Anasayfa » Rûmî takvime göre mart ayının ilk çarşambası 2023

Rûmî takvime göre mart ayının ilk çarşambası 2023

Rumi takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba gecesi okunacaklar! Bir yıl boyunca belalardan korunmak için okunacak dualar nelerdir?

Bir senelik belalardan korunmak için Rumi takvime göre Mart ayının ilk çarşamba gecesi okunacaklar araştırılıyor. Ayrıca vatandaşlar Rumi takvime göre Mart ayının ilk Çarşambası hangi güne denk geliyor onu araştırıyor. Peki, Rumi takvime göre Mart’ın ilk Çarşamba gecesi ne zaman, Mart’ın ilk Çarşamba günü ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Detaylar haberimizde…

Rumi Takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba gecesi 13 Mart pazartesigününü 14 Mart salı gecesine bağlayan gecedir. Yani bugün (14 Mart Salı 2023) akşam namazı ile birlikte Rumi takvime göre Mart’ın ilk çarşamba gecesine girmiş olacağız. Rumi takvime göre Mart’ın ilk çarşamba günü ise yarın 17 Mart Çarşamba 2021 günüdür. Dinimizde geceler önce gündüzler sonra geldiği için bu şekildedir.

Rumi Takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba gecesi:

13 Mart pazartesi akşam namazından 14 Mart salı imsak vaktine kadar olan süre.

Rumi Takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba günü:</strong>

13 Mart pazrtesi sabah namazından 14 Mart salı akşam namazına kadar olan süre.

GÜNCEL TARİHLER:

2023 yılında Rumi takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba günü 14 Mart salı 2023 tarihine denk gelmektedir. Rumi takvime göre Mart’ın ilk Çarşamba gecesi ise 13 Mart pazartesiyi 14 Mart salıya bağlayan gecedir. Yani yarın 13 Mart pazartesi günü akşam namazı ile birlikte Rumi takvimin ilk Çarşamba gecesine girmiş olacağız. Dinimizde geceler önce gündüzler sonra geldiği için bu şekildedir.

Rumi takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba gecesi okunacaklar! Bir yıl boyunca belalardan korunmak için okunacak dualar nelerdir?

Rûmî Takvim’e Göre Mart Ayı’nın İlk Çarşamba Gecesi akşam namazından sonra 1 senelik belâlardan korunmak için okunacak duâlar aşağıdaki gibidir:

1-) İlk başta Euzü ve her birinin başında Besmele okunarak 12 kere Fatiha Suresi okunur.

2-) 100 kere:

[Bismillahirrahmanirrahim]

(“O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh’ın ismiyle.”)

3-) 100 kere:

[Bismillahillezi Lêyedurru measmihi şeyunfilardi velêfissemêi vehüvessemiulalim]

(“O Allâh’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte (olana) ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O hakkıyla işiten, çok iyi bilendir.”)

4-) 100 kere:

[Lâhavle velâguvvete illâbillâhil aliyyilazim]

(“Günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak Yüce ve Ulu olan Allâh-u Te’âlâ’nın yardımıyladır.”)

5-) 27 kere Kadr (İnnâ Enzelnâ) Sûresi (Kadir Suresi) okunur.

KADİR SURESİ OKUNUŞU VE YAZILIŞI İÇİN TIKLAYINIZ.

6-) 100 kere:

[Ya Hâlig]

7-) 100 kere:

[Subbûhunguddusun]

😎 En sonunda ise aşağıdaki savalatı şerife okunur:

[Allahümme Sallialê Seyyidinâ Muhammedinnebiyyilümmiyyi vealê âlihi vesahbihi vesellim teslimâ]

Kaynak : (Muhammed Mustafâ Mâü’l-‘Ayneyn, Na’tü’l-bidâyât ve Tavsîfu’n-nihâyât)

Bir Senelik Belalardan Korunmak İçin Rûmî Takvime Göre Mart Ayı’nın İlk Çarşamba Gecesi Okunacaklar

Rumi takvime göre Mart ayının ilk Çarşamba gecesi okunacaklar! Bir yıl boyunca belalardan korunmak için okunacak dualar nelerdir?

Rûmî Takvim’e Göre Mart Ayı’nın İlk Çarşamba Gecesi akşam namazından sonra bir senelik belâlardan korunmak için okunacak duâlar:

a) 12 kere el-Fâtiha Sûre-i Celîlesi, ilk başta Eûzü, her birinin başında besmele ile okunur.

b) 100 kere:

بسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪یمِ

“O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh’ın ismiyle.”

c)100 kere:

بسْمِ اللّٰهِ الَّذ۪ی لاَ یَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَیْءٌ فِی الْأَرْضِ وَلاَ فِی السَّمَاءِ وَهُوَ السَّم۪یعُ الْعَل۪یمُ

“O Allâh’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte (olana) ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O hakkıyla işiten, çok iyi bilendir.”

d) 100 kere:

 لاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلاَّ باللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظ۪یمِ

“Günahlardan dönüş ve ibâdete kuvvet ancak Yüce ve Ulu olan Allâh-u Te’âlâ’nın yardımıyladır.”

e) 27 kere Kadr (İnnâ Enzelnâ) Sûresi:

بسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪یمِ

اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ی لَیْلَةِ الْقَدْرِۚ ۝ وَمَٓا اَدْرٰیکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِۜ ۝ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍۜ ۝ تَنَزَّلُ الْمَلٰٓئِکَةُ وَالرُّوحُ ف۪یهَا باِذْنِ رَبّهِمْۚ مِنْ کُلِّ اَمْرٍۙۛ ۝ سَلَامٌ۠ۛ هِیَ حَتّٰی مَطْلَعِ الْفَجْرِ ۝

“O Rahmân ve O Rahîm olan Allâh’ın ismiyle! Muhakkak Biz onu (o ebedî mucize olan Kur’ân-ı Kerîm’i) Kadir Gecesi’nde (Levh-i Mahfûz’dan, birinci kat semaya) topluca indirdik. Kadir Gecesi’nin ne (kadar büyük bir gece) olduğunu sana bildirmiş olan şey de nedir?

