Anasayfa SOSYAL GÜNLER Dünya erkek çocuğu günü ne zaman

Dünya erkek çocuğu günü ne zaman

Uluslararası Erkekler Günü

Uluslararası Erkekler Günü (International Men’s Day – IMD) her yıl 19 Kasım’da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafında da desteklenen uluslararası bir gündür.[1] Dünya Erkekler Günü olarak da bilinmektedir. İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiştir bir projedir.[2] Resmi olarak ise kabul edilmesi ve kutlanması ise ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleşmiştir.[3]

Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde yetmişin üzerinde ülke tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır.[4] Dünya Erkekler Günü, UNESCO’da da dile getirilmiş ve Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından “Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir” sözleri ile önemi anlatılmıştır.[3]

Uluslararası Erkekler Günü’nün kutlanma amacı cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin rol model olduğu durumların vurgulanması, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizlikler vs. birçok konuyu içerir.[5]

2016 yılı itibarıyla aşağıdaki ülkeler Dünya Erkekler Günü’nü resmi olarak kabul etmiş ve kutlamaktadır:[6]

Amerika Birleşik Devletleri, Antigua ve Barbuda, Avustralya, Avusturya, Bosna-Hersek, Botsvana, Burundi, Çin, Danimarka, Fransa, Gana, Güney Afrika, Grenada, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, İrlanda, İtalya, Jamaika, Kanada, Cayman Adaları, Küba, Man Adası, Macaristan, Malta, Nijerya, Norveç, Pakistan, Romanya, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Singapur, Seyşeller, Tanzanya, Trinidad-Tobago, Ukrayna, Zimbabve.

Dünya Erkek Çocukları günü var mı? Dünya Erkek Çocukları günü ne zaman, kaç yıldır kutlanıyor?

2012 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Kız Çocukları Günü ile kız çocuklarının farkındalığını artırılmasını hedefleniyor. 19 Aralık 2011’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 11 Ekim 2012’yi Uluslararası Kız Çocukları Günü olarak kabul eden bir kararı kabul etti. Uluslararası bir kutlama ve kutlama günü fikri, Plan International’ın dünya çapında ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde kız çocuklarını beslemenin önemi konusunda farkındalık yaratan Çünkü Ben Bir Kızım kampanyasından doğdu. Peki, Dünya Erkek Çocukları günü var mı? Dünya Erkek Çocukları günü ne zaman, kaç yıldır kutlanıyor?

Dünya Erkek Çocukları günü var mı, ne zaman?

Dünya erkek çocukları günü çok fazla bilinmese de 2018 yılından bu yana 16 Mayıs Dünya Erkek Çocuk Günü olarak kutlanıyor.

Hindistan, Kuzey Amerika, Karayipler ve Afrika kıtasının bazı bölgelerinde popülaritesi artan Dünya Erkek Çocukları Günü 2018 yılında Cinsiyet Sorunları Düşünce Lideri, West Indies Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Uluslararası Erkekler Günü Kurucusu Jerome Teelucksingh tarafından ortaya atıldı. Ancak Dünya Erkek Çocukları Günü resmi olarak ilan edilen bir gün değil.

 

Erkekler Günü var mı ve ne zaman? Dünya Erkekler Günü tarihi 2022

Erkekler Günü var mı ve ne zaman? Dünya Erkekler Günü tarihi 2022

2012 yılından bu yana 11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor.

Bu kutlama Türkiyede nasıl gerçekleşiyor?

Daha doğrusu medya bunu nasıl haberleştiriyor?

İsmi bende saklı bir haber kanalı, Dünya Kız Çocukları Günü haberini, Malatyada erkeklerden daha iyi futbol oynayan ama henüz bu konuda yeteri kadar destek görmediklerinden şikayetçi olan genç kızların duyguları eşliğinde sunuyor.

Bu mudur?

Dünya Kız Çocukları Günü”nün anlam ve önemi, hali hazırda erkeklerin yapmakta olduğu işleri, bazı kızların ne kadar iyi yaptığını, ama destek alamadığını nazara vermek midir?

Dünya Kız Çocukları Günü”nde kalem kalem sayalım erkeklerin var olduğu alanlarda henüz varolamamış kız çocuklarını, sonra onları binbir destek ile var edelim öyle mi?

Aklımız, izanımız bu kadar mı?

