Anasayfa » rebiülevvel » Rebiülevvel ayı ilk gecesi

Rebiülevvel ayı ilk gecesi

Rebiülevvel ayı ilk gece namazı nasıl ve ne zaman kılınır?

Rebiülevvel ayının ilk gecesisorusu Hicri takvimin üçüncü ayı olan Rebiülevvel ayının başlamasıyla birlikte gündeme geldi. Peygamber efendimizin doğduğu bu kutlu ayda ibadet edilmesi ve bol bol salavat getirilmesi tavsiye edilir. Özellikle Rebiülevvel ayının ilk gecesi namaz kılmak çok kıymetlidir. Peki Rebiülevvel ayı ilk gece namazı nasıl kılınır? İşte namazda okunacak dualar ve zikirler…

REBİÜLEVVEL AYININ İLK GECESİ

Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Peygamber Efendimiz (s.a.s), salavat getirmenin önemini şu hadi-i şerifiyle aktarır: ‘Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavat okuyandır.’

REBIÜLEVVEL AYININ İLK GECESINDE KILINACAK NAMAZ

İslam alimleri, Allah’ın rızasını kazanmak ve günahların affedilmesi için Rebiülevvel ayı gibi kıymetli ayların ve günlerin değerlendirilmesi gerektiği tavsiye eder.

Rebiülevvel ayında bol bol zikir ve salavat çekilmesi bununla birlikte nafile ve kaza namazları kılınması çok faziletlidir. İşte Rebiülevvel ayının ilk gecesi kılınması tavsiye edilen namaz:

REBİÜLEVVEL AYI İLK GECE NAMAZI NASIL KILINIR?

Akşam namazı kılındıktan sonra 2 rekattan oluşan Rebiülevvel ayı ilk gece namazı vardır.

Normal farz namazına niyet eder gibi ‘niyet ettim Allah rızası için Rebiülevvel ayının ilk gecesi namazını kılmaya’ şeklinde niyet edilir.

İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

İkinci rekatta Subhaneke, Fatiha ve 3 ihlas suresi okunur.

Rüku ve secdeden sonra yeniden ayağa kalkılır Fatiha ve 3 İhlas suresi okunarak Rüku ve secdeye gidilir.

Oturduktan sonra Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena duaları okunarak selam verilir.

Arından 100 defa şu dua okunur:

!اَللّٰهُمَّ صَلِ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَ عَلٰى اٰلِ مُحَمَّدْ وَ بَارِكْ وَ سَلِّمْ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ

Türkçe Okunuşu: allumme Salli Ala Muhammed ve Ala Ali Muhammed ve Barek ve Sellim bi Rahmetike ya Erhamerrahimin.

REBİÜLEVVEL AYINDA HANGİ DUALAR OKUNUR?

En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

REBİÜLEVVEL AYININ FAZİLETİ

İslam tarihinde rebiülevvel ayının önemli bir yeri vardır. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi içerisinde yer alan bilgilere göre Hz. Peygamber genel kabule göre Rebiülevvel ayının 12’sinde Pazartesi günü dünyaya gelmiş ve bugünün kutlanması müslüman toplumlarda bir mevlid geleneği oluşturmuştur.

İslam tarihinde bir dönüm noktası sayılan hicret de rebiülevvel ayında gerçekleşmiştir. Safer ayının sonlarında Hz. Ebu Bekir’le birlikte Sevr mağarasına sığınan ve 1 Rebiülevvel’de buradan ayrılıp Medine’ye doğru yola çıkan Resul-i Ekrem 8 Rebiülevvel Pazartesi günü Kuba’ya varmış ve burada Kuba Mescidi’ni inşa etmiştir.

12 Rebiülevvel’de Medine’ye hareket etmiş, Ranuna vadisinde ilk cuma namazını kıldırdıktan sonra aynı gün Medine’ye ulaşmıştır. Bu ayın içinde Mescid-i Nebevi’nin inşasına başlanmıştır. Hz. Peygamber’in ahirete irtihalinin de rebiülevvel ayında olduğu konusunda görüş birliği vardır. Meşhur olan rivayete göre Resul-i Ekrem 12 Rebiülevvel Pazartesi günü vefat etmiştir.

Rebiülevvel Ayı Nedir? Rebiülevvel Ayının Önemi Nedir?

İslam tarihinde önemli bir ay olarak kabul edilen rebiülevvel ayı, kameri yılın saferden sonra gelen üçüncü ayına denilir. Bu mübarek ayda ibadet ve dua etmek isteyen Müslümanlar için önemlidir.

Rebiülevvel Ayının Önemi Nedir?

Hz Peygamber Muhammed, genel kabul edilen bilgilere göre rebiülevvel ayı içerisinde on ikinci gün olan Pazartesi günü dünyaya geldiğinden bugünün kutlanması durumu Müslüman toplumlar içerisinde özellikle de bir mevlit geleneğini ortaya çıkarmıştır. İslam tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak sayılan Hicret olayı da rebiülevvel ayında gerçekleşmiştir.

Safer ayının son haftalarında Hz. Ebu Bekir ile birlikte Sevr mağarasına sığınmak durumunda kalan ve rebiülevvel ayı ilk günü itibari ile Medine’ye doğru yola çıkan Resûl-i Ekrem bir hafta sonra pazartesi günü Kubâ’ya vararak burada Kubâ Mescidi’ni inşaa etmiş.

