Anasayfa » erkek » Erkekler Neden Aldatır ?

Erkekler Neden Aldatır ?

aldatan erkekler hangi yalanlari soylerady
Erkekler neden aldatır, ihanet eder?
Geçmiş zamanlardan günümüze giderek artarak gelen ve ilişkilerde çok sık yaşanan sorunlardan biri olmaya başlayan aldatma problemi, ilişkiler için çok büyük sorunlar ortaya çıkartabilmektedir. Çoğu erkeğin işi artık deyimi yerindeyse “profesyonelliğe” döktüğü şu günlerde, çoğu kadın aldatıldığından habersiz bir biçimde ilişkisine devam edebilmekte ve herhangi bir yerde konusu açıldığında kendisinin eşine / erkek arkadaşına gayet güvendiğinden söz edebilmektedir.

Bu konuda artık kabullenilen bir gerçek, aldatma durumlarının 10’undan 8’inin ya da 9’unun hiper seksüalite ile iç içe geçmiş olmasıdır. Hiper seksüalite olarak adlandırılan durumun tıbbi açılımı cinsel ilişki bağımlılığıdır. Çoğu erkek bundan hoşnutluk duyduğu için ve erkekliğinin gerektirdiği bir durum olduğunu düşündüğü için hiper seksüalitesi olduğunun da farkında olmamaktadır.

Seksüel erkeklerin dışında konu daha derinlemesine incelendiğinde, aldatma eğiliminde bulunan çoğu erkeğin geçmişlerinde derin kişilik problemleri yaşamış oldukları, çocuklarında farkında oldukları ya da olmadıkları travmalar atlatmış olmaları, sosyo-kültürel ilişkilerinde yaşadıkları problemler gibi pek çok sebepler bulunabilmektedir.

Erkekler neden aldatır konusunu anlamaya çalışmadan önce, her şeyin başında aldatmanın tam olarak ne olduğunu anlamak gerekmektedir. Genel yapı itibariyle bir ilişkiyi oluşturabilmek, devam ettirebilmek ve bir ilişkiyle birlikte yürütebilecek bir ilişkiyi becerme sıkıntı yaşayan erkeklerin; bu sorunlarını yenmek için aynı süreçlerde başka bir ilişkiyi ama uzun ama kısa olarak aynı şartlarda yürütebilme şanslarını deneyebilme, yasağın ve ahlak dışı kuralların varlığını görmezden gelerek bireysel hazlarının peşinden gitmesi durumuna aldatma denilmektedir.

Erkeklerin aldatma sebepleri nelerdir?
Aldatan erkekler ele alındığında, çoğu erkeğin birbirinden farklı aldatma nedenlerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak aldatmak için kendilerine kabul ettirdikleri gerçeklerde ve sundukları bahanelerin de hemen hemen aynı düzeylerde olduğu da görülmüştür. Hem sevgilisini aldatan erkeklerin hem de eşini aldatan erkeklerin en çok aldatma sebebi olarak seçtikleri durum cinsel tatmin durumudur. Erkeklerin seks konusuna hem farklı bir tecrübe olarak hem de her birlikte oldukları kadınların deneyimlerini merak etme vb. durumları olarak bakmalarından dolayı en çok aldatma durumu cinsellik üzerine olmaktadır.

Cinsellik konusunda da erkeklerin en büyük savundukları düşünce, sevgilileriyle ya da eşleriyle iyi bir cinsel hayatlarının olmaması, erkeklerin arzu ettikleri şehvetin kendi ilişkilerinde kalmaması, ten uyumu denilen durumun onlar için bitmiş olması ya da dışarıdaki hayatın onlar için artık karşı koyamayacakları bir adrenalin kaynağı haline gelmesi onlar için aldatma durumunun gerçekleşmesi için geçerli sebeplerdir.

