Anasayfa » bebek » Hepatit – B Aşısı Nasıl Yapılır ?

Hepatit – B Aşısı Nasıl Yapılır ?

hepatit nedir hepatit hakkinda detayli bilgi h

Hepatit B nedir?

Hepatit-B, direk karaciğeri hedef alan bir hastalıktır. Karaciğer iltihabını ortaya çıkaran virüslerden biri hepatit-b’dir. Virüs vücuda ilk girdiği zamanlarda hemen reaksiyon göstermeyebilir; ilk olarak karaciğere yerleşir ve zarar verici fonksiyonlarını zaman içerisinde gösterebilir. Bu da kişiye son derece yıpratıcı ve sıkıntılı süreçler yaşatabilmektedir. Hepatit-B, farkında olunmasa da son derece yaygın bir hastalıktır ve bulaşıcı özellikleri had safhadadır. Özellikle ülkemizde de halk arasında çok zararlı boyutlara ulaşabilen hepatit-b, oran olarak 3 kişiden 1’inde görülen bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Bunun yanında her 10 kişiden 1’i de hepatit-b virüsünü taşımakla kalmayıp bir de bulaştırıcı virüs kaynağı olmaktadır. Hastalığın bu kadar yaygın olması ve sonradan ortaya çıkması tamamen kendini geç belli eden bir hastalık olmasından kaynaklanmasıdır. Virüs vücutta kuluçkaya yattığından dolayı ancak herhangi bir durumda kan verme gibi bir durum söz konusu olduğunda ya da vücut için yapılan farklı taramalarda tesadüf eseri ortaya çıkmaktadır. Hepatit-b virüsünün vücuttaki kuluçka süresi en az iki ya, en fazla altı aylık süreler arasında değişmektedir.

Hepatit-B aşısı nasıl uygulanmaktadır?

Hepatit-B aşısının içeriği ölü virüslerden oluşmaktadır. Aşı vücut için aktif olmayan bir etkendir. Ancak durum böyle olsa da, çoğu hastalık arasından yapılan aşılardan en çok etkiyi gösteren aşılardan biridir. Uygulama şekli üç ayrı doz şeklinde olmalıdır. Aşının yapılma şekli yaşa göre değişmektedir. Yetişkinler için aşının uygulanması kasın içine yapılmaktadır. Eğer aşı olacak kişi çocuk sayılacak yaştaysa ya da bebekse aşı bacaktan yapılmalıdır. Yeni doğan bebeklerde ise durum değişiklik göstermektedir. Yeni doğan bebeğin annesinde hepatit-b bulunuyorsa o bebeğin doğumu takip eden 12 saat içerisinde mutlaka hepatit-b aşısı olması gerekmektedir. İlk aşının üzerinden bir ya da iki ay geçtikten sonra ikinci aşı da uygulanmalı, üçüncü ve son aşı da bebek altı aylık büyüklüğe geldiğinde uygulanmalıdır. Annesinde hepatit-b hastalığı bulunmayan bebeklerde gidişat şu şekilde ilerler; normal bebeklerde hepatit-b aşısı doğumdan sonraki ilk iki ay içerisinde uygun bir zamanda yapılır, ikinci aşı bebek dört aylık olduğu süreçte yapılır, son aşı ise altı aylıktan bir buçuk yaşına kadar geçen süreçlerde uygun bir zamanda yapılır. Tüm bu süreçler yetişkinler için ve çocuk yaştaki bireyler için de geçerlidir. İlk doz hepatit-b aşısından sonra ikinci doz iki aylık bir sürecin ardından, üçüncü doz ise ilk yapılan aşıdan itibaren dört aylık bir sürecin geçmesinin ardından yapılmalıdır.

Hepatit-B aşısını kimler yaptırmalı? 

Özellikle Türkiye’de tüm hekimler tarafından söylenen ortak yargı, çocukların doğumdan itibaren 2 ayı geçirmemek kaydıyla hepatit-b aşısı olması gerektiğidir. Bir şekilde aşı olamamış çocukların ve yetişkinlerin de virüse yakalanmamak adına en yakın süreçte bir sağlık kuruluşuna giderek aşısını yaptırması gereklidir. Hepatit-B hastalığı bebek yaşlarda ya da çocuk yaşlarda geçirildiğinde vücutta kronikleştiği için aşıyı geciktirmek sağlık açısından tehlike arz etmektedir.

Hepatit-B hastalığı geçirme riski bulunanlar

Hemodiyaliz hastalığına sahip olanlar

Herhangi bir ilaca karşı bağımlılığı olanlar

Eşcinsel ilişki yaşayanlar

Sürekli farklı farklı bireylerle cinsel ilişki temasında bulunanlar

Kan bağışı alan kişiler

Kanla alakalı bir ürün kullanması gereken kişiler

Ailesinde Hepatit-B hastalığı geçirmiş kişiler

Hepatit-B hastalığını hali hazırda geçirmekte olan bir kişiyle aynı evi ve eşyaları paylaşan kişiler

Huzur evinde kalan kişiler

Huzur evinde bakım işlerini üstlenen kişiler

Sağlık sektöründe kan ürünleriyle alakalı işlerde çalışan kişiler

Hepatit-B aşısının yan etkileri

Hepatit-B aşısı, uygulanan aşıların içerisinde en güvenilir aşılardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu sebepten ötürü yan etkisi yok denecek kadar az görülmektedir. Çok nadir görülen yan etkileri kişide hafif ateşlenme yaratması ve kolda aşı yapılan yerin hafif ağrı yapmasıdır. Çok ciddi reaksiyonlar görülmez.

Hepatit-B aşısı kimlere yapılmamalıdır? 

Bünyesinde ağır sayılabilecek hastalıklar bulunan kişilere hepatit-b aşısı yaptırması önerilmemektedir. Bunun dışında daha hafif bir sebep sayılabilecek ateşlenme durumlarında da aşı yaptırmamalı, vücuttaki ateşlenme durumunun iyileşmesi beklenmelidir. Aynı şekilde alüminyuma alerjisi olan bireyler ve daha önce herhangi bir aşı olduktan sonra vücudu ağır alerjik reaksiyonlar veren bireyler de hepatit-b aşısı olmamalıdır.

Yorum Yaz