12 Rabiülevvel’de Medine’ye hareket eden Resûl-i Ekrem Ranuna vadisinde ilk cuma namazını kıldıktan sonra Medine’ye ulaşır. Yine rebiülevvel ayı içerisinde Mescid-i Nebevî’nin inşasına da başlanır ve Hz Peygamber’in de ahiret alemine irtihalinin rebiülevvel ayında olduğu konusunda da görüş birliği mevcuttur.

Bilinen meşhur bir rivayete göre, Resûl-i Ekrem 12 Rebiülevvel ayı içerisinde vefat etmiştir. Pazartesi gününe gelen bu hadiseden sonra ise yine Hz Peygamber’in doğum, hicret ve vefat durumlarının da rebiülevvel ayı içerisinde ve pazartesi günü olması, bu özel ayın Arap’lar arasında bolluk ve bereket ayı olarak kabul edildiği, eski medeniyetlerce ise pazartesi gününün ayın yaratıldığı bir gün olarak kabul görmesi ile İslam’da ibadet vakitlerinin buna göre belirlenmesi bakımından önemli bir yeri bulunur.

Rebiülevvel Ayının Önemi Nedir

Rebiülevvel Ayı Ne Zamana Denk Geliyor? Rebiülevvel Hangi Ay?

Hicri takvime göre Muharrem ve Safer aylarının ardından gelen rebiülevvel ayı içerisinde Mevlid Kandil’ini de barındırması ile önemli bir ay olarak biliniyor. Rebiülevvel ayı Diyanet’in açıklamalarına göre 2022 yılı içerisinde 27 Eylül 2022 tarihinde başlıyor ve 26 Ekim 2022 tarihinde sona eriyor. Ayın hareketleri esas alınarak oluşturulmuş olan İslami takvimin aylarından bir tanesidir. Hz Peygamber bu aylarda dünyaya geldiğinden dolayı arabi ayların en şereflisi olarak tanımlanır.

Rebiülevvel Ayı Faziletleri Nelerdir?

Bu özel ve kıymetli ayın rahmeti ve fazileti oldukça büyüktür. Tüm bu vesile ile birlikte rebiülevvel ayı içerisinde ibadetlere ve dualara ağırlık vermek önemli bir husustur. Bu ay içerisinde belli gün ve gecenin ihyası güzel olarak bilindiğinden diğer aylara nazaran daha özeldir. Ümmet-i Muhammed asırlardan beridir ikamet ettikleri coğrafya da Peygamber Efendimiz için büyük merasimler düzenlemiş, yemekler vermiş ve ihtiyaç sahiplerine sadakalar bağışlamıştır. Osmanlı döneminde de yine rebiülevvel ayı, gün boyunca kalabalık halk ile mevlit okunduğu ve ellerin hep birlikte semaya kaldırılarak topluca duaların edildiği bir ay olarak bilinir.

Rebiülevvel Ayı Faziletleri Nelerdir

Rebiülevvel Ayında Namaz

Mübarek rebiülevvel ayı namaz açısından değerlendirildiğinde bu ayın ilk gecesinde kılınması gereken bir namaz bulunur. Akşam namazından sonra kılınacak olan iki rekat namaz içerisinde her rekatta Fatiha Suresi’nden sonra üç defa İhlas Suresi okunmalıdır. Selam verilip namazın tamamlanması esnasında Peygamber Efendimize salavat getirilmelidir.

Üçüncü günde kılınması gereken namaz ise dört rekat kılınmalıdır. Her rekatında Fatiha Suresi okunduktan sonra birer defa Ayete’l-Kürsi okunmalıdır. Hemen namazın ardından üçer kere olmak üzere Taha ve Yasin Sureleri okunmalıdır. Yirmi birinci günde ise kılınması tavsiye edilen namaz ise iki rekattır. Her bir rekatta Fatiha Suresinden sonra bir defa olacak şekilde Müzzemmil Suresi okunmalıdır.

Rebiülevvel Ayında Yapılacaklar

İslam alemi için çok önemli bir ay olarak kabul edilen rebiülevvel ayı Hz Peygamber’in yaptığı günlük dua ve ibadetlerinin yapıldığı mübarek aylardandır. Kamer ayının üçüncüsü olan bu ay içerisinde tüm belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, fazlaca istiğfar çekmeli, salavat getirmeli, tesbih ve kaza namazı kılınmalıdır. Bunun yanı sıra yapılacaklar şunlardır;

  • Fatiha Suresi Okumak
  • Amenerrasulü’nü Okumak
  • Kur-an Okumak
  • Kelime-i Şahadet getirmek
  • Estağfurullah Çekmek
  • Hz Peygamber’i Anmak

Bu önemli ay içerisinde yapılması gereken ibadetlerdir. Tüm insanların doğru yola ulaşması ve İslam’ın şereflenmesi adına duaların yapıldığı rebiülevvel ayı ayların en şereflisi olarak anılır. Bir hacet ve isteği olan kimseler için ise bu hayırlı ayı hacet namazı kılarak değerlendirmelidir. Doğru yoldan ayrılmamak adına okunacak olan E’nam Suresi, Allah’ın rızasını kazanmak ve doğru yoldan asla ayrılmamak üzere okunan bir duadır. Rebiülevvel ayı içerisinde doğru yolu bulmak adına okunması önerilen duadır.

Yorum Yaz