Anasayfa DİNİ GÜNLER Mevlidi nebi haftası ne zaman?

Mevlidi nebi haftası ne zaman?

12 Rebiülevvel 2021 – Mevlid-i Nebi 2021 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek.

İslami takvim, ayın harеkеtlеrinе görе düzеnlеnmiştir. Hicri Takvim olarak da bilinеn İslami Takvim, Hz. Muhammеd (SAV)’in Mеdinе’yе hicrеtindеn sonra başlamıştır. Hеr ayın başlangıcı bir öncеki ayın sonunda ayın görünümünе bağlı olarak dеğişmеktеdir. Ay gözüktüktеn sonra yеni ay başlar. Hеr ay, ayın dünyanın еtrafındaki döngüsünü tamamlaması ilе başlar. Hеr ayın başlangıcı ayın görünümünе bağlı olarak dеğiştiği için gеlеcеk İslami tarihlеr sadеcе yaklaşık dеğеrlеrdir. Rеbiülеvvеl, Hicri Takvim’in üçüncü ayıdır.

Arapça’da “rebi” bahar, “ülevvel” de birinci demektir. Rebiülevvel de bütün olarak ‘Birinci Bahar’ anlamına gelir. Rebiülevvel ay takviminde bir ay olduğu için tüm mevsimlere denk gelebilir ve bu sebeple kelime olarak daha çok sembolik bir anlamı vardır; gerçekten baharı değil fakat zorlu kıştan sonraki veya daha spesifik olarak üzüntüden sonraki mutluluğu (bahar) temsil eder.

Rebiülevvel, insanlar Hz. Muhammed (SAV)’in doğumundan önce cahiliyet ve karanlık içinde yaşadıkları için bu şekilde adlandırılmıştır. İnsanlar farklı tanrılara tapınıyorlardı ve Allah (CC)’ın yolundan sapmışlardı. Hz. Muhammed (SAV) doğduğunda Hakikatin Mesajını, Allah’ın Mesajını, O’nun Birliğini beraberinde getirdi. Bu mesaj insanları, doğru ile yanlışı ayırt etmelerine yardımcı olarak aydınlığın yoluna doğru yöneltti. Hz. Muhammed (SAV) mükemmelliğin somut bir örneğidir. O, Allah (CC) tarafından bizim için seçilen örnek bir insandır. İdeal bir hayat yaşamamız için onu takip etmemizin tavsiye edilmesinin yanı sıra onun Sünnetlerini takip eden herkes için -Müslüman olsun veya olmasın- gerçek faydalar vardır.

“Ant olsun, Allah’ın Resulünde sizin için: Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” (Kur’an 33:21)

Rebiülevvel ayı, Müslümanlar Hz. Muhammed (s.a.v.)’in bu ayda doğduğuna (gerçek tarih konusunda tam bir fikir birliği olmamakla birlikte) inandıkları için de özel bir öneme sahiptir. Peygamberin doğumu Rebiülevvel ayının 12’sinde kutlanır ve bu gün “Mevlid-i Nebi” olarak adlandırılır. Mevlit veya Hz. Muhammed (SAV)’in Doğumu dünya genelinde tüm Müslümanlar tarafından büyük bir coşkuyla kutlanır. Çoğu Müslüman, kutlu doğum haftası etkinlikleri ile Hz. Muhammed (SAV)’i anar. Bu etkinlikler ay boyunca da sürebilir.

Yorum Yaz