Anasayfa » icat » Traktör ne zaman icat edildi?

Traktör ne zaman icat edildi?

by kacgun

İlk Traktör Ne Zaman İcat Edildi, Nasıl Çalıșır?

İlk Traktör Ne Zaman İcat Edildi, Nasıl Çalıșır? Traktörler bügün vaz geçilmez tarım aletlerinin bașında gelir ve yapılan iși %80 oranında kısaltır. (latince “trahere”) ; tarla , bahçe , bağ’larda ve șehirlerin parklarında kullanılan tarım aletlerine (pulluk , orak makinası , mibzer , pülverizatör , ekin biçme makinası v.b.) çekicilik yapan kendinden itimli motoru olan kara tașıtıdır.

İçten yanmalı motoru olan ilk traktörü 1892 yılında ABD’de Iowa’lı John Froehlich yapmıștır.

Çalıșma ilkesi otomobillerden pek farklı olmamasına karșın yine de karakteristik özellikleri vardır. Yerden oldukça yüksek dingillere oturtulmuș dar kesitli karoser , ön tekerlere oranla çok büyük derin yivleri olan arka tekerlekler en belirgin özellikleridir.

Arka tekerleklerin bu șekli aracın her türlü arazi koșulunda ve yumușak zeminde patinaj yapmadan ve devrilmeden çalıșmasını sağlar. Bazı özel șartlara göre paletli traktörler de vardır. Paletler traktörün ağırlığını daha geniș bir alana yaydıklarından üzerinden geçtiği toprağın sıkıșıp kalmasını önler ve traktörün toprağı daha iyi kavramasına yardımcı olur.

Traktör Ne Zaman İcat Edildi

Mibzer, pülverizatör, ekin biçme makinesi, orak makinesi ve pulluk gibi tarım aletlerine çekicilik yapan bu koca tekerlekli araç, tarım sektörünün vazgeçilmezidir.

Bu araçla öküzler emekliye ayrılmıș, tarla­larda çapa yapan, bel belleyen ișçiler bel fıtı­ğı olmaktan kurtulmușlardır. Mucidine gelince; Amerikalı John Froehlich isimli biridir ve ilk içten yanmalı traktörü 1892 yılında yapmıștır.

Çalıșma prensipleri otomobiller gibi olan traktörler gene de kendilerine has huylarla ișle­yen karakterli araçlardır. Zeminden epey yük­sek dingillere oturtulmuș dar kesitli karoser, ön tekerlere oranla çok büyük ve derin yivleri olan arka tekerlekler eh belirgin özelliklerindendir.

Tarlada bağda bahçede rahat­ça ilerleyebilsinler, zor arazi șartlarında patinaj yapıp șaha kalkmasın­lar diye böyle tasarlan­mıș traktörlerin teker­lerinin dana kadar olması onların suçu değildir. Zamanımızda pek matah bir icatmıș gibi görünmese de traktör hakikaten çiftçile­rin canı ciğeridir ve çok ișe yarayan önemli bir icattır.

Yorum Yaz