlar. Ancak bunu toplum iςinde yaşayamazlar ςünkü toplumun onlara öğrettikleri budur. Bundan dolayı duygularını yansıtmayı sevmezler.
 • Erkekler bunu kadınların hoşuna gitmek iςin yaparlar. Birςok erkek, hoş erkeklerin sonunculukla bitirdiğini ve belli bir düzeydeki kadınların kötü ςocuk istediklerine inanırlar.
 • Zayıf görünürseniz, insanlar sizi kullanırlar. Bazı erkekler, duygularını belli etmesi halinde kadının bunu kullanacağını söyler.
 • Bunların yanında sizi sevmiyor ya da önemsemiyorsa da sessiz kalır. Belki de sizden sakladığı önemli şeyler vardır ve bunu size anlatamadığı iςin de susmayı tercih ediyordur. Bizden söylemesi erkek sustuğu zaman ona biraz zaman veriniz. Onu suςlayıcı olarak değil, (neden bu şekilde davranıyorsun demektense) sorunun varsa bana anlatabilirsin şeklinde yaklaşmak daha doğru olacaktır. Böylelikle onun size bu şekilde davranmasını, sorgulamak yerine sizin onu önemsediğinizi algılayıp bundan dolayı kendini ifade edecektir.

Not:Erkeklerin sessizliklerinin nedenlerini anlatmak iςin sayfalarca yazan kişiye kadın denir. Kadınlar işte böyledir. Erkeklerin sorunlarını erkeklerden daha ςok düşünen ve dile getirendir. Kim bilir belki erkekler bu kadar sessiz kalmayı tercih etmeselerdi kadınlar da bu kadar ςok konuşmayacaktı.

Yorum Yaz