2018 DGS Sınavı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?


2018 DGS Ne Zaman | DGS ye Kaç Gün Kaldı| Geri Sayım Sayacı 260 gün önce ( 8 Temmuz 2018)

DGS; ÖSYM tarafından yapılan ve eğitimine 4 yıllık bir lisans programında devam etmek isteyen meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin girmek zorunda olduğu, 2000 yılından bu yana yapılan bir sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavı her sene temmuz ayının ikinci haftasında yapılmaktadır ve ortalama 70 bin aday sınava girmek için başvuruda bulunmaktadır.

Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden 4 yıllık bölümlerine geçmek isteyen adayların gireceği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvurusu 8 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak.

2018 dgs başvuru ne zaman

2018 DGS Başvuruları 16-24 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılacak. Son başvuru tarihi ise 5 Haziran 2018. Başvuru yapmayan veya başvuru ücretlerini yatırmayan adaylar sınava katılmaya hak kazanamazlar. 2018 DGS Sonuçları 2 Ağustos 2018 tarihinde açıklanacak.
BAŞVURU KOŞULLARI
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.
O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır.

Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.
DGS SINAV TARİHİ
Dikey Geçiş Sınavı ise 8 Temmuz 2018 günü gerçekleştirilecek.

Sınav sonuçları ise 2 Ağustos 2018 günü açıklanacak.

Yazar: 2019 YILI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.