Anasayfa Genel Filin ağırlığı ne kadardır, filin ne kadar yaşar?

Filin ağırlığı ne kadardır, filin ne kadar yaşar?

Fil kaç kilo doğar?

Fil ağırlığı, doğdukları andan itibaren ortalama olarak 125 kilogram olarak saptanmıştır. Fillerin hamilelik süreçleri 2 yıla varan sürelere varmakta ve her bir doğum arasında en az 5 yıllık bir ara gözlemlenmektedir. Yağmurların olduğu mevsimde doğum yapma oranları artan filler, en yaygın şekilde tek yavru doğursalar da bazen ikiz doğumlar da yaşanmaktadır.

Yavru fil ağırlığı ne kadardır?

Yavru filler, az önce de bahsettiğimiz gibi 125 kilogram civarında dünyaya gelmekte, boy olarak da en fazla 85 santimetrelik bir yüksekliğe sahip olmaktadırlar.

Filler ne ile beslenir?

Fillerin beslenme şekilleri, yavruluk dönemlerinde ve yetişkinlik dönemlerinde değişiklik göstermektedir. Buna göre yenidoğan bir yavru fil, ilk 3 aylık sürecinde sadece annesinin sütüyle beslenmektedir. 4. aydan sonra bulundukları bölgelerdeki bitkileri de yemeye ve hortumundan kendi kendine su çekmeye başlar. Bu durum filler 3 yaşına gelene kadar hem annelerinden süt emmeye hem de bu şekilde kendi çabalarıyla beslenmeye çalışmaları şeklinde devam etmektedir. 1 yaşlarından sonra annelerinden emdikleri süt temel besinleri olmak yerine, gelişimlerine yardımcı besin olarak yer almaya başlamaktadır.,

Filler artık yetişkin çağlarına geldiklerinde ise, otçul hayvanlar olduklarından yaprakların, meyve ağaçlarının ve ağaç kabuğu sökülebilecek alanların olduğu yerlerde yaşamaktadırlar. Türlerine göre de beslenme çeşitleri değişebilen filler; örnek verilecek olursa tür olarak Afrika filleri olanları meyve ve bitkilerin sürgün kısımlarıyla beslenmeyi tercih etmekte, Asya filleri ise daha kısa otlar ve bitki kökleriyle beslenmektedir.

Gün içerisinde bir yetişkin filin tükettiği besin miktarı 150 kilolara kadar ulaşmaktadır. Tükettikleri su miktarı ise yaklaşık 40 litre olmaktadır. Beslenme süreçlerinde su da çok büyük önem arz ettiğinden, beslenmelerine uygun alanlar seçtikleri kadar mutlaka sulak alanlarda da bulunmayı tercih etmektedirler.

Fillerin ağırlığı kaç tona kadar çıkmaktadır?

Fillerin ulaştıkları kütle ağırlıkları, cinslerine göre değişmektedir. Ortalama bir sayı verilecek olursa, yetişkin fillerin kiloları 4 ton ile 11 ton arasında olmaktadır. Türler arasında değişen boy ve kilo endekslerine göre; bir Afrika filinin boy olarak 4 metreye ulaştığı, ağırlık olarak da 4 ton ile 7 ton arasında bir ağırlığa sahip olduğu söylenebilmektedir. Bunun yanında bir diğer bilinen tür olan Asya fillerinin de 3,5 metrelik boya ulaştığı ve 5 tonluk ağırlığa kadar çıktıkları söylenebilmektedir.

Filler ortalama kaç yıl yaşar?

Fillerin ömrü, diğer tüm özelliklerinde olduğu gibi sahip oldukları türe göre değişim göstermektedir. Bir filin ortalama olarak yaşı 70 yıl kadar hesaplansa da; 86 yaşına gelen ve çok nadir şekilde 100 yaşına kadar yaşayabilen fillerin olduğu kayıtlara geçmiştir.

Yorum Yaz