Anasayfa Genel Pet şişe doğada kaç yılda yok oluyor

Pet şişe doğada kaç yılda yok oluyor

Plastik Poşetlerin Doğada Çözülme Süreci

Günden güne doğal kaynakların azaldığı, su kıtlığı uyarılarının yapıldığı, kısacası çocuklarımız ve torunlarımız için tehlikeli, yetersiz bir doğa geleceğine sahip olma gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Bu durum hem çok üzücü, hem de çok zor bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Doğal kaynakların zarar görmesi ve doğal kaynakların tükenmesine yol açan durumlar arasında tabi ki en büyük sebep insanların yeterince sorumlu davranmaması oluyor.

Doğaya attığımız atıkların çözünmesi ve toprağa, havaya, suya karışarak etkisiz hale gelmesi bazen aylar, bazen yıllar ve bazen de yüzyıllar sürüyor. Aslında etkisiz hale gelmesi demek son derece yanlış çünkü bu zor çözünen atık maddeler, doğaya karışırken kimyasal ve zararlı maddelerini de yayıyor. Bu nedenle doğal kaynaklar uygunsuz koşullara sahip oluyor, insanlar sağlığı tehdit eden bir hava solumak zorunda kalıyor, sağlıksız sular içiyor.

Atıkların dünyaya verdiği zararı konuşacak olursa ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan plastik poşetlerin zararları bahsedilecek önemli konular arasında yer alıyor. Plastik poşetler doğaya en fazla zararı veren ve dolayısıyla insanlara da birçok zararı bulunan kullanımının mutlaka sınırlandırılması, mümkünse durdurulması gereken ürünlerden oluyor. Bunun için plastik çantalar yerine bez çanta, kese kağıdı gibi çözümler alışveriş merkezlerinde yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Plastik Ne Kadar Sürede Kaybolur?

Ucuz olması nedeniyle birçok üründe kullanılan plastik materyali, doğaya en fazla zarar veren atıklardandır. Plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra bu ürünlerin tamamen çözülmesi gerçekleşir. Aynı şekilde plastik tabakların çözülmesi için 500 yıl, pet şişeler için 400 yıl gibi süreçler gerekmektedir.

Bir plastik poşetin çevreye alelade bırakılmasıyla çeşitli durumlar gerçekleşir. Öncelikle toprağın plastiği emme yeteneği olmadığı için çok uzun süre boyunca toprakta kalan plastik, bünyesindeki zehirli, zararlı kimyasalları toprağa salar. Zaman içerisinde topraktaki canlılar ve çürütücüler tarafından bu plastik atıklar sindirilmeye çalışılır. Bu durumda topraktaki canlılar da aynı olumsuz etkilere maruz kalır, hayatlarını kaybeder ve bu toprak dengesinin, hatta su dengesinin bozulmasına kadar ulaşır. Plastik poşetlerin hammaddesi petrol türevli olduğu için çözünürken doğaya bıraktığı olumsuz etkiler çözünmesi için gereken 1000 yıllık süreçten bile çok daha sonra devam etmektedir.

Petrol türevli plastik poşetler yerine tercih edilmesi gereken ürünler bulunmaktadır. Bunlar hem daha kolay çözünmekte, hem de çözünmeleri sırasında doğaya daha az zarar vermektedir. Bazı ürünler ve doğada yok olma süreleri şu şekildedir: Köpükten yapılan malzemeler 50 yıl, alüminyum kutular 200-300 yıl, atılabilir bebek bezi 400-500 yıl, cam şişe 1 milyon yıl ve üzeri…

Dolayısıyla öncelikle plastik poşetler olmak üzere atıkları sınıflandırmak, geri dönüşümünü sağlamak, doğaya bırakmamak için çok çabalamak gerekiyor. Peki, bunun için basitçe neler yapılabilir?

Marketlerde sıklıkla karşılaşılan doğa dostu poşetlerin hammaddesi doğal ürünler olan materyalleri kullanmak. Doğal ve biyolojik hammaddelerle üretilen biyobozunur plastikten elde edilen çanta ve ürünlerin yapısında doğada yok olmasını hızlandırıcı materyaller ekleniyor. Genellikle hammaddeleri buğday, mısır ve patates gibi bitkilerden elde edilen nişasta oluyor ve bu nedenle toprakta çözünürken herhangi zararlı bir etki görülmüyor. Bakteriler, su ve karbondioksit etkisiyle de bozunması hızlandırılabiliyor. Marketlerde doğa dostu poşetler olarak anılan bez çanta ve türevleri bu materyallerle hazırlandığı için çevreye daha az zararlı ve insanların kullanımına da daha faydalı oluyor.

