Anasayfa » 8 aralık » 8 aralık yargı çalışanları günü

8 aralık yargı çalışanları günü


Her ne kadar her yıl 8 Aralık günü “Yargı Çalışanları Günü” olarak bazı kişi yada kişiler tarafından kutlanıyor ise de resmi olarak kabul görmüş böyle bir tarihin olmadığı biliniyor. Söz konusu tarihin, Adalet Çalışanları arasında bir takım ayrışmalara yol açtığı ve Yargı Camiasındaki her kesim tarafından onay almadığı gözlemlenmektedir.

Yargı Çalışanları Günü olarak 8 Aralık’ın kutlanması durumu; zaman zaman personeller arasında özellikle sivil toplum örgütü/sendikal bazlı bir takım tartışmalara yol açtığının personeller tarafından dile getirilmesi ve her yıl bu tarihlerde aynı durumun yaşanması Bakanlığı harekete geçirdi.

“Bilindiği üzere birçok kamu kurumunda çalışan personelin yaptıkları işle anılmasını sağlayan, gerektiğinde o kurum personelinin sorunlarının gündeme taşınmasını sağlayan özel günler bulunmaktadır.

✔️Ancak her konuda olduğu üzere Adalet Bakanlığı Personelleri bu konuda da göz ardı edilmiştir.

✔️Sosyal ve ekonomik haklarındaki iyileştirme beklentisini bir kenara bırakın, ellerindeki mevcut hakların da alınması yargı çalışanlarının kenetlenme azmi ve duygusunu bir adım öteye taşımıştır.

➡️Kamu kurum ve kuruluşları arasında en düşük ücreti almasına rağmen, mesai mefhumu gözetmeksizin sabahtan akşama kadar yüzlerce dosyayla boğuşan, muhatap olduğu vatandaşın canı yanmış olması nedeniyle tüm stresiyle karşı karşıya kalan,
➡️Duruşmanın uzaması sebebiyle öğlen yemeğini öğleden sonra yiyen, akşam mesaisi gece mesaisine dönen,
➡️Herkesin sıcacık yatağında uyuduğu vakit gecenin bir vakti otopsiye gitmek üzere uyandırılan,
➡️Duruşma saati geçti gerekçesiyle salonun önünde vatandaşı yatıştırmaya çalışan,
➡️Evine haciz gelen vatandaştan tehdit alan,
➡️Ağır ceza mahkemelerinde karşılaştığı olumsuz davalar neticesinde psikolojisi bozulan, traji komik keşif ücreti ile dağ taş demeden saatlerce dolaştırılan,
➡️Posta-reddiyat-tahsilat-miras payı hesabı derken alanı dışında uzmanlaşan, görevi olmadığı halde tek başına iddianame-gerekçeli karar-değişik iş kararı yazan, yazmasının takdiri bir kenara en ufak bir hatada fırça yiyen,
➡️Ek göstergesi emsallerine göre düşük olduğu için yaş haddine kadar çalışan, genel idare hizmetlerinde bulunması gerekirken yardımcı hizmetler sınıfında mücadele eden mübaşir ve gün boyu direksiyon sallayan ve resmi mesai saatleri belli olmayan şoförler,
➡️Diğer kurumlarda memur haklarında soruşturma açılmadan önce izin alınmasına rağmen bizim kurumumuzda genel hükümlere tabi tutularak haklarında bir kısım keyfi soruşturmalar açılan,
➡️Denetimli Serbestlik görevinde olması nedeniyle tüm gününü her türlü suça sahip mahkumlarla bir arada geçiren ve bir hizmet sınıfı dahi kendilerine çok görülen,
➡️Emanete alınan esrar, kimyasal madde ve muhtelif malzemelerin arasında sağlığı bozulan ve daha bunun gibi bir çok mağduriyetlere maruz kalan adliye personeli isyan noktasında,

Sendikamız nezaretinde yapmış olduğu organizasyon ile ilk defa haklı mücadelelerini ortaya koymak ve ses getirmek düşüncesiyle 08 Aralık 2012 tarihinde Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinden yüzlerce adliye personeli bir araya gelerek Ankara’daki ilk eylemlerini gerçekleştirmiş, Adalet Bakanlığı’na karşı haklı taleplerini iletmişlerdir. Bu tarih, yıllarca bir arada mücadele etme özlemi duyan yargı çalışanları için milat olarak kabul edilmiştir. Bu birliktelik yargı çalışanlarının korkusuzca bir araya gelerek haklarını arayabileceklerine dair kenetlenme olgusunun oluşmasına sebebiyet veren bir not olarak tarihe geçmiştir.

Bu vesile ile yargı çalışanlarının yaşadıkları her türlü sorunların ve karşılaştıkları zorlukların gündemde kalması, en azında diğer meslek guruplarında olduğu üzere yılın bir günü de olsa anılması adına, Adalet Büro Sen tarafından 8 Aralık tarihi “Yargı Çalışanları Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bu vesileyle tüm meslektaşlarımızın YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜNÜ kutlar, tüm mesleki hayatları boyunca başarılar dileriz. “ADALET SEN.

 

Adliyelerde mesai mefhumu gözetmeksizin, ailesi, çocukları ve sevdikleri ile geçireceği zamandan fedakarlık ederek gecenin geç saatlerine kadar stresli iş ortamında çalışan yargı çalışanlarımızın, sorunlarını ve sıkıntları her platformda gür sesle dile getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz.
Ancak ne yazık ki sosyal ve ekonomik haklarındaki iyileştirme beklentisini bir kenara bırakın, ellerindeki mevcut haklarda ellerinden alınmıştır.
8 Aralık Yargı Çalışanları Günü’nün bu sorunlara ışık tutacağını, Sayın Adalet Bakanımızın yargı çalışanlarının sorunları hakkında bizzat ilgileneceğini temenni ediyoruz.
Bu vesileyle yargı işleyişinin olmazsa olmazı olarak kabul edilen, omuzlarındaki yükün ağırlığına rağmen şikayet etmeksizin gururla vazifesini yerine getiren, tüm Adalet Bakanlığı çalışanlarının 8 ARALIK YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜNÜ kutlar, tüm mesleki hayatları boyunca başarılar dileriz.

Yorum Yaz