(Kimse bilemez ki bildirsin! İşte şimdi Ben sana bildiriyorum ki;) Kadir Gecesi (içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan) bin aydan daha hayırlıdır. Melekler de, Rûh (diye adlandırılan Cebrâîl (Aleyhisselâm)) da (o geceden bir dahaki seneye kadar takdîr edilmiş olan) her önemli işten dolayı Rablerinin izniyle onda iner de iner. (Başka zamanlarda Allâh-u Te’âlâ hem belâ hem de selâmet takdîr ederken,) o (geceki takdirler), fecir doğuncaya kadar ancak bir selâmettir.” (el-Kadr Sûresi:1-5)

f) 100 kere:

یَا خَالِقُ

“Ey Yaratan”

g) 100 kere:

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ

“Allâh-u Te‘âlâ bütün noksan sıfatlardan son derece münezzehtir, mukaddestir.”

h) Sonunda şu salevât-ı şerîfe okunur:

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلٰی سَیِّدنَا مُحَمَّدٍ النَّبیِّ الْأُمِّیِّ وَعَلٰی اٰلِهِ وَصَحْبهِ وَسَلِّمْ تَسْل۪یمًا

“Ey Allâh! Nebiyy-i Ümmî olan Efendimiz Muhammed’e, âline (Ehl-i Beyti’ne) ve sahâbesine çokça salât et ve çokça selâm et.” (Muhammed Mustafâ Mâü’l-‘Ayneyn, Na‘tü’l-bidâyât ve Tavsîfu’n-nihâyât, sh:168)

 

Rumi takvime göre Mart ayının ilk çarşamba gecesi okunacaklar

Rumi takvime göre (eski) Mart ayının ilk çarşamba  gecesi okunacaklar :

Büyük veli Maü’l-Ayneyn k.s hazretleri’nin beyanı vecihile ; Sefer ayının son çarşamba gecesi gecesi okunacak olan dualar birde rumi takvime göre olan mart ayının ilk çarşamba gecesi akşam namazından sonra bir senelik belalardan kurtulmak için okunur ki o dualar şunlardır :

1) 12 kere : Besmeleyle beraber Fatiha sr.

Manası : “O Rahman ve Rahim olan Allahın ismiyle Bütün hamdler tüm alemlerin Rabbi olan Allah’a , O Rahmana , O Rahime , mahsustur. O din gününün Malikine

Ancak sana ibadet ederiz ve yanlız senden yardım dileriz

Bizi o dosdoğru yola hidayet et Kendilerine in’am etmiş bulunduğun o kimselerin yoluna kendilerine gazap edilenlerin değil delalete düşenlerinde değil.”

 (Fatiha sr. 1-7)

2) 100 kere : Besmele

Manası : “O Rahman ve Rahim olan Allahın ismiyle”

3) 100 kere : “Bismilleehillezii lee yezurru measmihii şeyün filerzı velee fissemeei ve hüvessemiiul aliimü”

Manası : “O Allahın ismiyle ki O’nun ismiyle birlikte ne yerde nede gökte hiçbir şey zarar veremez. O hakkıyla işiten çok iyi bilendir”

4) 100 kere : “Lee havle velee kuvvete illee billeehil Aliyyil azıimi”

Manası : “Günahlardan dönüş ve ibadete kuvvet ancak yüce ve ulu olan Allah-ü Teala’nın yardımıyladır”

5) 27 kere : Kadr sr.

Manası : “O Rahman ve Rahim olan Allahın ismiyle Muhakkak biz onu Kadir gecesinde topluca indirdik Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildirmiş olan şey de nedir

Kadir gecesi Bin aydan daha hayırlıdır Meleklerde  Ruh da her önemli işten dolayı Rablerinin izniyle onda inerde iner o fecir doğuncaya kadar ancak bir selamettir.” (Kadr sr. 1-5)

6) Sonunda şu Salavat-ı şerife okunur : “Allahümme salli alee seyyidinee muhammedin nebiyyil ümmii ve alee eelihii ve sahbihii ve sellim tesliimee”

Manası :  “Ey Allah Nebiyyil ümmii olan efendimiz  Muhammede (s.a.s) aline (ehli beytine) ve sahabesine çokça salat et ve çokça selam et”

Bunlara ilaveten her şarşamba gecesi okunması tavsiye edilen 4 zikirden, bu sayılanların 2. ve 4. maddesinin dışında kalan 2 zikri yapar.

Yani 100 kere : “Ya haligu”  Zikri okunur.

100 kerede : “Sübbüü hun guddüü sün”  Tesbihi zikredilir.

(Kaynak : Maü’l-Ayneyn, Na’tü’l-bidayat, sh:168    –   Lalegül dergisi 25. sayı (Mart sayısı) sf.80)

 

Yorum Yaz