Anasayfa » aşk » Aman Sonra Yerim Diyeti Nedir? İşte Zayıflamanın Kesin Yolu

Aman Sonra Yerim Diyeti Nedir? İşte Zayıflamanın Kesin Yolu

ANVB diyeti yerine ASY diyeti ile zayıflayın!

Diyet yapmak dünyanın en zor işlerinden biridir. Çünkü diyet yapanların genellikle iştah ve doygunluk ile ilgili sorunları vardır. Kimileri kendini çok kasarak ve sevdiği bir çok yiyeceği yasaklayarak uzun süreli sıkıcı ve yıpratıcı diyetler yapar ve gerçekten de zayıflayabilir. Fakat bu yolla zayıflayanlar daha sonra genellikle verdiği kiloları geri alır. Diyetteyim diyerek önüne gelen herşeyi yiyenler de bir türlü kilo veremez.

Peki en iyi yöntem nedir? İşte kilo vermenin en garanti yöntemi;

Sonunda sizi zayıflatacak diyet bulundu! Dediklerimi deneyin, mutlaka zayıflayacaksınız.

Bu söylediklerim kafanızı karıştırabilir. Bazen zayıflamanın psikoloji ile ne alakası var bu tamamen metabolik bir durum diyen uzmanlara şaşkınlıkla bakıyorum. Acaba bu dünyada psikolojiden etkilenmeyen herhangi bir şey var mı? Vücudumuzda olan biten tüm mekanizmalar yıllardır araştırılıyor, inceleniyor.

Bilim adamlarının hâlâ açıklayamadıkları kısımlar var. Çoğu şeyin altından psikoloji, moral, stres çıkmıyor mu? Bazen başka bir neden beklerken gittiğiniz doktor size hastalığın sebebi ‘psikolojik’ deyiveriyor ya, kızmayın. Aman,bir şey bulamayınca psikolojik deyip geçiştiriveriyorlar, demeyin. Belki bazen öyle olabilir, ama psikolojik diyorsa bir durun düşünün. Gerçekten yaşadığınız stres sizi hasta da edebilir, hastayken tedavinin verdiği cevabı da değiştirebilir.

Aylar önce ‘mutlu insanlar zayıflıyor’ diye yazmıştım. Diyet sırasında psikolojik durumun motivasyonu artırdığı ve diyeti daha düzenli yaptıklarını anlatmıştım. Bu konu üzerine izlemlerim devam ediyor ve bir cümle daha takılı kalıyor kulaklarımda. Siz de söylüyor musunuz? Önce size birkaç soru sorayım. Eğer cevapları evet ise yönteminizi değiştirin derim…

 

Diyet yaparken

  • Karşınıza çok sevdiğiniz bir yemek mesala tatlı çıktı. Arkadaşınız uzattı ve ister misin diye sordu. Hatta ısrarla yedirmek istiyor. Cevabınız ne olur? “Amaan, sonra yerim, şimdi yemek istemiyorum, teşekkürler” mi? Amaan, ne var bunda, yerim bir şey olmaz mı?
  • Restorandasınız, balık yiyorsunuz, yanında da mezeler var. Şimdi diyet bozulacak mı, ne yaparsınız? “Amaan, sonra yerim bu mezeleri, ben balık ve salatamı yerim, diyetim de bozulmaz” mı? Amaan, ne var bunda, iki kaşık kızartma, 2 karidesten ne olacak mı?
  • Börek veya tatlı hazırlıyorsunuz. Mutfakta zaman geçirirken ne yaparsınız? “Amaan, sonra yerim canım çok isterse, şimdi yemesem de olur” mu? “Amaan, ne var bunda, iki lokma attım ağzıma, ben zaten her mutfağa girdiğimde atıştırırım. Bir parçadan ne olacak ki” mi?
  • Eve misafir geldi. Yemekler hazır, masaya oturdunuz… “Amaan, sonra yerim ben kremalı makarnayı, bugün domates soslu yesem de olur. Krema şart değil ki” mi?
  • Cevaplarınız A şıkkı ağırlıkta isesiz ASY diyeti yapıyorsunuz demektir. Yani ‘Aman Sonra Yerim’ diyenler daha rahat zayıflıyorlar ve kolay kolay da takılmıyorlar. Ertelemek başarı sağlıyor. Eğer siz B şıkkına daha yakın hissediyorsanız bir yerlerde bir hata var demektir.
  • Diyet yapanların fark etmeden atıştırmalarından veya sadece tadına baktım dedikleri yemeklerden 200-300 kalori alabildiklerini biliyor musunuz? Siz ANVB diyeti yani ‘Aman Ne Var Bunda’ diyeti uyguluyorsunuz ve bu yöntem zayıflamayı durduruyor veya yavaşlatıyor.

Dönüp dolaşıp aynı kilo!

Bir cümle benim metabolizmamı nasıl etkiler? Diye düşünüyorsanız bir deneyin. Yasaklar içinde diyet yapanlar ve kendini çok gevşek bırakanlar sonuçta aynı noktaya varıyorlar. Diyet zor ve sıkıcı bir iş, denemeyen bilmez. Bu sebeple yasaklar dolu bir diyet yapmak hızlı zayıflatsa da verdiğiniz kiloları çok kolay geri alabiliyorsunuz.

Tam tersi, diyetteyim deyip bir türlü diyette gibi yaşamamak da istediğiniz rakamlara ulaşmanıza engel oluyor. Aman, ne olur ki iki lokma yesem diyenler genelde kalori hesabını sağlayamayan ve porsiyon kontrolünde zorlananlar oluyor.

Sevdiğiniz yiyecekleri yasaklamayın, erteleyin

ASY diyeti bu anlama geliyor. Şimdi gerçekten o tatlıyı yemek istiyor musun? Eğer çok canın çekiyor ise ye ama sonra yiyebilirsen hemen ertele. Ertelemek seni sıkmaz, strese sokmaz ve kalori almana engel olur. Bence zayıflamayı başaranların sihirli cümlesi bu.

 

Tavsiye

Gittiğiniz restorantlarda diyet mönüsünü inceleyin. Diyet mönüsü sadece haşlanmış tavuk+ haşlanmış sebze demek değildir. Mutlaka düşüncelerinizi paylaşın. Az kaloriye çok lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Bu bölümleri geliştirmeleri için biraz da sizin yorumlarınız ve tepkileriniz gerekiyor. Yıllar önce bir yerde kepekli ekmek diye sorunca suratınıza garip garip bakıyorlardı. Artık köşe başındaki büfede bile var. Ha gayret, şimdi bu mönüleri de lezzetli hale getirebiliriz.

Güneş Aksüs ile Keyifli Diyet

HTHAYAT

Yorum Yaz