Anasayfa Genel SOSYAL OLAY ne demek? – sosyal olay anlamı nedir

SOSYAL OLAY ne demek? – sosyal olay anlamı nedir

SOSYAL OLAY NEDİR

Sosyal Olay nedir, Sosyal Olay özellikleri nelerdir, Sosyal Olay hakkında bilgi.

Toplumda meydana gelen olaylardır. Savaşlar evlenmeler, boşanmalar, törenler, bayram kutlamaları, alış-verişler birer sosyal olaydır. Bu olaylar toplumu ilgilen diren olaylardır. Toplumsal kanunlara bağlı olarak meydana gelir. Sosyoloji bilimi sosyal olayları konu alan bir bilimdir.

Sosyal olaylar toplumsal olaylardır. Sosyal olaylar fertler arasında meydana gelir. Toplumlarda toplum biçiminin değişmesi, ekonomik ve teknolojik değişmeler, yeni buluş ve icatlar sosyal olayların değişmesine neden olur. Osmanlı yönetiminden Cumhuriyet yönetimine geçildiğinde, din, hukuk, ahlak, giyim, kuşam, eğitim gibi kurumlarda değişmeler olmuştur. Taşıtların toplumlara girmesiyle de bazı değişmeler olmuştur.

Toplum biçimleri birbirinden farklı olduğuna göre, farklı kültürlere sahip olduğuna göre, sosyal olaylar da değişiklikler gösterir. Türk, Fransız ve Alman toplumlarında aynı sosyal olaylar farklılıklar gösterir.

Nasıl ki tabiatta bir gerekircilik (determinizm) prensibi varsa, her olayın bir nedeni vardır. Aynı şekilde toplumda da gerekircilik vardır. Her sosyal olayın nedeni bir başka sosyal olaydır.

Sosyal olaylar, kolektif olaylardır. Tüm sosyal olaylar toplum tarafından kabul edilmiş ve tüm toplumu ilgilendiren olaylardır. Bu yönüyle kolektiftir.

Sosyal olaylar istatistiklerle ölçülebilir. Sosyal olayların istatistikle ölçülmesi kesinlik ve kolaylık getirir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xMMd28j-aVM

Yorum Yaz