Doğaya saygılı olmak, insanlığa da büyük katkı sağlayacağı için atık yönetimi konusunda bilinçli olmak, geri dönüşüme katkı sağlamak, plastik gibi zararlı materyallerin kullanımını en aza indirmek gerekiyor. Bu yazımızı beğendiyseniz sizi çarpıcı gerçeklerle başbaşa bırakan Plastik Gerçekten Doğaya Düşman Mı ? adlı yazımıza bekliyoruz. Çevre dostu bez çanta modellerimizi incelemek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz!

ATIKLARIN DOĞADA YOK OLMA SÜRELERİ

Bazı atıklar vardır ki, doğadan binlerce yılda bile yok olmazlar. Bu tür atıkların verdiği zarar dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata sebep olmaktadır.

Düşünmeden denize veya sokağa atılan çöplerin çevreye ve doğal yaşama, ne derece zarar verdiğinin farkında mıyız?
İnsanoğlunun yarattığı bu atıklar ne kadar sürede yok oluyor?

Strafor 5000 yıl – 2 Milyon yıl

Cam Şişe 4000 yıl

Plastik 1000 yıl

Poliüretan (Sentetik fiberler, yapıştırıcılar, halıların alt kısmı ve sert plastik contalar) 1000 yıl

Telefon Kartı 1000 yıl

Kaset 100 yıl – 1000 yıl

Su Boruları 1000 yıl

Balık Oltası 600 yıl

Bebek Bezi 550 yıl

Plastik Tabak 500 yıl

Pet Şişe 400 yıl

Deterjan 400 yıl

Pil 300 yıl

Alüminyum 100 yıl

Çakmak 100 yıl

Tahta Parçaları 15 yıl

Kutu Kola 10 yıl

Çiklet 5 yıl – 25 yıl

Boyalı Tahta 13 yıl

Yün Çorap 4 yıl

Kontrplak 1-3 yıl

Sigara İzmariti 1 yıl – 2 yıl

Yün 1 yıl – 2 yıl

İp Parçaları 3 ay – 14 ay

Bez Parçası 6 ay

Pamuklu Kumaş 1 ay – 5 ay

Meyve Artıkları 3 ay – 6 ay

Gazete 3 ay

Karton Süt Kutusu 3 ay

Elma Çöpü 2 ay

Kağıt Havlu 1 ay

Mendil 2-4 hafta

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Atıkların Doğada Yok Olma Süreleri

Bazı atıklar vardır ki, doğadan binlerce yılda bile yok olmazlar. Bu tür atıkların verdiği zarar dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata sebep olmaktadır.

Düşünmeden denize veya sokağa atılan çöplerin çevreye ve doğal yaşama, ne derece zarar verdiğinin farkında mıyız?
İnsanoğlunun yarattığı bu atıklar ne kadar sürede yok oluyor?

Strafor 5000 yıl – 2 Milyon yıl

Cam Şişe 4000 yıl

Plastik 1000 yıl

Poliüretan (Sentetik fiberler, yapıştırıcılar, halıların alt kısmı ve sert plastik contalar) 1000 yıl

Telefon Kartı 1000 yıl

Kaset 100 yıl – 1000 yıl

Su Boruları 1000 yıl

Balık Oltası 600 yıl

Bebek Bezi 550 yıl

Plastik Tabak 500 yıl

Pet Şişe 400 yıl

Deterjan 400 yıl

Pil 300 yıl

Alüminyum 100 yıl

Çakmak 100 yıl

Tahta Parçaları 15 yıl

Kutu Kola 10 yıl

Çiklet 5 yıl – 25 yıl

Boyalı Tahta 13 yıl

Yün Çorap 4 yıl

Kontrplak 1-3 yıl

Sigara İzmariti 1 yıl – 2 yıl

Yün 1 yıl – 2 yıl

İp Parçaları 3 ay – 14 ay

Bez Parçası 6 ay

Pamuklu Kumaş 1 ay – 5 ay

Meyve Artıkları 3 ay – 6 ay

Gazete 3 ay

Karton Süt Kutusu 3 ay

Elma Çöpü 2 ay

Kağıt Havlu 1 ay

Mendil 2-4 hafta

Tek Kullanımlık Maske 450 yıl

 

GERİ DÖNÜŞÜM NEDEN ÖNEMLİ?

– Doğaya atılan atıkların yüzde 60’ı boya ve boya ürünlerinden oluşuyor.

– Bir ton beyaz kağıt geri kazanıldığında 16, bir ton kullanılmış gazete kağıdı geri kazanıldığında ise 87 adet çam ağacının kesilmesinin önüne geçiliyor.

– Geri kazanılan her bir ton cam sayesinde yaklaşık 100 litre petrol tasarruf ediliyor.

– Metal ve plastiğin geri dönüşümünde yeniden üretime oranla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

– Türkiye’de çöp miktarının yaklaşık yüzde 15-20’sini geri kazanılabilir atıklar oluşturuyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon ton kağıt gereksiz yazışmalar için kullanılıyor.

 

Yorum Yaz