Anasayfa » Zeytinyağı mutfak dışında nerelerde ve nasıl kullanılır?

Zeytinyağı mutfak dışında nerelerde ve nasıl kullanılır?

Zeytinyağları mutfakların vazgeçilmez bir unsurudur. Onsuz yapılan yemeklerin bizim kültürümüzde pek yeri yok.  Fakat zeytinyağı sadece mutfakta mucizeler yaratmakla kalmıyor, mutfak dışında da insanların yardımına koşuyor. 

Peki zeytinyağı günlük hayatta yemekler dışında daha başka ne gibi işlerde nasıl kullanılabilir ve ne işimize yarar?

Tıraş köpüğü yerine
Tıraş köpüğünüz bittiyse sabunla uğraşmayın. Zeytinyağını cildinize sürdükten sonra gönül rahatlığıyla tıraş edebilirsiniz. Ayrıca sadece bıçağın kaymasını sağlamaz, cildinizi de nemlendirir.
Kuru saçlar için bakım losyonu
Uçları kırık ve kuru saçlar için zeytinyağı mucize etkisi yaratır. Yarım bardak zeytinyağını ısıtın ve saçınıza uygulayın. Havluyla saçınızı örtüp 45 dakika bekleyin. Ardından şampuanla yıkayın.

Akneleri temizler
Aknenin temel sebebi olarak yağ gösterilirken yüzünüze ekstra yağ sürmek garip gelebilir. Ancak pek çok insan zeytinyağının akneye iyi geldiğini savunmaktadır. 4 kaşık tuz ve 3 kaşık zeytinyağını karıştırın. Karışımı elinize dökün ve parmaklarınız ile yavaşça yüzünüze uygulayın. Bir hafta boyunca her gün kullanın. Daha sonra sıklığı haftada 2-3 sefere indirin.
Makine yağını temizler
Arabanızla harcadığınız dakikalar sonrasında elinize bulaşan makine yağını zeytinyağıyla çıkarabilirsiniz. Bir kaşık zeytinyağına bir kaşık tuz veya şeker ekleyerek ellerinizi ovun. Peeling etkisiyle elleriniz hem temizlenecek hem de cildiniz yumuşayacaktır.
Saçınıza bulaşan boyayı çıkarır
Evinizi boyarken saçınıza boya mı bulaştı? Dert etmeyin! Pamuğa biraz zeytinyağı dökün ve saçınıza sürün. Aynı işlemi maskaranızı çıkarmak için de uygulayabilirsiniz.
Mobilya cilası
Zeytinyağının mobilya cilası olarak da kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Sprey şişeye 2 ölçek zeytinyağı bir ölçek limon suyu veya beyaz sirke dökün. Mobilya sıkın ve bir kaç dakika beklettikten sonra kuru bir bez ile silin.

Yorum Yaz