Anasayfa » rüya » Rüyaların Faydaları, Rüyalar acı hatıraları unutmak için yararlı

Rüyaların Faydaları, Rüyalar acı hatıraları unutmak için yararlı

“Neden rüya görüyoruz, Rüyaların bize bir faydası varmıdır, Acaba rüya görmek ne işe yarıyor herhangi bir yararı varmı” gibi sorularınız yanıtını buluyor. Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalara göre rüyalar aslında faydalıymış. Peki rüyanın yararı neymiş gelin birlikte göz atalım:

Bilim adamları, rüyaların görüldüğü evre olan REM uykusunun, acı hatıraları unutmaya yardımcı olduğunu tespit etti
Kaliforniya Üniversitesi bilim adamları, sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmalarında, gönüllü deneklerini iki gruba ayırarak, her iki gruba da üzücü görüntüler izletti ve bu esnada deneklerin tomografileri çekilerek, beyinlerinin hangi bölgelerinin faaliyete geçtiği gözlemlendi.

Her iki gruba da aynı görüntüler yaklaşık 12 saat sonra tekrar gösterildi ve yine beyin tomografisi çekildi.
Gece uyuduktan sonra görüntülere yeniden bakanlarda, beynin duygularla ilgili bölümündeki faaliyetin, diğer deneklerdekinden az olduğu, buna karşılık bu grupta beynin rasyonel düşünmekle ilgili bölümünün faaliyetinin daha yüksek olduğu tespit edildi.
Bilim adamları, REM uykusundaki kimyasal değişikliklerin bu sonuca yol açtığını tahmin ediyor. REM uykusunda, stresle ilgili olan noradrenalin hormonu oranının önemli ölçüde düştüğü biliniyor.

Yorum Yaz