Anasayfa » edebiyat » Herman Melville kimdir, ne yapmıştır?

Herman Melville kimdir, ne yapmıştır?

Herman Melville, efsanevi Moby Dick romanının yaratıcısı olan Amerikalı yazardır. İnternet deviGoogle, bugün ana sayfasındaki özel logosunu (Doodle) bu ünlü yazarın anısına ziyaretçilerinin beğenisine sundu.

Dünyanın en büyük arama motoru bugün ana sayfasına Herman Melville ‘yi konuk etti. Herman Melville kimdir?  Dünyanın en geniş kapsamlı internet ansiklopedisi wikipedia kaynağına göre Herman Melville biyoğrafisi
 Herman Melville (d. 1 Ağustos 1819, New York – ö. 1891), Amerikalı yazar. Ailesinin maddi durumu hiç de parlak değildi ve babası, ardında yüklü bir miktarda borç bırakarak öldüğünde, on üç yaşındaki Herman Melville için hayata atılma zamanı gelmişti. Çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yılın ardından, on sekiz yaşında Liverpool’e giden bir gemiye ayak bastı. Gençliğinin en güzel günlerini kabusa çeviren bu adım,

Herman Melville’in dünya edebiyatına kazandıracağı büyük romanların malzemesi oldu. Yirmi iki yaşında Güney Denizlerinde balina avına çıktı, ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti.
Herman Melville
Otuzlu yaşlarında Boston’a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamiyle çıkmıştı kafasından, başka bir işi de yoktu; yazmaya başladı. 1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick’i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Herman Melville , 1866’da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan bütünüyle uzaklaştı, 1891’de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde bir daha hiç unutulmadı.
İşte Herman Melville için google’ın doodle’ı

Kaynak : http://www.haber3.com/herman-melville-kimdir–1564637h.htm#ixzz29dRU1wqT

Yorum Yaz