Anasayfa » kontrol » Saçları boyarken hangi rengi seçmeliyim ve kalıcı olması için nelere dikkat etmeliyim?

Saçları boyarken hangi rengi seçmeliyim ve kalıcı olması için nelere dikkat etmeliyim?

Saç boyarken bunlara dikkat

Bir kadını öne çıkaran en önemli özelliği kuşkusuz saçlarıdır. Bu nedenler saç bakımı kadınların olmazsa olmazıdır.  Fakat yaşla veya genetik faktörler sebebiyle aynaya bakınca bazı beyaz saç tellerine rastlayabilirsiniz. Hatta bazen bu beyaz saçları görmemek neredeyse imkansız hale gelir ve bu durum canınızı sıkabilir.

Eğer saçlarda beyazlama başladıysa o zaman saçlarınızı boyatmanın vakti gelmiş demektir. Ama saç boyatma işlemi de oldukça dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Eğer doğru saç rengini seçemezseniz ve gerekli önlemleri almazsanız saçınızı boyattıktan sonra sonuç hüsran olabilir.

Peki saç boyatırken boya rengini nasıl ve neye göre seçmeliyiz? Saç boyatma işleminde nelere dikkat etmeliyiz ve boyanın daha uzun süre kalıcı olması için yapabileceklerimiz neler?

Saçını boyatmak isteyenlerin güzel kalıcı ve sağlıklı saç boyama için bilmesi ve dikkat etmesi gerekenler

BOYA SEÇİMİ

Güzel saçların anahtarının doğru renk olduğunu unutmayın. Saç renginizi seçerken göz ve cilt renginizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Eğer eğer cildiniz buğday tonlarındaysa, kırmızı, kestane, bakır, kahve tonlarını tercih edebilirsiniz. Eğer cildiniz beyazsa küllü renkler size yakışabilir.

SAÇLARINIZ NE DURUMDA?

Saçınızı boyamadan önce, ne halde olduklarını kontrol edin. Saçınız ne kadar sağlıklı olursa, alacağınız sonuç kadar iyi olacaktır. Bu nedenle boyama işlemini gerçekleştirmeden önceki hafta, saçınıza bakım yapın. İçinde, saçları güçlendiren B vitamini, pantenol, E vitamini, avokado veya Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici maddeler bulunduran ürünleri deneyin.

RENGİ KORUYUN

Saçınızı boyayıp şekil verdikten sonra, elde ettiğiniz rengi korumak için renk koruyucu şampuanları deneyin. Ayrıca fön, maşa gibi sıcaklığı çok yayan aletler kullanmaktan kaçının.

KİMYASALLARA DİKKAT

Kimyasal saç boyaları çeşitli alerjik hastalıklara, saç diplerinde yaralara, saçın kepeklenmesine ve saç dökülmesine neden olabilir. Boyanın içeriğinde rezorsinol, amonyak, phenylene diamine ve hidrojen peroksit maddeleri bulunmamasına dikkat edin ve kutusunda Avrupa’da Kontrol Edilmiş Doğal Kozmetik (BDİH) sertifikası bulunan boyaları tercih edin.

Yorum Yaz