Anasayfa Genel Planlı olmanın önemini anlatan bir dörtlük

Planlı olmanın önemini anlatan bir dörtlük

by kacgun


Hayatın her anında planlı olmanın onemı kompozisyon

Bir işi sonuçlandırmak için neyin ne zaman yapılacağının önceden düzenlenmesine plan adı verilir. Planlı çalışmak, bizleri başarıya götürdüğü gibi, işlerimizi zamanında yaparak düzgün şekilde sonuçlandırmamızı da sağlar. Planlı çalışmak başarılı insanların sahip olduğu en önemli özelliklerdendir.

İşlerini bir plan yapmadan, gelişigüzel yapan insanlar genellikle başarıya ulaşamaz. Bu kişiler büyük ihtimalle işlerini zamanında yetiştiremez ve hep son dakikaya bırakır. Kısıtlanmış bir zamanda gerçekleştirilen işler ise bitirilse bile ortaya iyi sonuçlar çıkmaz. Bu nedenle planlı çalışmak çok önemlidir.

Her işimizi zamanında ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsak neyi ne zaman yapacağımızı önceden belirlememiz gerekmektedir. En iyi plan günlük ya da haftalık olarak işlerimizi düzenlemektir. Böylece hem işlerimizi zamanında bitirmiş hem de diğer işlerimize vakit ayırmış oluruz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Kitabı Planlı olmanın önemini anlatan bir dörtlük yazınız.  konusunu kısaca ele alacağız. 

Cevap :

Gününü planlarsan hayatın kolay olur

Hem aklın karışmaz hem de vakit bulursun

Her şey saatinde her şey yerli yerinde

Olunca bak görürsün her işin tamam olur

Cevap :

Plan her bir işini yerinde yapmakladır

Yarını planlarsam hem oyun ve eğlence

Hem de ödevin biter senin günün bitince

Aşağıya planlı olmanın önemini anlatan bir dörtlük yazınız

1. Örnek

Düzenli bir yaşam için
Hep planlı yaşayalım
Başarılı bir yaşam için
Planı öncede yapalım

2. Örnek

Plan her bir işini yerinde yapmakladır
Öncesinden düşünüp rahatça kalmakladır
Yarını planlarsam hem oyun ve eğlence
Hem de ödevin biter senin günün bitince

3. Örnek

Planlı çalışan her zaman kazanır
Çalıştığının karşılığını tam olarak alır
Elinizde bir yol haritası olduğu için
Kendinize bile ayıracak vakit kalır

4. Örnek

Bir plan dahilinde çalışan kişi
Her zaman her yerde bilir işini
Sonunda karlı çıkacağını düşünür
Böyle düşünmekte haklıdır kendisi

3. Sınıf Hayat Bilgisi Planlı Olalım konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Planlı Olalım konu anlatımı

Zamanı çok dikkatli bir şekilde kullanmamız gerekir. Zamanımızı boşa harcamamak için dikkat etmeli ve mutlaka plan yapmalıyız. Bu planımız gün içerisindeki bütün yapmamız gerekenleri kapsamalıdır. Zamanı iyi kullanırsak böylece daha verimli bir gün geçirmiş oluruz. Bu konuda neler yapmamız gerektiğini sabahtan geceye kadar sıralı şekilde yazmalı ve bunu uygulamalıyız.

Planlı Olalım

Planlı olmak bizim için çok önemlidir. Çünkü bu sayede yalnızca zamandan kazanç elde etmeliyiz. Ayrıca hayatımız çok daha düzenli olur ve işlerimizi daha kısa süre içerisinde ve doğru biçimde tamamlarız.

Sabah kalktığımız andan itibaren akşam yatana kadar birçok şey yaparız.

 • Kahvaltı yapmak

 • Okula gitmek

 • Oyunlar oynamak

 • Ödevleri yapmak

 • Yemek yemek

Tüm bu saydıklarımız de mutlaka belli bir plan içerisinde yapmamız gerekir. Böylece zamanı doğru şekilde kullanırız ve bir günü bütün yapmak istediklerimizi sığdırabiliriz.

Bildiğiniz üzere okulumuzda dersler yanlış şekilde ve sıralı olarak işlenir. Okulumuzda derslerimizi nasıl bu şekilde işliyor isek, aynı şekilde günlük planımızı da bu şekilde yapmalıyız. Şunu unutmamamız gerekir ki, hayatta başarılı olabilmek için her zaman plana ihtiyacımız vardır. Plan bizi düzene sokar ve ne yapmamız gerektiği konusunda eksiklerimizi zamanında tamamlamamıza imkan verir.

Sabah kalktığımız andan itibaren şimdi bir gün içerisinde neler yaparız bunlara bakalım. Ayrıca bunları sıralı şekilde yerleştirelim ve günlük planımızı çıkaralım.

 • Sabah erkenden kalkarız.
 • Daha sonra kahvaltımızı yaparız.

 • Ardından giyiniriz ve çantamızı alarak okula gideriz.

 • Okuldan çıkarız ve eve geliriz.

 • Evde eşyalarımızı çıkarırız ve dinleniriz.

 • Ödevlerimizi ve tekrarları yaparız.

 • Yemek yeriz.

 • Oyunlar oynarız.

 • Okul için hazırlıklarımızı yaparız.

 • Kitap okuruz.

 • Uyku saatimiz geldiği zaman yatarız.

İşte gün içerisinde sıralı bir şekilde yapmamız gerekenler bunlardır. Bunlara çok dikkat etmeli ve sırasına uygun şekilde uymalıyız. Yukarıda verdiğimiz sıralamanın saatlerini anne babanızla beraber belirleyebilirsiniz. O kadar kaçta gidiyorsunuz ve okuldan kaçta geliyorsanız buna göre bir sıralama yapabilirsiniz.

Not: Bilgisayar ya da cep telefonu ve tablet ile oyun oynamadan önce mutlaka plan yapmalıyız. Yoksa Vaktin nasıl geçtiğini anlamayız ve bir sürü işimiz yarım kalır. Aynı zamanda dijital teknolojik aletlerimiz ile uzun süre oynamamalıyız. Aksi takdirde sağlığımız bozulabilir. Sağlığımızı korumak için mutlaka dijital etlerimizi zamanı uygun şekilde belli bir süre kadar kullanmalıyız.

Hayatımızı planlı şekilde devam ettirmemiz çok önemlidir. Bu sayede kendimize zaman ayırma şansı elde ederiz. İşlerimizi zamanında bitirirsek o zaman dinleme ve oyun oynama zamanımız kalır. Ayrıca bu sayede çizgi ve film de seyredebiliriz. Ama bunu yaparken çok fazla vakit harcamamalıyız. Böylece gözlerimizi koruyabiliriz ve dinlenme şansı elde ederiz.

Gün içerisinde gerçekleştirilmesi gereken planlamayı ailemiz ile beraber yapabiliriz. Bu konuda ailemiz bize yardımcı olur ve doğru planlama yapabiliriz. Mesela saat konusunda ailemiz bize saatleri yazabilir. Böylece saate uyarak günlük planımızı uygulayabiliriz. Planlarımızı hem okulda hem evde hem de dışarıda uygulamalıyız. Hayatımda çok daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için, vakitten kazanç elde edebilmek adına planlama çok önemlidir.

Not: Eğer gün içerisinde planlama yapmayan arkadaşlarımız var ise, onları bu konuda teşvik etmeliyiz. Onları kibar bir şekilde uyarmalı ve zamanlarını plan yaparak doğru şekilde kullanmalarına olanak vermeliyiz.

 

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün