Anasayfa » sabah » Sağlığımız için faydalı 5 baharat

Sağlığımız için faydalı 5 baharat

Sağlığımız için faydalı baharatları sayarken özellikle 5 tanesini ayrı bir noktaya almak gerekiyor. Bu beş baharat, bağışıklık sistemimizden, çeşitli hastalıklara kadar bizim için çok değerliler.

Tarçın ; Doğal bir antibiyotiktir. Tarçın sayesinde vücudumuz yararlı antikor üretir ve bakteri ve mikroplara karşı savunmamız güçlenir. Ayrıca kan şekeri ve kolestrolü düşürerek, düzene sokar. Her sabah bir çay kaşığının ucu kadar toz tarçını çayınıza katabilirsiniz.

Kekik ; Doğal bir antiseptik olarak kabul edilir. Doğal bir kanser engelleyicidir. Bu nedenle bütün yemeklerde ve salatalarda hafif eklenerek kullanılmalıdır. Kekik yağı ise ciltte oluşan yaralara, ağız temizliğinde ve saçlarda çok etkilidir.

Kimyon ; Kalp sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için çok faydalıdır. Uzmanlar özellikle pişirilmeden çiğ yenmesini tavsiye etmektedir. Bu nedenle yemeklerde pişirdikten sonra, salatalara ise serperek kullanılmalıdır.

Mercanköşk ; Çok kuvvetli bir antioksidandır. Bu nedenle uzmanlar kek, pasta ,yemek ve salatalarda mutlaka kullanılması gerektiğini söylemekteler. Mercanköşk’ü mutfakta küçük bir saksıda yetiştirebilirsiniz.

Zerdaçal ; Kanser, soğuk algınlığı, kist, kireçlenme, sinir hastalıkları, bunama, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına iyi gelmektedir. Beyin hücrelerini ve hafızayı kuvvetlendirir.

Yorum Yaz