Anasayfa DİNİ GÜNLER Safer Ayının Son Çarşambası Ne Zaman?

Safer Ayının Son Çarşambası Ne Zaman?

by kacgun

17 ağustos tarihinde başlayan Safer ayının Miladi takvime göre  son çarşambasının ne zamana denk geldiğini makalemizde bulabilirsiniz. Merak edilen bir konu ve çok araştırılıyor konuyla ilgili tüm bilgiler kısa, kısa sizlerle olacak.

Safer ayının son çarşambası 13 Eylül 2023 Çarşamba tarihine denk geliyor.Ayrıca Safer ayının ilk çarşambası 23 Ağustos 2023 Çarşamba tarihine denk gelmiştir.Safer ayı 15 Eylül tarihinde sona erecek.

Safer ayında ne yapılmalı nasıl ibadet edilmeli?Safer ayına ait özel yapılması tavsiye edilen ibadetler nelerdir?

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar içerisinden edindiğimiz bilgilere göre Safer ayı içinde özel olarak yapılması gereken bir ibadet bulunmuyor.Safer ayı Kamer aylarının ikincisi olarak bilinmektedir.Bu ay içerisinde bol bol sadaka vermek günahlardan tövbe etmek gerekir.Ayrıca kaza namazları kılıp Kuran’ı Kerim okumaya daha ağırlık verilmesi tavsiye edilir.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhivessellem şöyle buyurmuştur;Sadaka Belaları Def Eder,Ömrü uzatır.

Safer ayının son çarşamba gecesi kılınması tavsiye edilen namaz;

Safer ayının son çarşamba gecesi  13 Eylül çarşamba günüdür. Bu gece yarısından sonra yatsı namazından sonra sabah namazından önce dört rekat nafile namaz kılınmalıdır.Dört rekatlık namazın her rekatında Fatiha süresinden sonra 17 defa Kevser süresi okunur daha sonra beş defa İhlas süresi okunur son olarak bir Felak süresi bir Nas süresi okunur bu şekilde dört rekatlık nafile namaz tamamlanır sağa ve sola selam verilir namaz bitirilir.

Safer ayının son çarşamba gecesi okunması tavsiye edilen dua;

O Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle.Bütün hamdlar ve övgüler tüm alemlerin Rabbi yaratıcısı olan Allah’a O Rahmana O Rahim’e mahsustur.O din ceza gününün malikine

O Yüce Allah’a itaat eden kullar: Ey Rabbimiz Ancak sana ibadet eder ve kulluk ederiz ve yalnız senden yardım dileriz! derler.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Son Eklenenler

Çok Okunanlar

Takvim 2024 – KaçGün