Krom Faydaları ve Krom İçeren Yiyecekler Nelerdir ?

Metabolizmada diğer elementlere nazaran daha az gereksinim duyduğu elementlerden biri olan krom elementi, bu nedenlerden dolayı “iz element” olarak anılmaktadır. Ancak her ne kadar daha az ihtiyaç duyulsa da, kendisi vücut için ciddi anlamda metabolik süreçlerde kullanımına ihtiyaç duyulan bir tür element niteliğindedir.

Vücutta yeterli miktarda bulunan krom, besinlerle birlikte vücudumuza alınan yağ asitlerinin, proteinlerin ve karbonhidratların gerekli biçimde kullanılabilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında, metabolizmamızın sağlıklı bir biçimde görevine devam etmesi için de krom  önemli bir yardımcı olarak bilinir.

 

krom-iceren-besinler

İnsan metabolizmasında kan şekerinin olması gereken seviyelerde olmasında ve hücrelerin içerisinde bulunan glikoz içeriğinin insülinle birlikte transferinin sağlanmasında krom etkili bir rol oynamaktadır. Bahsedilen özelliklerinin ışığında, krom elementinin en çok diyet süreçlerinde kilo vermek isteyen bireylere yardımcı olması açısından önemli bir noktada bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Krom mineralinin kullanıldığı hastalıklar

 

  • Krom mineralinden en çok yararlanılan hastalıkların başında kan şekeri düşüklüğü, obezite hastalığı, yüksek kolesterol hastalığı ve şeker hastalığı gelmektedir. Krom mineralinin bir özelliği olan kan şekerini dengelemesi sayesinde bahsedilen hastalıkları olan bireylere krom takviyesi doktorun uygun gördüğü biçimde yiyecekler vasıtasıyla yapılabilmektedir.

 

krom-simgesi

 

  • Bunun yanında kişide farkında olmadığı ve gelişme sürecinde olan kalple ilgili bir hastalık bulunuyorsa, bu hastalığa en baştan müdahale etme etkisine sahiptir. Örnek verilecek olursa, diyabet hastalığına sahip bireylerin krom minerali bulunan yiyeceklerle beslenmesi sonucunda kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin belirgin miktarda düştüğü gözlemlenmiştir.

 

  • Az önce de bahsettiğimiz gibi kilo verdirmeye oldukça yardımcı bir element olması, kendisinin hem spor yapan insanlar tarafından hem de zinde olup enerjik olmak isteyen insanlar tarafından sıklıkla kullanılmasına en büyük neden olmuştur.

 

krom-bulunan-besin-ogeleri

 

Vücutta krom eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Beslenme düzeninde çok fazla şekerli ürün barındıran kişilerin metabolizmalarında bulunan kan değerleri neredeyse yok denilecek seviyeye düşmektedir. Bununla birlikte hamilelik dönemi geçirilmesi, fazla egzersiz yapılması, krom değerlerini tetikleyici hastalıklar geçirilmesi ve aşırı stres altında bir hayat sürme gibi durumlar vücutta ciddi olarak krom eksikliği yaratabilen durumlardır.

 

Krom barındıran besinler nelerdir?

İçeriğinde krom elementi bulunan başlıca besinler tavuk, et, yumurta, peynir, domates, brokoli, ıspanak, somon balığı, üzüm suyu, mısır, yer fıstığı, pirinç, patates, süt, buğday, yulaf, meyan kökü, civan perçemi ve ısırgan otudur.

 

Yazar: Takvimde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.