Anasayfa TELEVİZYON Takdir belgesi kaç puanla alınır?

Takdir belgesi kaç puanla alınır?

by kacgun

Teşekkür ve Takdir belgesi kaç puanla alınır?

Okulların 15 tatile girmesine sayılı günler kala gözler takdir ve teşekkür hesaplamasına çevrildi. Peki teşekkür belgesi kaç puanla alınır? İşte takdir teşekkür hesaplama detayları…

Takdir ve teşekkür belgesi kaç puanla alınır?

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

4,5,6,7,8,9,10,11,12. Sınıf not ortalaması nasıl alınır?

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

Takdir, teşekkür belgesi kaç puanla alınır? Takdir, teşekkür belgesi hesaplama…

Takdir, teşekkür belgesi almak için, not ortalamasını yüksek tutan öğrenciler, kaç puanla alınır merak ediliyor. Derslerinde üstün başarı gösterip başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ve üzeri aralığında olan öğrenciler teşekkür ve takdir belgesi alabiliyor.

Karnelerin verilmesine kısa bir süre kala öğrencilerin notları da belli olmaya başladı. İlk dönemin sonu gelirken öğrenciler ve veliler takdir teşekkürün nasıl hesaplanacağını merak edilen konuların başında geliyor. İşte takdir teşekkür hesaplama yapmanın yöntemi…

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Takdir belgesi ve teşekkür belgesi alabilmek için gerekli şartlar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirlenmiştir.

Yönetmeliğe göre;

Derslerinde üstün başarı gösterip tüm derslerinde başarılı olan ve dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 puandan aşağıda olmayan öğrenciler ile davranış puanı 100 olan öğrenciler içerisinden, öğrenci ödül ve disiplin kurulunca belge alacaklar belirlenir.

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi,

85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi,

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılı dönemleri boyunca takdir belgesi almış olanlar da üstün başarı belgesi ile ödüllendirilir.

Öğrencilerin sınavlardan aldıkları puanlar, performans çalışma puanları, eğer varsa proje puanları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı dersler için de ayrıca hizmet ya da temrin puanlarının aritmetik ortalamasıyla elde edilen puanların aritmetik ortalamaları alınır. Böylece öğrencilerin bir dersi için dönem puanı hesaplaması yapılmış olur.

Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işleminde virgülden sonra gelen 2 basamak yürütülür. Yılsonunda derslerden başarılı olunabilmesi için; iki dönem puanı aritmetik ortalaması minimum 50 puan olmalıdır veya birinci dönemde alınan puan ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 olmalıdır.

KARNE NOT ORTALAMASI NASIL HESAPLANIR?

Karnelerin alınmasına günler kala araştırılan not ortalaması hesaplama işlemi, küçük işlemlerle kolayca gerçekleştirilebiliyor.

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar.

Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler.

Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

Teşekkür belgesi kaç puanla alınır? 2022 takdir ve teşekkür belgesi hesaplama nasıl yapılır?

Teşekkür belgesi kaç puanla alınır? 2022 takdir ve teşekkür belgesi hesaplama nasıl yapılır?

2021-2022 eğitim öğretim yılında ikinci dönem geride kalıyor. Bu yıl ikinci kez karne alacak öğrenciler takdir ve teşekkür belgesi hesaplama ile önceden notlarının karşılığında belge alıp alamayacaklarını öğrenebiliyorlar. Peki, teşekkür belgesi kaç puanla alınır?

Milyonlarca öğrenci bugün bu yılın ikinci karne sevincini yaşayacak. Karne almalarına sayılı saatler kala belge kazanma durumu olanlar ise hesaplamalara şimdiden başladı. Peki, takdir ve teşekkür nasıl alınıyor, hesaplamalar nasıl yapılıyor?

TEŞEKKÜR BELGESİ KAÇ PUANLA ALINIR?

70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar teşekkür belgesi alırken 85,00 ve daha üstü bir puana sahip olanlar takdir belgesi alıyorlar.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Takdir ve teşekkür hesaplaması yaparken notunuz ve ders saati bilgileri kullanılıyor. Notunuzu ders saatinizle çarptıktan sonra çıkan sonucu haftalık toplam ders saatinize böldüğünüzde o dönemli nor ortalamanızı öğrenmiş olursunuz.

Örnek olarak: Türkçe 4 saat not 80 (4*80 = 320)

Matematik 3 saat not 75 (3*75= 225)

Beden eğitimi 2 saat not 100 (2*100 = 200)

Fen Bilgisi 2 saat not 60 (2*60 = 120) olan bir öğrencide

Toplam ders saati 11 olur toplam not 865 olur.

865 /11 = 78,63 bu öğrencinin not ortalaması olur ve öğrenci 78,63 ortalama ile teşekkür belgesi almaya hak kazanır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün