Anasayfa » Sivilce yapan yiyecekler nelerdir?

Sivilce yapan yiyecekler nelerdir?

Hangi besinler sivilce çıkarır?

Yediklerimiz cildimizi ve sivilce sayımızı yakından ilgilendiriyor. Ne yediğimiz ile cilt sağlığımız arasındaki ilişki gerçekten de önemlidir.

Peki sivilce şikayeti olanlarda bu soruna yol açan besinler nelerdir?

İşte akne olarak bilinen sivilcelere neden olan yiyecekler;

Tükettiğimiz besinlerdeki yağların çeşidi cildimizin sağlığı için çok önemlidir. Fast food yiyeceklerdeki yağlar işlenmiştir ve doğal olmadıkları için cilde zarar verirler.

Kızartma yapılan yağlar çok yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılır. Bu yiyecekleri düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuz yeni hücre üretiminde bu yağları kullanır. Üretilen hücreler düzenli işlev göremez ve cilt rahatsızlıklarına karşı savunmasız kalırsınız.

Sağlıklı hücrelerin üretilmesi için zeytinyağı gibi sağlıklı yağlara ihtiyaç vardır. Bu nedenle aşağıdaki belirtilen yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

– Patates kızartması
– Hamur kızartması
– Kızarmış tavuklar
– Soğan halkaları
– Mozzarella çubukları

Yüksek şeker içerikli besinler de sivilcelere neden olur. Şeker, bağışıklık sistemini sekteye uğratır ve bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudu savunmasız hale getirir. Şeker, cildin esnek yapısının kaybolmasına da sebep olur. Kuru ve sağlıksız ciltler, enfeksiyonlara açıktır. Hazımsızlık ve sindirim sorunlarının başlıca nedenleri arasında yer alan şeker, dolaylı olarak sivilcelere yol açar.

Uzak durulması gereken şekerli besinler

– Tatlı
– Soda
– Dondurma
– Bol şekerli meyve suları
– Çikolata
– Kahvaltılık gevrekler
– Kurabiye

Yorum Yaz