Bunun dışında eğer sevgililik durumu söz konusuysa iki sevgilinin arasındaki kavgaların ve fikir çatışmalarının erkeği bunaltması, uzun süreli sevgililiklerde ilişkinin artık monoton bir yapıya bağlandığının düşüncesi; durum evlilik şeklindeyse erkeğin eşiyle başlıca cinsel uyumunu kaybetmesi, düşünce birliğini kaybetmesi ve bir de ortada çocuk da varsa sürekli aile sorumluluğunu üzerinde taşımanın bunaltıcı hale gelmesi erkekleri aldatmaya iten sebepler arasında gösterilmektedir.

Aldatan erkekler bazı durumlarda kendi aralarında da gruplara ayrılabilmektedirler. “Kronik aldatıcı” denilebilecek erkekler düzenli olarak eşlerini ya da sevgililerini aldatmakta, bu durumu içsel olarak normalleştirdikleri adına hiç bir çaba göstermemektedirler. Bir diğer grupta olan erkekler ise karşılarına çıkan fırsatları değerlendirme dürtülerine yenik düşmekte, karşılarındaki kadınların zeka olarak ya da fizik olarak cezbedici noktalarına kapılmakta ve böylelikle sonlarını o anki heyecanın büyüsüyle düşünmeden aldatma yanlışına düşebilmektedirler.

Erkeklerin aldatma öncesinde ve aldatma sonrasında da içerisinde bulundukları psikolojilerinin durum üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse çok zengin bir erkeğin, popülarite sahibi olmaktan hoşnutluk duyan bir erkeğin ya da hayatta her konuda başarı göstermekten keyif alıp aldatma konusunu da eşine / sevgilisine çaktırmadan yaptığında bunu da başarı hanesinde bir hareket olarak sayan erkeklerin aldatma durumunda bulunmalarında hep bu örneklendirdiğimiz durumların etkisi bulunmaktadır.

Erkeğin aldattığı nasıl anlaşılır?
Her erkeğin karakteri, yalan söyleme anındaki soğukkanlılığı, ikna kabiliyeti vb. özellikleri değişiklik gösterebilse de; insan psikolojisinin bir noktada birlik gösterebilmesinden ötürü aldatma durumunun yaşanıp yaşanmadığının kadınlar tarafından anlaşılmasının belli başlı noktaları bulunmaktadır. Bahsedilen çok bilindik noktalardan bazıları ise şu şekildedir;

Aldatma durumunun içerisinde bulunan erkekler, bir anda cep telefonlarını eşlerinden ya da sevgililerinden kaçırmaya başlarlar. Telefonlarını sürekli “sessiz” modda tutarak kendilerine gelen aramalardan ya da mesajlardan başkalarının haberdar olmasını istemezler. Eşleri ya da sevgilileri yanlarındayken artık çoğunlukla telefonlarını ceplerinden çıkarmamaya özen göstermektedirler.7

Kendisine normal zamanların dışında daha çok bakım yapmaya başlanan; daha güzel kokan, daha güzel giyinen, daha dikkat çekici hareketlerde bulunan erkeklerin hayatlarındaki insanları aldattıklarından şüphe edilebilmektedir. Çünkü erkek psikolojisi olarak bu yaptıklarını ört bas etmek için de normal şartlarda sığınmayacakları yalanların ardına sığınabilmektedirler (sürekli iş toplantıları yüzünden bakımlı olmak zorunda olduklarını iddia etmeleri gibi)

Elinde bulundurduğu hesaplarını, kredi kartlarını çevresinden saklamaya başlayan erkeğin hayatında başka bir kadından söz edilebilmektedir. Özellikle kredi kartı ekstrelerini hayatındaki insandan bir anda saklamaya başlayan erkeklerin gizlediği bir şeyler olduğundan söz edilebilmektedir.
Çocuklarına daha az ilgi gösterir

Evlilik içinde bir aldatma söz konusuysa, erkek, eviyle ve çocuklarıyla daha az ilgilenmeye başlar. Ailece geçirilen hafta sonları ona sıkıcı gelmeye başlar. Aklı sürekli birlikte olduğu diğer kadında olduğundan, bedenen eşi ve çocuklarıyla birlikte olsa da ruhen orada olmayı başaramaz. Sonuçta birlikte geçirilen zamanı tatsız hale gelir.

Yorum Yaz