Anasayfa Genel Tırnak yemeyi önlemenin 5 etkili yolu

Tırnak yemeyi önlemenin 5 etkili yolu

by kacgun
tırnak

Tırnak yemek genellikle stres belirtisidir. Özellikle çocukluk döneminde başlar ve yetişkinlikte de devam eder. Ancak tırnak yemek masum görünse de bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sürekli olarak tırnaklarınızı yemek, tırnaklarınızın etrafındaki derinin incelip tahrip olmasına, tırnakların uzamasını sağlayan dokuların hasar görmesine, tırnaklar aracılığıyla vücuda bakterilerin ve virüslerin girmesine, buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar yaşamaya yol açabilir.

Kozmetik olarak da tatsız bir görünüme yol açan tırnak yeme alışkanlığı bağımlılık haline gelebilir ve bırakması zor olabilir. Kronik olmaya başladığında zamanla tırnak etrafındaki deride enfeksiyona, anormal deri uzantılarına, diş ve tırnak hasarına yol açar.

Ancak bu alışkanlıktan kurtulmak için deneyebileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden beşini sizler için derledik.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır?
Tırnak yemeyi bırakmak için hem evde deneyebileceğiniz yöntemler hem de doktorunuzla konuşarak uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Ancak tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için öncelikle sizi bu alışkanlığa iten etkenlerin ne olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

Bir günlük tutarak tırnağınızı yediğinizi fark ettiğiniz anda ne yapıyor olduğunuzu, ne düşünüyor olduğunuzu ya da ne hissettiğinizi not alın. Örneğin yorgun muydunuz, stresli miydiniz, aç mıydınız? Zamanla tetikleyicileri fark edeceksiniz. Bu tetikleyicilerden uzak durmak da uygulamanız gereken ilk adım olacaktır. Ardından aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

1) Tırnaklarınızı kısa kesin ve düzenli olarak bakım yaptırın

Daha kısa tırnaklara sahip olursanız ısıracak daha az alanınız kalır ve ısırma ihtiyacı duymayabilirsiniz. Eğer çiğnenecek bir şey kalmazsa siz de çiğneme dürtüsü hissetmezsiniz. Ancak bunun için tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeniz gerekiyor zira uzamaya devam edecekler.

Tırnaklarınıza ayrıca düzenli olarak manikür yaptırmak ve oje sürmek de tırnak ısırma alışkanlığını bırakmanıza yardım edecektir. Düzenli bakım yaptırdığınız zaman hem para harcamış olacak hem de harika görünen tırnaklara kavuşmuş olacaksınız. Tırnaklarınız güzel göründüğü zaman onları ısırmak çok daha zorlaşacaktır zira bu manzarayı bozmaya içiniz el vermeyecektir.

2) Ellerinizi ve ağzınızı meşgul tutun

Tırnaklarınızı ısırmak istediğinizde hemen ellerinizi meşgul tutumaya çalışın, örneğin bir stres topu, stres çarkı, bir kalem, ne bulursanız onunla oynamaya başlayın. Yanınızda mutlaka ellerinizi meşgul edecek, oynayacak bir şey bulundurun ve ne zaman tırnak yemek isteseniz onlarla ilgilenin.

Tırnak yemek istediğinizde ağzınıza sağlıklı şeyler alıp onları yiyin ya da çiğneyin. Örneğin şekersiz sakızlar, naneli şekerler gibi şeyler hem lezzetlidir hem de ağzınızı meşgul tutacak ve tırnak yeme isteğinizi bastıracaktır.

Buna ek olarak yanınızda minik atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz, bunlar hem açlığınızı bastırır hem de sağlığınıza sağlık katar. Örneğin minik dilimlenmiş havuçlar, kereviz sapı, kuruyemiş gibi gıdalar hem çiğnemek için iyidir hem de sağlıklıdır. Ayrıca sık sık su içmek de ağzınızı meşgul tutmak için iyi bir yöntemdir.

3) Acı oje kullanın

french-oje-nasil-yapilir-resimli

Eczanelerde tırnak yeme alışkanlığı için özel geliştirilmiş, tadı acı ve kötü olan özel ojeler bulunmaktadır. Ayrıca Flormar, Pastel, Kalyon, Goldenrose gibi birçok kozmetik markası da acı oje üretmektedir. Birçok farklı markanın buna yönelik ürünü bulunur ve eğer biri işe yaramazsa diğerini deneyebilirsiniz.

Acı ojeler zararlı kimyasallar içermez, toksik olmayan, güvenli maddeler içeririler ve bu maddeler ojede acı bir tat verir. Bu ojeleri kullanmadan önce var ise kullanım talimatının okunması gerekir.

Oje günde bir iki kez uygulanabilir. Yanınızda bu ojeyi bulundurmanız yararlı olacaktır. Tırnak yemekten vazgeçene kadar bu ojeyi kullanabilirsiniz, bir zararı yoktur.

4) Kademeli olarak bırakın

Bazı doktorlar tırnak yemeyi birden değil de yavaşça bırakmak gerektiğini savunur. Bunun için öncelikle birkaç parmağınızın tırnağını yemeyi bırakın, örneğin önce baş parmaklarınızdan başlayın. Eğer başarılı olursanız zamanla diğer parmaklarınıza geçin, tüm tırnaklarınızda bu işlemi uygulayabilene dek devam edin.

Başlamak için önce bir parmağa odaklanın. İlk birkaç gün seçtiğiniz tırnağı ısırmamaya çalışın. Dilerseniz bu tırnağın etrafına yara bandı sarın ve bu tırnağı koruyun. Böylece ısırmayı zorlaştıracaksınız.

Birkaç gün geçtikten sonra o tırnağın diğerlerinden ne kadar daha güzel göründüğüne bir bakın. Bu sizi motive edecektir. Bu süre içinde diğer tırnakları da olabildiğince az ısırmaya çalışın. Birkaç gün sonra ikinci bir parmağa geçin ve aynı işlemleri uygulayın. Tamamında başarılı oluncaya dek bu yöntemi uygulamaya devam edin.

5) Doktor yardımı alın

Eğer yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ve hiçbir başarı elde edemediyseniz bir doktor randevusu alarak uzman yardımı alabilirsiniz. Bazı insanlarda tırnak yemek ciddi psikolojik ya da duygusal bozuklukların belirtisi olabilir.

Bilişsel davranışçı terapi size bu konuda yardımcı olabilir. Doktor randevunuzda tırnak yeme alışkanlığınızın ne zaman başladığınız vb. konuları doktorunuza anlatarak size uygun bir tedavi yöntemi talep edebilirsiniz.

Ayrıca eğer tırnak yemeye bağlı olarak tırnak ya da parmaklarınızda bir enfeksiyon oluştuğunu görürseniz bir cilt doktoruna giderek muayene olabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/nail-care/nail-biting

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-biting-your-nails#ways-to-stop

https://www.wikihow.com/Stop-Biting-Your-Nails

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün