Anasayfa » Bekçilik sağlık kontrolünde neye bakılır

Bekçilik sağlık kontrolünde neye bakılır

 

Bekçilik Sağlıkta Nelere Bakılıyor?

Bekçilik Sağlıkta Nelere Bakılıyor? Sorusu bekçi alımlarında çokça sorulan bir sorudur. Öyleki birçok insan bekçilik başvurusu yaparken ilk aradıkları şey sağlıkla ilgili konulardır. Bizde sizlere en doğru bilgileri vermek için araştırmalar yaptık ve bu araştırmalar neticesinde bekçilik sağlık raporu itiraz, bekçilik sağlık yönetmeliği, bekçilik sağlık şartları göz, bekçilikte sağlıktan elenenler, bekçilik on sağlık, bekçilik hakem hastane, bekçilik sağlık yönetmeliği dahiliye konularına değindik.

İşte bu yazımızda sizler için bu yazımızı daha detaylı olarak açıp aktaracağız.

Bekçilik Sağlık Yönetimi ve Sağlık Rapor İşlemleri

Bekçilik sınavını kazanan arkadaşlar kazandıkları ilde İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Eğitim Şube Müdürlüğüne gitmeleri gerekmektedir. Bu şubeye gittiğinizde size verilen evrakları veya belgeleri dolduruyorsunuz. Bu belgeleri doldurduktan sonra sağlık formları ile birlikte sizi hastane doğru gönderiyorlar. Siz kafanıza göre herhangi bir hastaneye gitmiyorsunuz size bildikleri hastaneye gidiyorsunuz.

Hastaneye ulaştığınızda artık sağlık raporu almak için işlemleriniz başlıyor olacaktır. Hastane içerisinde biraz koşturacaksınız. Ancak bu koşturmada esnasında temel birkaç farklılık olacaktır. Bekçilik Genel Sağlık Raporu için doktorlar Emniyet Teşkilatının Sağlık Yönetmenliğine bakarak kendi kararını vermektedirler. Böylece elinizdeki raporun karşısına sağlam diye bir not düşerler. Bu not o bölümden herhangi bir sorununuz olmadığı anlamını taşımaktadır. Bu aşamadan sonra ise artık bölümleri tek tek dolaşmanız gerekmektedir. Bekçilik sağlıkta nelere bakılıyor sorusunun cevabına geçelim.

Dahiliye Bölümü

Bu bölüme geldiğinizde birkaç tüp kan verirsiniz. Bu kan sayesinde sizin hakkınızda birçok şey öğrenmektedirler. Daha önce kullanmış olduğunuz herhangi bir zararlı madde olup olmadığı kanınızda aranmaktadır. Ayrıca vücudunuzda karaciğer yağlanması olup olmadığına bakılır, kan değerleriniz, enfeksiyon durumunuz, açlık ve tokluk şekerleri gibi birçok şeye bakılmaktadır. Bu kan değerlerinde bir sorun yok ise eğer diğer bir bölüme gidebilirsiniz. Sağlık raporunuzda da dahiliye karşısında sağlam diye not düşürülür.

KBB Polikliniği

Burada kulağınızdaki zarın sağlam olup olmadığına bakmaktadırlar. Ses testleri yapılmaktadır. Ses testleri sonucunda ses ve işitme ilgili herhangi bir sorun yok ise sağlam raporu verilmektedir.

Göz Polikliniği

Bekçilikte en çok elemenin yapıldığı bölüm burasıdır. Burada gözünüzde herhangi bir sorun var mı yok mu diye genel bir kontrol sağlanmaktadır. Ayrıca burada renk körlüğü testleri de yapılmaktadır. Göz ile ilgili bir sorununuzda yok ise eğer sağlık raporuna sağlam diye not düşürülmektedir.

Kardiyoloji Polikliniği

Bu bölümde de EKG falan çekilmektedir. İlk olarak EKG işlemlerinize bakılır ve eğer burada herhangi bir sorun çıkmaz ise bu aşamadan sonra kalbiniz dinlenmeye başlanır. Ayrıca yaptırdığınız tahlilleri de inceleyerek kalbiniz ile ilgili detayları bilgiler elde edilir. Bu bilgiler doğrultusunda doktor kararını verir.

Üroloji Polikliniği

Burada idrar tahlilleri yapılmakta olup aynı zamanda böbrek tahlilleri de yapılmaktadır. Daha önce herhangi bir ameliyat yapılıp yapılmadığınız vücudunuzda herhangi bir iz olup olmadığına bakılmaktadır. Böbreklerin yapısı ve aynı zamanda böbreklerde herhangi bir taş olup olmadığı detaylıca incelenmektedir. Ayrıca burada yumurtalara bakılıyor. İki yumurta var mı yok mu diye.

Nöroloji Polikliniği

Burada beyin incelemeleri yapılmaktadır. Denge ve aynı zamanda vücut kontrolünüz ile ilgili birtakım egzersizler yaptırılmaktadır. Bu egzersiz durumuna göre doktor kararını vermektedir.

Göğüs Polikliniği

Burada karaciğeriniz ve aynı zamanda göğüs filmleriniz detaylıca incelenmektedir.

Psikiyatri Polikliniği

En geniş detaylı incelemelerin yapıldığı yer burasıdır. Burada adayın daha önce kullandığı ilaçlara ve değerlendirmelerine gidilmektedir. Daha önceden kullandığınız veya şuan kullandığınız ilaçlara bakılıp içlerinde psikiyatri ilacı olup olmadığı araştırılmaktadır. Kişilik testi ve aynı zamanda çeşitli sorular da sorulmaktadır.

Diş Polikliniği

Adayın dişleri incelendiği gibi aynı zamanda dişlerinde herhangi bir sorun var mı? Eksiklik var mı? Gibi konulara bakmaktadırlar. Dolgu dişler veya beş altı sorunlu diş önem arz etmiyor.

Cildiye Polikliniği

Burada adayın vücudu detaylıca incelenmektedir. Ayrıca kollar, sırt ve yüz detaylıca incelenmektedir. Yüzünüzde veya vücudunuzda benler varsa detaylıca inceleniyor ve fazla büyük değilse önemsemiyorlar. Sivilceler ise herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra işiniz artık bitmiyor. Hastanenin sağlık heyetine giriyorsunuz ve bu heyette bu sağlık raporu heyete sunuluyor. Heyet bu raporu onayladıktan sonra artık bu sağlık raporunu Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık Dairesi Başkanlığına gönderiyorsunuz. Buradan gelen kesin cevap sağlık raporunuzun onayıdır.

Bekçiliğe başvurmadan önce hastalığınız var ise kronik olup olmadığını Kronik Hastalıklar Nerede Yazıyor? makalemizden öğrenebilirsiniz. Kronik hastalıklar bekçiliğe başvuru yapılırken problem olabilir. Diğer sorularınız içinsaglik.gov.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Bekçi alımı için önümüzdeki günlerde asil ve yedek kazananlar açıklandı. Kazanamayanlar da kazanamadıklarını görecekler. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat edecekler. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri olacak. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi 2018 yılında sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

 

Yorum Yaz