Bu haberi Dünya Kız Çocukları Günü”nde servis ederek, çocukların emeğini hiçleştirmiş oluyorsunuz aslında. Hadise bir sportif bir sebat olmaktan çıkıp, bir gün için tüketilecek magazinsel malzemeye dönüştürülmüş oluyor.

Dünya, kadınlar için gittikçe yaşanmaz bir yer haline geliyor. Tecavüze, cinayete maruz kalan kadınlar… Evini terkedip sonra arkasına bir defa bile dönüp bakmayan sorumsuz babalar yüzünden, çocuklarının hem anası hem babası olmak durumunda kalan kadınlar. Üreterek var olmaya çalışan kadınların tüketerek var olan hemcinsleri karşısındaki savunmasızlığı…

Özel günlerin bir yüzü magazinsel vidyolara ayrılıyor, öteki yüzü mağduriyetin kara kalem resmine. Mağduriyet deyince de sadece Ortadoğu kültürünün yapı taşlarına odaklanılıyor.Çocuk gelin meselesi hiç gündemden düşmüyor.

Dünya Kız Çocukları Günü”nde dünya çapında konuşma imkanımız varsa, Çindeki tek çocuk mecburiyetinden dolayı her yıl bir milyondan fazla kız fetusun öldürüldüğü, kız bebeklerin sokağa bırakıldığı gerçeğini de dikkate almamız gerekmiyor mu?

Evet çocuk gelinler bahsini ciddiye alalım. Çocuk gelinler meselesi asla onaylanacak bir şey değil. Evlilik yaşı dönemden döneme değişir. Nitekim 19.Yüzyıl”da, 17 yaş evlenmek için geç bile sayılırken bu gün on yedi yaş erken.

BM”ler 18 yaş öncesini çocuk tanımı içinde ele almak istiyor. Kabul.

Lakin evlenmek için 17 yaşı erken bulunurken, erkek arkadaş edinme yaşı olarak 14 yaşını hiç eleştiri konusu yapmamakta bir sorun yok mu? Neredeyse bebeklikten yeni çıkmış çocukları podyumda vamp kadın imajı içinde yürütmeye çalışmak niye rahatsız edici bulunmuyor.

Kız çocukları kurumsal bir aidiyetin içine girdiğinde kötü, tüketim kültürünün içinde tepe tepe harcandığında NO BEİS.Öyle mi?

Modern hayat, kadim zamanlarda birbirini bütünle- yen her şeyi, hasım haline getirdi. Kadim kültür zıtlar birbirini çeker ilkesine yaslanır- ken modern kültür senin dışındaki her şey senin düşmanın fikrini kadın-erkek, yaşlı-genç, fakir–zengin toplumun her kesimine sinsi bir şekilde yerleştiriyor.

19. Yüzyıl”dan bu yana “kadın sorunu” konuşuluyor. 21. Yüzyıl”da konuşulması gereken erkek sorunu. Sadakat, vefa, tahammül ve merhamet erkek kimliğinin asli unsurları olmaktan giderek çıkıyor. Kavvam sıfatını taşıyacak oğullar nereye gidiyor?

Erkeklerin nasıl yaşadığı, ne hissettiği,evliliklerini neden sürdüremediği, iş hayatında neden sebat edemediği, kendisini ifade etmekte karşılaştığı sorunlar konusunda Türkiye”de yapılmış kaç çalışma var? Geçtim Türkiye”yi dünyada yapılmış kaç çalışma var!

Kadınların, kız çocuklarının huzurlu bir hayatının olmasını istiyorsak, babalarının, ağabeylerinin, erkek kardeşlerinin, eşlerinin, oğullarının da huzurlu bir hayatının olması gerektiğini düşünmek zorundayız. Hayatı bütünlemek zorundayız.Zenginin huzuru fakire verdiği kıymette gizli, gencin huzuru yaşlıdan alacağı bir güzel duada gizli. Kadının huzuru, kendisini takdir edecek, kanatlarını kırmayacak sorumluluk sahibi, merhamet ehli bir eşte gizli.

1975 Yılı Dünya Kadın Yılı ilan edildi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü. Derken 11 Ekim 2012 Dünya Kız Çocukları Günü ilan edildi. Eli kulağındadır, küresel dünyanın takvim düzenleyicileri, üç vakte kadar bir günü de dünya kız bebekler günü, sonra dünya kız fetuslar günü olarak ilan etmeye devam edecektir.

Kadınları günlere sığdırma konusunda pek başarılısınız da, lakin erkekler dünyaya sığamıyor.

Yorum Yaz